Michelle Obama, Sanna Marin i Esther Perel. Najważniejsze światowe liderki na Impact’24 w Poznaniu
Materiał reklamowy firmy IMPACT
22 kwietnia 2024, 15:03·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 22 kwietnia 2024, 15:03
Przywództwo kobiet i wzmocnienie ich pozycji będzie ważnym tematem na Impact’24. Na kongresie wystąpią m.in. Michelle Obama, była premier Finlandii Sanna Marin, światowej sławy terapeutka Esther Perel i wiele innych kobiecych liderek.
Reklama.
Reklama.
Kobiety na wysokich stanowiskach są bardziej elastyczne od mężczyzn, lepiej zarządzają kryzysami i potrafią budować harmonijne relacje w zespole. To skutkuje wyższym poziomem zaangażowania pracowników i większą lojalnością wobec firmy. A mimo to wyniki badań analizujących obecność kobiet na stanowiskach przywódczych w firmach na całym świecie, prowadzonych przez instytucje takie jak McKinsey & Company, Deloitte, czy World Economic Forum, pokazują, że kobiety są nadal w mniejszości na szczytach drabiny korporacyjnej.
Mężczyźni wciąż dominują na stanowiskach z większą władzą, pieniędzmi i prestiżem
Według danych z drugiego półrocza 2023 r. przedstawionych w ubiegłym roku przez Polski Instytut Ekonomiczny reprezentacja kobiet w zarządach spółek giełdowych wynosi 24 proc., podczas gdy średni wskaźnik dla UE to 32 proc. Jak wynika z danych, które w ubiegłym roku przekazał Polski Instytut Ekonomiczny najwięcej kobiet w zarządach takich spółek ma Francja - 45 proc., najmniej spółki giełdowe z Cypru, Estonii i Węgier.
O wiele bardziej optymistyczne są dane dotyczące udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych, który w 2. kwartale 2022 wg PIE wynosił w Polsce 43 proc. To o wiele wyższy wynik niż średnia europejska wynosząca 35 proc. Prześcignęła nas jedynie Łotwa z wynikiem 46 proc. Szwecja, podobnie jak Polska, odnotowuje 43-proc. udział kobiet na stanowiskach kierowniczych, dalej jest Estonia – 41 proc., Bułgaria, Irlandia, Portugalia, Francja i Islandia – po 38 proc. Kraje o najniższym udziale kobiet na stanowiskach kierowniczych to: Cypr (21 proc.), Luksemburg – 22 proc. i Holandia – 26 proc.
Wśród branż, w których kobiety pełnią funkcje kierownicze, dominuje handel, potem sektor publiczny i przemysł. Według danych, opublikowanych w czerwcu 2023 r. na portalu zippia.com, zajmującym się rozwojem karier, zaledwie 10,4 proc. prezesek firm z listy Fortune 500 to kobiety (zaledwie 1 proc. stanowią kobiety o kolorze skóry innym niż biały).
Dlaczego wciąż odbijamy się o szklany sufit?
Przyczyn jest kilka. Firmy na całym świecie wciąż mają mniejszą gotowość do zaakceptowania kobiet w rolach związanych z władzą, a tym samym kobiety mają mniejszą gotowość do odgrywania takich ról. Różnice płacowe między płciami również demotywują menadżerki w dążeniu do dyrektorskich pozycji. Często brak czasu, związany z obowiązkami domowymi, uniemożliwia kobietom prowadzenie dużych korporacji.
Ponadto z badań wynika, że kobiety nie mają dostępu do takich kontaktów jak mężczyźni i są mniej skłonne do proszenia o awans i podwyżkę. Stereotypowo to cechy postrzegane jako typowe dla mężczyzn są wciąż pożądane u wszystkich osób na dyrektorskich stanowiskach. Brak reprezentacji kobiet na wyższych stanowiskach jest także problemem – trudno znaleźć wsparcie i mentorstwo w firmach zarządzanych wyłącznie przez mężczyzn.
Silne kobiece liderki mówczyniami na Impact’24
Organizatorzy Impact’24 postanowili wyjść naprzeciw tym problemom i zapewnić kobietom w biznesie odpowiednie wsparcie.Women's Empowerment to jedna z 23 ścieżek tematycznych kongresu Impact’24, który odbędzie się w Poznaniu 15-16 maja. Jest poświęcona wspieraniu potencjału kobiet. Niezależnie od ścieżki, mówczyniami na Impact’24 będzie wiele wpływowych kobiet, które odniosły sukcesy w różnych dziedzinach.
W prasie odbiło się już echem, że na Impact’24 wystąpi Michelle Obama – jedna z najbardziej wpływowych kobiet na świecie, autorka bestsellerów, podcastów, programów telewizyjnych, mówczyni inspiracyjna i jedną z naczelnych motywatorek Ameryki. Mówi kobietom "Ty też możesz" i szczerze dzieli się swoją historią czarnoskórej dziewczynki z przedmieść Chicago, która w drodze na szczyt zmierzyła z wieloma uprzedzeniami rasowymi, płciowymi i klasowymi. Upłynęło dużo czasu, zanim nauczyła się poprawnej odpowiedzi na pytanie dręczące wiele kobiet "Czy jestem wystarczająco dobra?". – Tak, jestem dobra, mam prawo tu być, niezależnie, czy to Princeton, posiedzenie zarządu, czy Biały Dom, mówi dziś Michelle.
Speakerką na Impact’24 będzie także Sanna Marin, była premierka Finlandii. Po 4 latach jej kadencji Finlandia stała się najbardziej konkurencyjnym krajem na świecie. Zadbała o zrównoważony rozwój ekonomiczny i społeczny, neutralność pod kątem emisji CO2 do 2035 r., wyrównanie szans edukacyjnych. Za jej kadencji zmniejszyła się luka płacowa między kobietami i mężczyznami i Finlandia stała się krajem, w którym kobietom żyje się najlepiej. Na ataki opinii publicznej po opublikowaniu zdjęcia, na których bawiła się z przyjaciółmi, Marin odpowiedziała, że nie robiła nic nielegalnego – tańczyła i bawiła się i być może nie mieści się w schemacie, w który włożyli ją poprzedni premierzy. Może pora go zmienić? Sanna Marin pracuje nad książką pt. Nasza kolej: Nieustraszone przywództwo dla nowego pokolenia.
W gronie mówczyń jest także Verity Harding, jedna z najważniejszych 100 osób zajmujących się sztuczną inteligencją na liście Time. Ma własną firmę konsultingową, a na Uniwersytecie Cambridge prowadzi projekt, zachęcający do globalnej współpracy i tworzenia nowych ram, które stawiają prawa człowieka i demokrację w centrum polityki technologicznej.
Uczestniczki i uczestników Impact’24 zainspiruje także Nathalie Roos, dyrektor zarządzająca Lipton Teas and Infusion. Charyzmatyczna i doświadczona menadżerka, która ma ambicje, by Lipton Teas and Infusion stało się liderem zrównoważonej produkcji zarówno, jeśli chodzi o rolnictwo i metody dystrybucji, jak i warunki zatrudnienia.
Na Impact’24 wystąpi jeszcze wiele innych inspirujących liderek –m.in. Valerie Jarrett, była wieloletnia doradczyni prezydenta Obamy, dziś która pełni funkcję dyrektorki generalnej Obama Foundation i zasiada w zarządach kilku spółek, opozycjonistka i przywódczyni narodowa Białorusi Swiatłana Cichanouska, najsłynniejsza psychoterapeutka świata, stawiająca najbardziej trafne diagnozy współczesności Esther Perel, ministra edukacji Barbara Nowacka, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Urszula Zielińska, szwedzka ekonomistka dr Kata Fredheim, dziennikarka, podróżniczka i działaczka społeczna Martyna Wojciechowska, psycholożka Natalia de Barbaro, naukowczyni i ekspertka ds. sztucznej inteligencji prof. Aleksandra Przegalińska.
Nie zabraknie także kobiet biznesu, które zajmują wysokie stanowiska w firmach. Reprezentują je m.in. Francine Katsoudas, która pełni funkcję wiceprezeski wykonawczej oraz dyrektorki ds. ludzi, polityki i celu w Cisco, Marta Życińska, dyrektorka generalna polskiego oddziału Mastercard Europe, Anna Pawlak-Kuliga, aktualna prezeska Grupy IKEA w Chinach.
Impact’24 to największy kongres ekonomiczno-technologiczny w tej części Europy. W tym roku na scenach Impact wystąpi 650 mówców, swój udział w wydarzeniu zapowiedziało 1650 firm – wśród nich są największe międzynarodowe koncerny. Ze wszystkich kongresów gospodarczo-technologicznych w Polsce Impact’24 poświęca najwięcej uwagi sprawom przewodnictwa kobiet.
Wszystkie nazwiska mówczyń znajdziecie na stronie Impact’24.