INNPoland_avatar

Czyste miasta, szybkie ładowanie. Rusza program eV City powered by Volvo

Redakcja INNPoland

22 maja 2024, 16:17 · 3 minuty czytania
Co łączy politykę polepszania jakości życia w miastach z fundamentalnymi kierunkami rozwoju koncernów motoryzacyjnych? To m.in. zeroemisyjny transport. Do osiągnięcia tego celu cegiełkę dokłada uruchomiony właśnie przez Volvo program partnerstw z samorządami EV City, który wspiera rozbudowę infrastruktury do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.


Czyste miasta, szybkie ładowanie. Rusza program eV City powered by Volvo

Redakcja INNPoland
22 maja 2024, 16:17 • 1 minuta czytania
Co łączy politykę polepszania jakości życia w miastach z fundamentalnymi kierunkami rozwoju koncernów motoryzacyjnych? To m.in. zeroemisyjny transport. Do osiągnięcia tego celu cegiełkę dokłada uruchomiony właśnie przez Volvo program partnerstw z samorządami EV City, który wspiera rozbudowę infrastruktury do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.
eV City powered by Volvo to ogólnopolski program szwedzkiego producenta samochodów, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez poprawę czystości powietrza w 35 największych polskich miastach. Foto mat. prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

eV City powered by Volvo to ogólnopolski program szwedzkiego producenta samochodów, którego celem jest podniesienie jakości życia mieszkańców poprzez poprawę czystości powietrza w 35 największych polskich miastach. Służyć temu mają inwestycje w technologie elektromobilności i zeroemisyjnego transportu, a konkretnie w budowę ogólnodostępnej sieci stacji szybkiego ładowania dla e-aut.

Przyszłość motoryzacji Volvo widzi w inteligentnych, w pełni elektrycznych samochodach. Firma postawiła sobie za cel, że od 2030 roku jej oferta będzie składała się wyłącznie z elektryków, a do 2040 osiągnie neutralność klimatyczną. Jednak bez infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych trudno mówić o przyspieszeniu elektromobilnej ewolucji i poprawy jakości powietrza dla mieszkańców miast.

Świadomy tym wyzwań koncern motoryzacyjny ze Szwecji postanowił zainwestować w instalację ogólnodostępnych stacji szybkiego ładowania pojazdów w największych miastach Polski. W ramach projektu eV City producent aut zbuduje 130 dwustanowiskowych punktów ładowania DC o mocy 175kW w miejscach najczęściej uczęszczanych przez użytkowników samochodów elektrycznych na terenie całego kraju.

– Kierowcy, żeby przesiąść się do elektryków, muszą mieć perspektywę ich szybkiego ładowania, czyli w ciągu ok. 20 minut do 70-80%, w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Dziś zapewniających to szybkich ładowarek o mocy 150 kW i więcej mamy w Polsce ok. 250, z czego już około 30 zostało zainstalowanych przez dealerów Volvo – komentuje Emil Dembiński, Managing Director, Volvo Car Poland.

– Do końca przyszłego roku wspólnie planujemy dostawić kolejnych 100. Zbudowanie efektywnej sieci dla wszystkich kierowców to długotrwały proces i wiemy, że nie jesteśmy w stanie zrobić tego w pojedynkę. Dlatego też eV City jest programem, który Volvo realizuje we współpracy z siecią dealerską i zaprasza do niego samorządy – dodaje przedstawiciel wyłącznego dystrybutora samochodów osobowych marki Volvo w Polsce.

Jak podkreśla ekspert, eV City to nie tylko ambitny plan rozbudowy infrastruktury stacji szybkiego ładowania dla elektryków. Drugim elementem programu jest specjalny fundusz grantowy umożliwiający mieszkańcom zrealizowanie inicjatyw, które także polepszają jakość życia miejskich społeczności. Ten szyty na miarę lokalnych potrzeb program grantowy to pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.

W ramach platformy współpracy między biznesem i samorządami eV City zaprasza włodarzy miast do wspólnego działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Fundusz dysponuje środkami, które mają być wydatkowane indywidualnie w odpowiedzi na konkretne potrzeby lokalnej społeczności. Deklarację dołączenia do programu już wyraziły 3 pierwsze miasta.

Program eV City powered by Volvo został oficjalnie ogłoszony podczas Impact’24, dziewiątej odsłony kongresu gospodarczo-technologicznego, jaka odbyła się 15-16 maja 2024 na terenie MTP w Poznaniu. Jak podkreśla Emil Dembiński, to nie przypadek, że jego inauguracja miała miejsce w trakcie jednego z najważniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzeń o przyszłości gospodarki, biznesu i samorządów.

– Wierzymy, że nie tylko w sercu biznesu 5.0, ale i w jego DNA zapisany jest rozwój z poszanowaniem otaczającego go świata oraz namacalne działania zmieniające go na lepsze. Stacje szybkiego ładowania nie będą dla nas stanowić źródła przychodu, ale wiemy, że tylko w ten sposób możemy zmniejszyć bariery związane z elektromobilnością i sprawić, by zielona ewolucja mogła się dokonać. Zapraszamy samorządy do współpracy i włączania się w budowanie eV Cities, elektromobilnych, czystych miast przyszłości – zachęca ekspert.

Więcej informacji o programie wspierającym elektromobilną ewolucję poprzez rozbudowę infrastruktury do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych można znaleźć na oficjalnej stronie projektu eV City – www.evcity.com.pl.