Rozmawiamy z prof. Aleksandrą Przegalińską – badaczką sztucznej inteligencji, filozofką, futurolożką.
Rozmawiamy z prof. Aleksandrą Przegalińską – badaczką sztucznej inteligencji, filozofką, futurolożką. Fot. INNPoland
Reklama.

Studio INNPoland to cykl rozmów, w których opowiadamy o świecie z perspektywy odkryć i innowacji. Przekrojowe wywiady z naukowcami, innowatorami, CEO startupów, politykami i decydentami. 

W pierwszym odcinku rozmawiamy z prof. Aleksandrą Przegalińską – badaczką z Uniwersytetu Harvarda, prorektorką Akademii Leona Koźmińskiego, która zajmuje się m.in. filozofią sztucznej inteligencji. To jeden z najważniejszych głosów w dyskusji na temat AI.

– Neurotycy kompletnie inaczej korzystają z tej technologii, niż osoby otwarte i bardzo uspołecznione. To bardzo elastyczna technologia – mówi prof. Przegalińska podczas. – Dla każdego jest lustrem jego własnych lęków i nadziei, nie wyłączam z tego też ekspertów. Od własnych przesądów bardzo trudno się ucieka.

– W USA dominującą narracją jest teraz tzw. akceleracjonizm. Polega na przeświadczeniu, że tej technologii nie można przeszkadzać. Jest to bardzo libertariańskie podejście, z obietnicą obfitości dla wszystkich. Oczywiście ostatecznie, ta obfitość będzie raczej dla twórców technologii.

– Obok jest inna utopia: manifest z lewicowej perspektywy, żądający pełnej automatyzacji pracy. Ta utopia polega nie na tym, że nie pracujemy wcale i mamy taki właśnie cyfrowy komunizm.

– Chińska narracja to z kolei narracja bardzo dużej ambicji. To, co się obiecuje to bezpieczeństwo. Bardzo często jest to narracja takiego państwa, które jednak stawia na silną inżynierię społeczną i kontrolę.