Sieć Carrefour Polska uruchomiła innowacyjny system kaucyjny, który stanie się powszechny dopiero od stycznia 2025 roku. To zmienia sposób, w jaki Polacy traktują plastikowe i szklane butelki oraz puszki po napojach – od teraz to już nie odpady, a żywy towar, który pozwala zaoszczędzić na zakupach. Pilotaż, który sieć handlowa wdrożyła w życie, odpowiada na wyzwania w kilku obszarach. To nie tylko oszczędności w portfelach klientów, ale też edukacja o recyklingu opartego na opakowaniach zwrotnych i realny wpływ na poprawę środowiska naturalnego.
W Warszawie wystartował pilotaż nowego systemu kaucyjnego, który jest odpowiedzią na potrzebę bardziej efektywnego zarządzania odpadami opakowaniowymi. Carrefour Polska, jako jedna z pierwszych sieci handlowych, wprowadziła rozwiązanie, które ma na celu zwiększenie stopnia recyklingu plastiku, aluminium oraz szkła.
Pilotaż jest kluczowym krokiem w przygotowaniach do ogólnopolskiego wdrożenia systemu, co nastąpi już w styczniu 2025 roku. W jego ramach testowane są wszystkie aspekty logistyczne i operacyjne, stąd współpraca sieci Carrefour z partnerem takim jak InPost, PolKa – Polska Kaucja i Muszynianka, a także Lasami Państwowymi czy Wodami Polskimi. Program wystartował w hipermarkecie Carrefour zlokalizowanym w warszawskim centrum handlowym Atrium Reduta. W ramach pilotażu od klientów odpłatnie odbierane są 3 frakcje opakowań: szklane butelki zwrotne, butelki PET do pojemności 3 litrów oraz puszki aluminiowe do pojemności 1 litra.
Zbiórka w sklepach Carrefour odbywa się automatycznie, czyli do wyspecjalizowanych maszyn sortujących, tzw. butelkomatów, i początkowo realizowana jest w 4 warszawskich hipermarketach (Carrefour Atrium Reduta, Carrefour Westfield Arkadia, Carrefour Galeria Wileńska, Carrefour Plac Unii) oraz 2 podwarszawskich supermarketach (Carrefour Otwock, ul. Matejki oraz Carrefour Żyrardów, ul. 1 Maja). Następnie, w kolejnych tygodniach, obejmie ona kolejne sklepy własne Carrefour na terenie Warszawy i okolic. Łącznie w pilotażu weźmie udział 36 sklepów różnych formatów należących do tej sieci.
– Kluczowym elementem systemu kaucyjnego jest specjalny kod kreskowy umieszczony na opakowaniach, które będą objęte kaucją. Co ważne, opakowania muszą być czyste i niezgniecione, aby można je było zwrócić do specjalnych maszyn znajdujących się w sklepach Carrefour – tłumaczy nam Justyna Orzeł, wiceprezes Carrefour Polska.
Zgodnie z założeniami ustawy kaucyjnej, od 1 stycznia 2025 roku, klienci którzy będą oddawać butelki i puszki w miejscach zakupu napojów, otrzymają za nie zwrot wpłaconej kaucji w gotówce. Jednak w pilotażu realizowanym sklepach Carrefour, klienci, w zamian za oddane opakowania, otrzymają zapłatę w postaci bonów drukowanych bezpośrednio przez butelkomaty, którymi od razu mogą zapłacić za zakupy w sklepach sieci. Bony należy jednak zrealizować tego samego dnia i w sklepie, w którym zostały oddane odpady.
Finalna kwota bonu opiewa na 50 groszy za każdą oddaną szklaną butelką zwrotną oraz po 5 groszy za każdą oddaną butelkę PET (do pojemności 3 litrów) oraz puszkę aluminiową (do pojemności 1 litra). Początkowo pilotaż objął wyłącznie butelki i puszki z oferty całej sieci Carrefour, a następnie także inne dostępne na rynku, w tym także w sklepach konkurencji.
Jednym z głównych celów pilotażu jest edukacja konsumentów. Jak podkreśla Justyna Orzeł, wiceprezes Carrefour Polska, system kaucyjny to nie tylko korzyści finansowe dla klientów, ale przede wszystkim zmiana nawyków i większa dbałość o środowisko. Sieć przewiduje szereg kampanii informacyjnych, które mają pomóc klientom w zrozumieniu nowych zasad i korzyści płynących z udziału w systemie.
Wprowadzenie systemu kaucyjnego to odpowiedź na rosnące problemy związane z zanieczyszczeniem plastikiem. Dzięki nowemu rozwiązaniu możliwe jest znaczne ograniczenie wprowadzania na rynek pierwotnego plastiku oraz zmniejszenie zużycia paliw kopalnych w procesie produkcji opakowań. Docelowo, zgodnie z unijnymi dyrektywami, system kaucyjny ma przyczynić się do osiągnięcia wyższych poziomów recyklingu w Polsce.
Carrefour Polska, wdrażając pilotaż systemu kaucyjnego, staje na czele rewolucji ekologicznej w kraju. To innowacyjne rozwiązanie ma potencjał, by zmienić podejście Polaków do recyklingu, jednocześnie przynosząc korzyści zarówno konsumentom, jak i środowisku. Zbliżający się styczeń 2025 roku będzie przełomowym momentem, kiedy to system wejdzie w życie na skalę ogólnopolską, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju i ochrony planety. Jednak nie czekając do stycznia, już dziś robiąc zakupy w wybranych sklepach sieci Carrefour możesz przekonać się jak będzie funkcjonował system kaucyjny w przyszłym roku. A do tego zyskać rabat na zakupy i co najważniejsze, wesprzeć planetę – dla siebie i dla pokoleń po nas. Nie trzeba czekać do stycznia, warto zacząć już dziś.
MATERIAŁ REKLAMOWY
Materiał powstał we współpracy z Carrefour Polska