Arabia Saudyjska będzie gospodarzem mundialu w 2034 roku. Przygotowania się już rozpoczęły. Pracownikom odpowiedzialnym za zrealizowanie ogromnych inwestycji Saudyjczycy oferują kuszące warunki. Szukają ich też w Polsce.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Mistrzostwa świata w piłce nożnej organizowane w Arabii Saudyjskiej już za niecałą dekadę. Choć może się wydawać, że to sporo czasu, pamiętajmy, że Saudyjczycy muszą w tym czasie zbudować całą sieć kompleksów, które pomieszczą rozgrywki i oglądających je fanów. Według doniesień "Gazety Wyborczej" w tym celu zaczęli szukać pracowników w Europie – również w Polsce.
Czytaj także:
Saudyjczycy kuszą ofertami
Choć na placach budowy w Arabii Saudyjskiej pracują w większości mężczyźni z krajów azjatyckich, przede wszystkim Nepalu, Bangladeszu czy Indii, skala inwestycji zaplanowanych przed mundialem jest tak ogromna, że oferty pracy trafiły również do Europy. Poszukiwani są przede wszystkim elektrycy, stolarze i inżynierowie.
Rafał Górski z "GW" skontaktował się z pośrednikiem szukającym chętnych do pracy na Półwyspie Arabskim. Oferty pracy sięgają nawet 13 tys. riali saudyjskich, czyli równowartości 14 tys. zł., na rękę. Do tego benefity: zakwaterowanie w kompleksie z siłownią, basenem i boiskiem do gry w piłkę nożną, wyżywienie i opłacenie kosztów podróży. Do tego darmowy podatek.
Czytaj także:
Praca miałaby trwać 8-10 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, z przerwami dostosowanymi do pory roku i pogody. Możliwa jest również zmiana trybu pracy z dziennego na nocny.
16 godzin dziennie w upale
Pomysł zatrudnienia się na budowie w Arabii Saudyjskiej może wydawać się szokujący. Pomysł zorganizowania Mistrzostw Świata akurat w tym kraju był w końcu najczęściej krytykowany ze względu na sytuację tamtejszych pracowników. Według doniesień z końca ubiegłego roku, od 2017 zmarło tam aż 21 tys. pracowników z Azji.
W Polsce Saudyjczycy szukają jednak wykwalifikowanych specjalistów, którzy mają być rzekomo traktowani w inny sposób azjatyccy robotnicy pracujący, chociażby przy realizacji projektu The Line.
Czytaj także:
Budowa futurystycznego miasta, które ma być również jednym z punktów, w których odbywać się będą wydarzenia w trakcie mundialu, ma przebiegać się w skrajnych warunkach. Robotnicy są zmuszani do pracy po 16 godzin na dobę, w upale, zakwaterowani w niehigienicznych warunkach.
Wydaje się, że Saudyjczycy wykorzystują wielkie zawody sportowe, żeby zjednać sobie opinię Zachodu. Jak przypomina Górski, to w Arabii Saudyjskiej odbył się niedawno prestiżowy turniej tenisowy kobiet WTA Finals. Według krytyków impreza miała na celu odsunięcie zarzutów o łamanie praw kobiet w kraju.