Budowanie marek. Jak sprawdzają się uniwersalne prawdy marketingowe w świecie technologii?
Czwarta rewolucja technologiczna zmienia świat, to niezaprzeczalne. Żyjemy w rzeczywistości zarządzanej przez algorytmy i sztuczną inteligencję, pełnej niezliczonych danych i zautomatyzowanych procesów. Czy w czasach błyskawicznych przemian istnieją jeszcze jakieś niezmienne, uniwersalne prawdy marketingowe?
W służbie konsumentowi
Ten stały, absolutny fundament zamyka się w słowach "rozumieć ludzi, ulepszać życie". To misja stawiana wszystkim markom Procter & Gamble. Komunikując się z konsumentem, P&G składa mu pewną obietnicę, weryfikowaną przez klientów za każdym razem, gdy ci sięgają po któryś z produktów firmy, w czasie wykonywania codziennych czynności. Należy stale odpowiadać na oczekiwania ludzi. Bez najmniejszych wyjątków. Przykładem marki, która zrodziła się z wsłuchiwania się w potrzebę konsumenta jest między innymi marka Pampers. Marka stworzona przez P&G 50 lat temu, nie ustaje w poszukiwaniach rozwiązań, dzięki którym firma jeszcze lepiej może służyć konsumentom. Zwłaszcza dzisiaj, kiedy ludzkie emocje i pragnienia, motywacje i obawy pozostawiają wyraźny ślad w świecie cyfrowym.
Dotykać emocji Kampania Pampers Preemie dla wcześniaków • Kanał YouTube Candide McDonald
By zdobyć zaufanie ludzi, marki powinny mówić o rzeczach ważnych i dotykać prawdziwych emocji. Zapewniać produkty, służące konsumentowi w istotnych momentach. Dlatego bardzo ważna jest jakość komunikacji. To kolejna z uniwersalnych prawd. Współczesne technologie dają firmom nieznane wcześniej sposoby rozumienia ludzi i wnikania w ich świat. Działania konsumentów zostawiają w świecie cyfrowym trwały ślad. Dokładna analiza tych działań i dialog z klientem, w którym poruszane są sprawy dla niego ważne, pozwala na spełnienie jego potrzeb.
Pierwsi na froncie
W dzisiejszych czasach bycie marketerem jest czymś niezwykle fascynującym. Z drugiej strony ten zawód niesie ze sobą sporo wyzwań. Jednym z nich jest błyskawiczne reagowanie na wymagania konsumentów. To pozwala P&G wyprzedzać konkurencję, jednocześnie będąc na krok przed codziennymi potrzebami klientów. Nieustanny rozwój i poszukiwanie inspiracji w rozmaitych sektorach, poszerza perspektywę patrzenia na biznes. Dzięki temu łatwiej znaleźć właściwe rozwiązanie, by szybciej i pełniej zaspokoić potrzeby ludzi.
Martyna Wojciechowska w kampanii Siła jest piękna.•Fot. Materiały prasowe
Współczesny, świadomy konsument chce wiedzieć, jakie wartości wyznaje wybierana przez niego marka. Ten aksjologiczny problem jest dla P&G niebywale ważny. Takie wartości jak np. równouprawnienie kobiet od dawna leżą na sercu pracowników firmy. Nie tylko dlatego, że kobiety częstą decydują się na produkty wytwarzane przez Procter & Gamble. Przede wszystkim firmie zależy na wyrównaniu szans wszystkich ludzi na cały świecie. Realizacja potencjału kobiet to nie tylko działanie fair, ale także siła napędowa gospodarki. O tym P&G chce mówić głośno. Używając swojego głosu do promowania wyznawanych wartości.
Marka Pantene wspiera kobiety i pozwala im dostrzegać swoje piękno oraz wartości motywujące je do działania. Kampania "Siła jest Piękna" przemawia często głosem kobiet, które są wzorcami do naśladowania i są wiarygodne w przekazywaniu tego komunikatu. Po stronie kobiet staje także Always, budując w nich wewnętrzną pewność siebie i zachęcając do tego, żeby nigdy nie poddawały się w próbach osiągania sukcesów i podejmowania wyzwań.
Małgorzata Rokita, Dyrektor Marketingu P&G w Europie Centralnej•Fot. materiały prasowe
Artykuł powstał we współpracy z firmą Procter & Gamble.