Czy złoto drożeje, czy tanieje? Cena złota jest obecnie zbliżona do rekordowych poziomów zarówno w ujęciu dolarowym, jak i w PLN, a więc wynosi odpowiednio 2415 USD oraz 9540 zł. Tak mocne zachowanie cen złota podyktowane jest oczekiwaniami na rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w USA, co w przeszłości sprzyjało wzrostom cen kruszcu. Ponadto część inwestorów decyduje się kupowanie złota z uwagi na utrzymujące się, globalne napięcia geopolityczne. O ile temat Ukrainy nieco uczestnikom rynku spowszedniał, o tyle w ostatnim czasie pojawia się coraz więcej znaków zapytania wokół rejonu Bliskiego Wschodu. Eskalacja konfliktu między Izraelem a Iranem przełoży się na wzrost awersji do ryzyka, a inwestorzy będą w takim otoczeniu szukali bardziej defensywnych aktywów, czyli tzw. bezpiecznych przystani, za które uważane są dolar, obligacje amerykańskie oraz właśnie złoto inwestycyjne. Współwystępowanie tych czynników sprawia, że wielu analityków na pytanie o to, czy cena złota wzrośnie w kolejnych miesiącach, odpowiada twierdząco.
Zważywszy na ubezpieczeniową rolę złota w portfelu inwestycyjnym, to, że powszechnie uznawane jest za zabezpieczenie przed inflacją, a jednocześnie co do zasady cechuje się odwrotną korelacją z innymi klasami aktywów, takimi jak akcje, kruszec ten jest wybierany przez inwestorów przede wszystkim w obliczu różnego rodzaju kryzysów. Zatem, kiedy kupić złoto? W złoto inwestycyjne najczęściej zaleca się inwestować w okresie zwiastującym koniec prosperity.
Inwestowanie w złoto nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Każdy inwestor na początku swojej drogi zastanawiał się, jakie złoto najlepiej kupować, czy najtańsze złoto inwestycyjne to najlepszy wybór, kiedy kupić złoto, czy lepszym wyborem będzie inwestycja w złote monety bulionowe, czy w złote sztabki – jak się w ogóle za to zabrać? Fundamentalną zasadą, którą warto się kierować, inwestując w złoto, jest stwierdzenie "kup i trzymaj".
Zanim jednak wejdziemy w posiadanie złota, ważne jest, aby ograniczając ryzyko popełnienia inwestycyjnej wpadki wybrać renomowanego dealera metali szlachetnych – niezależnie od tego, czy planujesz kupić gram, uncję czy kilogram złota zawsze na pierwszym miejscu warto postawić bezpieczeństwo.
Rosnąca popularność złota sprawiła bowiem, że stało się ono osiągalne dla każdego – obecnie złoto inwestycyjne można nabyć zarówno stacjonarnie, jak i online – ale jednocześnie spowodowała pojawienie się na rynku nie do końca uczciwych i rzetelnych sprzedawców.
Czy warto teraz kupić złoto? Jak zarabiać na złocie? O ile w przypadku wielu aktywów stricte inwestycyjnych nadrzędnym celem inwestorów jest próba zarobienia na zmianie cen, wypłacanych dywidendach czy odsetkach, o tyle w przypadku kruszcu, jakim jest złoto inwestycyjne, sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli inwestor regularnie kupuje złoto inwestycyjne w celu zabezpieczenia przed Czarnymi Łabędziami i traktuje je jako długoterminową, liczoną w dekadach ochronę przed spadkiem siły nabywczej walut fiducjarnych, moment i aktualny kurs złota mają wtórne znaczenie.
W takim przypadku najbardziej liczy się fakt posiadania złota w ręku. Dlatego najlepszą odpowiedzią na pytanie, kiedy kupić złoto, są regularne zakupy, które pozwalają na uśrednienie ceny.
Pytanie, kiedy kupić złoto inwestycyjne nie jest jedynym, w obliczu którego staje inwestor, podejmując decyzję o ulokowaniu kapitału w tym kruszcu. Równie istotna jest odpowiedź na pytanie, jak inwestować w złoto, a konkretnie jakie produkty wybierać. Decydując się na inwestycje w złoto w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na próbę złota. W przypadku produktów stricte inwestycyjnych, takich jak złote monety bulionowe czy sztabki złota im jest ona wyższa, tym lepiej, dlatego że z perspektywy inwestora najważniejsza jest właśnie zawartość czystego złota i jego waga.
Inwestowanie w złote monety bulionowe będzie dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy nie tylko poszukują bezpiecznej lokaty kapitału, ale również są wyjątkowo wrażliwi na piękno. Monety bulionowe zachwycają bowiem wyjątkową szatą graficzną, estetyką wykonania i dbałością o detale. Jednocześnie złote monety bulionowe są prostsze w weryfikacji autentyczności, co ma szczególne znaczenie w przypadku ewentualnej odsprzedaży osobom prywatnym.
Inwestycja w sztabki złota zasadniczo nie różni się od inwestycji złote monety. Warto zwrócić uwagę, m.in. na renomę, jaką cieszy się mennica odpowiadająca za produkcję danej sztabki. Zatem, jakie sztabki złota kupować? Jakie są najtańsze sztabki złota?
Do najbardziej znanych producentów złotych sztabek można zaliczyć m.in. PAMP, Valcambi, Argor-Heraeus czy Metalor, które posiadają akredytację LBMA. Złote sztabki inwestycyjne będą najlepszym wyborem dla tych inwestorów, którzy, decydując się na lokatę swoich środków w złocie, w pierwszej kolejności zwracają uwagę na wysokość premium. Co do zasady cena, jaką trzeba zapłacić za najpopularniejsze sztabki złota, w przeliczeniu na gram jest bliższa cenie SPOT.
Czy warto kupować złoto w formie biżuterii? Zważywszy na szeroką dostępność produktów stricte inwestycyjnych o różnych gramaturach, które pozwalają na wybór monety lub sztabki o wadze dostosowanej do budżetu danego inwestora, kupowanie złotej biżuterii, w przypadku której liczą się przede wszystkim walory estetyczne, nie ma zbytniego sensu ze względu na zdecydowanie mniej korzystną cenę w przeliczeniu na gram czystego złota.
Złoto inwestycyjne jest co do zasady najtańsze w okresach stabilności gospodarczej i niskiej inflacji, kiedy zainteresowanie inwestorów aktywami z kategorii safe haven maleje. Wówczas są oni bardziej skłonni kierować swoje pieniądze w stronę bardziej ryzykownych rozwiązań, jak np. akcje, co prowadzi do spadku popytu inwestycyjnego na złoto. Wyższe stopy procentowe również nie sprzyjają złotu, ponieważ zwiększają koszt alternatywny jego posiadania.