Gala Masters&Robots Awards 2025, zorganizowana przez Digital University, zgromadziła twórców technologii, liderów zmian i tych, którzy "odważnie kształtują jutro".
Gala Masters&Robots Awards 2025, zorganizowana przez Digital University, zgromadziła twórców technologii, liderów zmian i tych, którzy "odważnie kształtują jutro". Fot. materiały prasowe
Reklama.

Poniedziałkowy wieczór w Warszawie zdominowały nie tylko rozmowy o przyszłości, ale i o teraźniejszości, bo innowacje już dziś coraz śmielej zmieniają naszą polską rzeczywistość.

Gala Masters&Robots Awards 2025, zorganizowana przez Digital University, zgromadziła twórców technologii, liderów zmian i tych, którzy – jak podkreśliła Jowita Michalska, prezeska organizacji – "odważnie kształtują jutro".

INNPoland objął patronat medialny wydarzenia.

Zwycięzcy Masters&Robots Awards 2025

Wśród wyróżnionych znaleźli się zarówno giganci przemysłu, jak i mniejsze zespoły badawcze, których prace już teraz zmieniają oblicze medycyny, energetyki, rolnictwa czy obsługi klienta

Do grona laureatów trafiła m.in. firma Synektik, uhonorowana nagrodą We did it in Poland – Excellence Award za przełomowy radiofarmaceutyk do diagnostyki choroby wieńcowej. Ich rozwiązanie to nie tylko krok milowy w medycynie nuklearnej, ale też realna szansa na poprawę jakości życia pacjentów.

Czytaj także:

Tytuł Masters of Digital Transformation trafił do Agro Contracts – za stworzenie cyfrowego systemu identyfikowalności żywności z wykorzystaniem paszportów produktów i automatyzacji procesów. 

W kategorii Masters of AI – Human Collaboration zwyciężył Bielikpierwszy polski, transparentny model językowy. Twórcy ogłosili już nową inicjatywę: "Obywatel Bielik", która ma doprowadzić do stworzenia europejskiego, multimodalnego modelu AI. Twórców doceniono również za promowanie etyki i otwartość danych.

Nie zabrakło również projektów niosących realne korzyści społeczne. AILIS, laureat kategorii Masters of Social Impact, stworzył system bezkontaktowego, bezpromieniowego wykrywania raka piersi, oparty na AI. 

Czytaj także:

Technologia, która służy człowiekowi

Masters of Sustainability trafiło do Biovalley za biodegradowalny materiał medyczny BIONWOVEN, który nie tylko chroni przed zakażeniami, ale też eliminuje konieczność kosztownego energetycznie prania. W tej samej kategorii wyróżniono także projekt Veolia Ciepłowni Przyszłości w Lidzbarku Warmińskim – dowód na to, że zielona transformacja dzieje się również poza wielkimi metropoliami.

Nie sposób pominąć Rafała Brzoski, uhonorowanego tytułem Masters of Future-Proof Leadership. Jego wkład w rozwój logistyki – od automatów paczkowych po działania społeczne – został doceniony jako przykład przywództwa z wizją. Jury wyróżniło także Cezarego Kozaneckiego, twórcę międzynarodowej grupy innowacyjnej w branży technologii medycznych.

W kategorii Masters of Customer Experience nagrodę otrzymała IKEA za połączenie świata fizycznego i cyfrowego w doświadczeniu zakupowym, a wyróżnienie – CodeSense za aplikację dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Czytaj także:

Specjalną nagrodę przyznała też stacja TVN WBD. Uhonorowano organizację UES za technologię diagnostyki serca u płodów i noworodków – za projekt, który łączy naukową precyzję z troską o najsłabszych.

Rola państwa w rozwoju innowacji

Mamy czym się chwalić na świecie – od obszaru finansów, przez transformację cyfrową w ochronie zdrowia, po myślenie o naprawdę cyfrowej administracji. Ale cyfryzacja musi być inkluzywna. Państwo ma obowiązek wyrównywać szanse, tak aby nikt nie został pominięty w tym procesie – mówił Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Minister podkreślił, że choć Polska znajduje się w europejskiej czołówce pod względem cyfryzacji, dzięki inwestycjom i rozwiązaniom takim jak fundusz sztucznej inteligencji, to nadal istnieje głęboka przepaść kompetencyjna, która wyklucza część obywateli z korzystania z nowoczesnych usług. 

Czytaj także:

Rola państwa to dziś nie tylko rozwój innowacji, ale przede wszystkim zapewnienie ich powszechnej dostępności.

"Innowacja to nie błysk fleszy i brawa na scenie"

W świecie zdominowanym przez szybki postęp technologiczny wydarzenia takie jak Masters&Robots Awards to moment refleksji: nad kierunkiem, w którym zmierzamy, nad tym, kto nadaje temu kierunkowi sens, i wreszcie – nad tym, jaką rolę ma w tym człowiek.

Bo jak przypomniała Jowita Michalska: "Innowacja to nie błysk fleszy i brawa na scenie, ale żmudna, wieloletnia praca – często po nocach, bez gwarancji sukcesu". A Masters&Robots – to właśnie docenienie tej cichej, upartej pracy.

Gala odbyła się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy, Ministra Cyfryzacji oraz w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co osadziło wydarzenie w kontekście europejskiej debaty o cyfrowej transformacji i konkurencyjności.