Transformacja energetyczna to kluczowy element współczesnej gospodarki, wymagający zaangażowania różnych sektorów, w tym banków. Credit Agricole odgrywa znaczącą rolę w tym procesie, wspierając klientów indywidualnych i firmy poprzez edukację, finansowanie zielonych projektów oraz promowanie zrównoważonego rozwoju. W rozmowie z Jędrzejem Marciniakiem, wiceprezesem Credit Agricole Bank Polska, omawiamy znaczenie transformacji, wyzwania, jakie przed nią stoją, oraz konkretne działania podejmowane przez CABP na rzecz zrównoważonej przyszłości.
Rola banków w transformacji energetycznej, zwłaszcza w kontekście dążenia do zielonej gospodarki, jest kluczowa. – Grupa Credit Agricole, świadoma swojego centralnego miejsca w systemie finansowym, podjęła już w 2017 roku ambitne zobowiązania – mówi INNPoland Jędrzej Marciniak, wiceprezes Credit Agricole Bank Polska. Jak dodaje, bank przyjął ambitny cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, co dotyczy zarówno samej działalności banku, jak i klientów.
Grupa Credit Agricole już w 2021 roku dołączyła do Net-Zero Banking Alliance, akceleratora zmian klimatycznych przy ONZ. W Polsce bank planuje do końca przyszłego roku osiągnąć około 2 miliardy złotych salda w tzw. zielonych kredytach. – Jesteśmy także aktywni w obszarze kredytów ratalnych na fotowoltaikę oraz oferujemy produkty dla małych i średnich przedsiębiorstw, które pomagają im w transformacji w kierunku zielonej gospodarki – dodaje prezes Marciniak.
Jak podkreśla, banki pełnią kluczową rolę w obszarze transformacji energetycznej i swoją polityką mogą zachęcać do zmian inne firmy. Credit Agricole chce wspierać swoich klientów i wspomagać ich w procesie przechodzenia na odnawialne źródła energii.
– Prowadzimy działania edukacyjne skierowane do wszystkich grup klientów, od dużych korporacji, które mogą być bardziej przygotowane na zmiany, po średnie i małe firmy oraz klientów indywidualnych. Przykładem takich inicjatyw edukacyjnych jest kalkulator śladu węglowego, który umożliwia klientom indywidualnym ocenę swojego wpływu na środowisko i wskazuje sposoby na jego redukcję – zaznacza Marciniak.
Współpraca z dużymi korporacjami obejmuje także ocenę ryzyka ESG (Environmental, Social and Governance). Bank przeprowadza kwestionariusze oceny ryzyka ze swoimi klientami, co pomaga im lepiej zrozumieć i zarządzać elementami ważnymi dla zrównoważonego rozwoju.
– Zdajemy sobie sprawę, że średnie i małe firmy często koncentrują się na codziennej działalności i mogą nie mieć zasobów na zatrudnienie specjalistów od transformacji energetycznej. Dlatego właśnie banki, takie jak Credit Agricole, pełnią istotną rolę we wspieraniu i edukowaniu tych firm – dodaje wiceprezes CABP.
Jak podkreśla, dla jego banku jednym z priorytetów jest też przeciwdziałanie wykluczeniu firm, które nie spełniają standardów ESG. CABP dostrzega, że brak zaangażowania w transformację energetyczną może prowadzić do poważnych kryzysów wizerunkowych i biznesowych. Stąd też pomysł na zupełnie nowe podejście do współpracy z klientami, aby pomóc im spełniać te standardy i uniknąć potencjalnych problemów.
– W przyszłości, firmy, które nie będą zielone, mogą zostać wyeliminowane z obiegu gospodarczego, co podkreśla konieczność transformacji energetycznej. Dlatego też tak istotne jest, by wspierać klientów w tej kluczowej zmianie, oferując atrakcyjne warunki finansowania i pomoc w dostępie do funduszy unijnych – mówi INNPoland Jędrzej Marciniak.
Podsumowując, transformacja energetyczna to nie tylko kwestia regulacji i finansowania, ale także edukacji i współpracy między sektorem publicznym i prywatnym. Stabilność otoczenia regulacyjnego, rozwój infrastruktury oraz system zachęt dla firm i instytucji finansowych są kluczowe dla sukcesu tej transformacji, a wspieranie w tym firm wymiernie przyczyni się nie tylko do zrównoważonego rozwoju, ale i przeciwdziałania wykluczeniu gospodarczemu.
MATERIAŁ REKLAMOWY
Artykuł powstał we współpracy z Credit Agricole