Zwycięstwo Polski w sporze gazowym z Rosją. PGNiG wygrywa w postępowaniu przeciwko Gazpromowi

Patrycja Wszeborowska
Polska przez lata płaciła najwyższe ceny w Europie za rosyjski gaz. Ten mały sukces ma szansę to zmienić. Według orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie, PGNiG miało prawo żądać zmiany niekorzystnych cen za gaz dostarczanych Polsce przez Gazprom.
Gazprom od lat windował ceny gazu dla Polski. Nowe orzeczenie Trybunału Arbitrażowego może to zmienić Fot. Jaroslaw Kubalski / Agencja Gazeta
Jak informuje spółka w komunikacie, Trybunał Arbitrażowy uznał argumenty PGNiG i orzekł w wyroku częściowym, że spełniona została przesłanka kontraktowa uprawniająca PGNiG do żądania obniżenia ceny w kontrakcie długoterminowym, na podstawie którego Gazprom dostarcza gaz do Polski (tzw. Kontrakt Jamalski). Zapadła decyzja, że roszczenia polskiej spółki o ustalenie nowej, niższej ceny gazu są zasadne.

Gazprom od wielu lat odrzucał możliwość obniżki cen dla Polski. Z tego powodu cena kontraktowa dla PGNiG znacznie przewyższała ceny na rynkach europejskich. Polska spółka zdecydowała się na negocjacje cen w 2014 r., kiedy jednak nie przyniosło to żadnych efektów, w 2015 r. skierowała spór do rozstrzygnięcia przez sąd.


– Z satysfakcją przyjmujemy rozstrzygnięcie Trybunału, potwierdzające prawo PGNiG do obniżenia ceny kontraktowej oraz oczekujemy jej obniżenia do poziomu rynkowego w dalszym etapie postępowania – powiedział prezes PGNiG Piotr Woźniak.

Gaz dla Polski z Ameryki
Obniżka cen nie nastąpi jednak od razu. Trybunał Arbitrażowy uznał, że pierwotne żądanie spółki w zakresie nowej formuły cenowej jest zbyt daleko idące. Kwestia nowej ceny kontraktowej będzie rozstrzygnięta w dalszym etapie postępowania.

PGNiG od miesięcy uskarżał się na to, że Rosjanie z Gazpromu traktują polskiego kontrahenta gorzej od innych, a ceny pozostawiają wiele do życzenia. PGNiG znalazł jednak sposób na uniezależnienie się od Rosji. Olbrzymie wolumeny gazu Polakom dostarczą Amerykanie. PGNiG podpisała porozumienie z amerykańskimi dostawcami skroplonego gazu ziemnego - Venture Global LNG i Port Arthur LNG.