Jak zarobić więcej bez zmiany pracy?

Artykuł PR-owy firmy Vivus.pl
Masz stałą pracę, jednak zastanawiasz się, co możesz zrobić, żeby zarobić więcej bez konieczności szukania nowego zajęcia? Jest kilka sposobów na lepszą pensję, jeśli postarasz się i wygospodarujesz czas. Okazuje się, że istnieją proste sposoby, by podreperować swój budżet. Jak mieć bardziej atrakcyjne wynagrodzenie i nie zmieniać pracy?
Materiał prasowy
Zarabianie przez oszczędzanie
Dla niektórych może to się wydawać banalne, podczas gdy innym ta nowa perspektywa dopiero otwiera oczy. Spora część osób jest przekonana o swojej kontroli wydatków, podczas gdy szczegółowe wyliczenia obnażają niedoskonałości tego systemu. W skrupulatnym oszczędzaniu na codziennym życiu pomaga prowadzenie budżetu domowego, który uwzględnia wszystkie wydatki, kategoryzuje je i zestawia z zarobkami. Tylko poprzez staranne prowadzenie takiej dokumentacji można mieć kontrolę nad swoimi finansami.

Stwórz tabelę, którą będziesz systematycznie uzupełniać i podliczać pod koniec każdego miesiąca. Co musi się w niej znaleźć oprócz zarobków?

Oto wydatki, na które powinieneś zwrócić uwagę:

- rachunki i wynajem mieszkania/rata kredytu,
- wydatki na jedzenie,
- ubrania,
- kosmetyki i środki czystości,
- chemia domowa,
- budżet na wyjścia (kino, teatr, restauracje),
- nieprzewidziane wydatki (lekarz, urodziny, naprawa samochodu/sprzętu).

Zdobywanie nowych kompetencji i awans
Pamiętaj, że możesz postarać się, aby twoja dotychczasowa praca przynosiła ci większe korzyści finansowe. Rozmowa z przełożonym nie jest dla nikogo łatwa, zwłaszcza że to ty będziesz prosić o coś, a nie odwrotnie. Musisz się odpowiednio przygotować do tego spotkania dużo wcześniej, aby mieć wystarczające argumenty, przemawiające za wyższą pensją. Powinieneś najpierw dać coś od siebie i zakomunikować, że chcesz wspierać firmę swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Oczywiście nie ma nic za darmo.

Bez względu na to, w jakiej branży pracujesz, możesz rozwijać się na różne sposoby. Szkolenia, konferencje, warsztaty, kursy to tylko kilka z możliwości. Część pracodawców wysyła swoich pracowników z własnej inicjatywy, możesz też samodzielnie wyszukiwać okazje do zdobywania wiedzy. Być może będziesz musiał zainwestować, ale to się opłaci. Jak sfinansować takie przedsięwzięcie samodzielnie?

Jeżeli z różnych względów nie będziesz mógł jeździć na szkolenia, kursy i warsztaty za pośrednictwem swojej firmy, znajdź inny sposób. Może to być np. pożyczka online na dobrych warunkach. Jesteś w komfortowej sytuacji, ponieważ możesz zaplanować spłatę zobowiązania i termin – masz przecież stałe źródło dochodu, więc taka szybka pożyczka przez internet nie będzie dużym obciążeniem dla twojego budżetu.

Są także inne możliwości jak na przykład pomoc rodziny czy znajomych, jednak warto wystrzegać się konfliktów na tle finansowym, które są dość częste podczas zadłużania się u bliskich. Szybka pożyczka online to jedna z opcji, aby uniknąć nieporozumień i jednocześnie sfinansować swoje marzenia o podnoszeniu kwalifikacji.

Po kolejnej wypłacie spłacisz ją, zdobędziesz nową wiedzę, a kto wie, być może następnym razem pensja będzie już wyższa. Istnieje wiele firm, które oferują tego typu zobowiązania na dobrych warunkach. Jeśli przeczytać więcej o pożyczkach przez internet, zajrzyj np. tutaj.

Kiedy zdobędziesz już środki, zapiszesz się na wybrane szkolenie i je ukończysz, czeka cię najbardziej stresująca chwila – rozmowa z przełożonym. Powinieneś przede wszystkim spisać sobie już wcześniej argumenty przemawiające za twoją podwyżką. Bądź stanowczy i spokojny, ponieważ mowa ciała, twój głos i sposób wypowiedzi mają ogromne znaczenie, zwłaszcza podczas negocjacji.
Materiał prasowy

Musisz odpowiedzieć sobie wcześniej na pytania, które może zadać ci szef:

- Dlaczego powinieneś zarabiać więcej?
- Co nowego jesteś w stanie wnieść do firmy?
- Czy jesteś w stanie pracować więcej?
- Czy rozglądasz się za nową pracą?
- Nie mamy pieniędzy na tak dużą podwyżkę – jakie rozwiązanie proponujesz?

Powinieneś również wiedzieć, o jaką dokładnie kwotę możesz pytać, ponieważ musisz znać realia. Sprawdź, jakie są średnie zarobki osoby z twoim doświadczeniem w twojej branży i mieście, w jakim pracujesz. Wtedy też będziesz w stanie odpowiednio wycenić swoją pracę.

Praca dodatkowa
Jeżeli masz taką możliwość, aby dorabiać sobie po pracy, skorzystaj z niej. Istnieje wiele opcji na dodatkowy zarobek i nie musi to być praca fizyczna. Jedno z najmniej obciążających zajęć to wypełnianie ankiet w internecie. Ile na tym zyskasz? W zależności od strony można zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na godzinę. Dzięki temu odłożysz drobną sumę w miesiącu i podreperujesz swój budżet domowy.

Dodatkowa praca może polegać również na korzystaniu ze swojego talentu. Jeśli jesteś amatorem, ale lubisz robić zdjęcia, piszesz teksty, tworzysz muzykę, możesz zarobić na sprzedawaniu swojej twórczości w sieci. Jest wiele podmiotów, które wykorzystują grafiki, artykuły sponsorowane itd. do promowania różnych produktów, firm, wydarzeń.

Jeżeli jesteś jednym z przedstawicieli zawodów związanych z grafiką, tworzeniem tekstów, stron
internetowych, ale pracujesz na etacie, z łatwością znajdziesz również klientów poza nią (jeśli oczywiście twoja umowa na to pozwala). Szukaj zleceń przez platformy do tego przeznaczone oraz zapisz się do grup na portalach społecznościowych. Z takim zestawem informacji możesz śmiało przystąpić do poszukiwania kolejnych źródeł dochodu.