Podczas tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu prezes Związku Cyfrowa Polska, Michał Kanownik, przedstawił wizję Polski jako lidera technologicznego Europy. W rozmowie z INN:Poland zwrócił uwagę na kluczowe wyzwania, jakie stoją przed polską gospodarką w kontekście cyfryzacji, oraz na potrzebę przyspieszenia procesu transformacji cyfrowej.
Michał Kanownik podczas XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu zaprezentował raport Cyfrowej Polski – "Działalność badawczo-rozwojowa (B+R) w Polsce. Ocena sytuacji i perspektywy dla gospodarki cyfrowej", którego wnioski wskazują na to, że rosną zarówno nakłady na innowacje, jak i liczba firm zaangażowanych w prowadzenie tego typu badań. Są też problemy, bowiem nie staniemy się nawet lokalną potęgą w dziedzinie rozwoju i innowacji, jeśli nie zachęcimy inwestorów na poziomie prawno-podatkowym.
W rozmowie z Pawłem Orlikowski z INNPoland, Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska podkreślił, że nasz kraj ma nie tylko odpowiednie kadry, ale także predyspozycje, by stać się sercem cyfrowej Europy.
– Mamy szansę być hubem technologicznym dla całego kontynentu. Choć proces transformacji cyfrowej w Polsce postępuje, to tempo jest zbyt wolne, co sprawia, że musimy przyspieszyć, aby wykorzystać dziejową szansę – podkreślił.
Jednak jak dodał, cytując autorów raportu, należy zwrócić szczególną uwagę na wyzwania, z którymi mierzą się firmy prowadzące szeroko zakrojone badania w Polsce. Wśród problemów wymagających rozwiązania znajdują się skomplikowane procedury prawne i finansowe, dominacja modelu B2B w kontekście zatrudniania pracowników etatowych, niedobór wykwalifikowanej kadry na rynku oraz rosnące koszty dodatkowe i przewidywane nowe obciążenia podatkowe.
Eksperci Cyfrowej Polski wymieniają tu głównie projekt Ministerstwa Finansów, oparty na wytycznych OECD, dotyczący ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym dla jednostek grup międzynarodowych i krajowych, wprowadzający w praktyce podatek minimalny. Zgodnie z opinią Cyfrowej Polski, nadchodzące zmiany mogą osłabić efektywność obecnych zachęt inwestycyjnych.
Jednym z głównych tematów rozmowy była potrzeba zwiększenia inwestycji w cyfryzację polskiej gospodarki. Kanownik pochwalił rząd za decyzje dotyczące wsparcia firm technologicznych, w tym funduszy przeznaczonych na cyberbezpieczeństwo i rozwój sztucznej inteligencji. Zauważył jednak, że same publiczne środki nie wystarczą. – Potrzebujemy stymulować prywatne inwestycje, by polskie firmy mogły rozwijać nowe technologie, produkty i usługi – zaznaczył.
Prezes Związku Cyfrowa Polska zwrócił uwagę, że aby polska gospodarka mogła w pełni wykorzystać swój potencjał technologiczny, konieczne jest stworzenie sprzyjającego środowiska dla młodych przedsiębiorców i inżynierów. – Musimy marzyć i mieć dostęp do najnowszych technologii. To w Polsce mogą powstać kolejne globalne firmy, takie jak Google czy Amazon, jeśli tylko stworzymy odpowiednie warunki – podkreślił Kanownik.
Innym z tematów poruszanych podczas rozmowy było cyberbezpieczeństwo, które według Kanownika powinno być priorytetem zarówno dla firm, jak i dla rządu. – Bez zapewnienia bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, trudno mówić o dalszym rozwoju technologicznym Polski – mówił, zaznaczając jednocześnie, że polskie firmy już teraz tworzą narzędzia, które mogą być eksportowane na cały świat.
Rozmowa zakończyła się apelem o mądre regulowanie sektora cyfrowego, a także inwestowanie w technologie oraz edukację cyfrową. Jak podsumował Kanownik, "mądrze regulujemy, mądrze edukujemy i mądrze inwestujemy".
MATERIAŁ REKLAMOWY
Materiał powstał we współpracy ze Związkiem Cyfrowej Polski