Glokalizacja, blockchainy i anty-Food Waste. Nowa gospodarka oczami największych ekspertów

Dawid Wojtowicz
To największa konferencja ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. W dniach 4-6 września w Krynicy-Zdroju odbędzie się Forum Ekonomiczne 2018. Tegoroczny międzynarodowy zjazd szefów państw, przedsiębiorców oraz ekspertów od gospodarki zostanie zorganizowany pod hasłem ''Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?''. Od wielu lat integralną częścią wydarzenia jest platforma dyskusji ''Nowa Gospodarka''.
Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju to największa konferencja ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Gościem specjalnym zeszłorocznej edycji był prezydent Andrzej Duda. Na tegorocznym wydarzeniu pojawią się przedstawiciele wielu państw i firm Forum Ekonomiczne
Dopasowanie globalnego biznesu do lokalnych uwarunkowań, poszukiwania nowoczesnych form rynku pracy, sposoby na przeciwdziałanie marnowania żywności, boom na kryptowaluty, najlepsze strategie wejścia na rynki międzynarodowe, ubezpieczenie ochrony prawnej czy elastyczne zatrudnienie. Tak przedstawiają się najważniejsze zagadnienia, jakie zostaną poruszone podczas debat zaplanowanych w ramach ścieżki tematycznej ''Nowa Gospodarka'' na XXVIII edycji Forum Ekonomicznego w Krynicy.
Godzenie sprzeczności to nie lada sztuka, ale potrafi przynieść wymierne korzyści. Przekonują się o tym biznesowi giganci, którzy dzięki umiejętności harmonijnego łączenia pierwiastka globalnego i lokalnego, dostosowują swoją ofertę do regionalnych rynków. Doskonale obrazuje to przykład sieci McDonald’s w Indiach czy Chinach. O tym, jak potężnym narzędziem rozwojowym może okazać się tzw. glokalizacja, porozmawiają goście z Polski, Włoch oraz Słowenii w trakcie panelu ''Myśl globalnie, działaj lokalnie – globalizacja vs. glokalizacja''.

Pod hasłem ''Wygrywa strateg, przegrywa taktyk. O znaczeniu strategii dla państwa i korporacji'' odbędzie się natomiast debata międzynarodowych ekspertów, która skupi się na sukcesie budowanym na spójnej strategii. Okazuje się bowiem, że kierujący wielkimi organizacjami, czy to instytucjami państwowymi, czy dużymi przedsiębiorstwami, ponoszą katastrofalne porażki często z powodu braku strategicznego sposobu myślenia tj. nadawania przewagi decyzjom taktycznym, a nie myśleniu o działaniach ukierunkowanych na długoterminowy sukces. Moderatorem panelu będzie prof. Vladimir Kvint, twórca m.in. teorii globalnego rynku wschodzącego, autor pracy ''Ku źródłom teorii strategii'', a wśród panelistów znajdzie się m.in. Brian Unwin, Honorowy Prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Moderatorem panelu ''Wygrywa strateg, przegrywa taktyk. O znaczeniu strategii dla państwa i korporacji'' będzie prof. Vladimir Kvint, twórca m.in. teorii globalnego rynku wschodzącego, autor książek o roli strategii w biznesieFot. Press Service / Wikimedia Commons
O nowoczesnej gospodarce nie sposób dyskutować z pominięciem nowoczesnych technologii. Od pewnego czasu duży wpływ na jej cyfryzację mają chociażby wykorzystujące technologię blockchain kryptowaluty, jedna z największych innowacji na rynku finansowym w XXI wieku. Największa, ale też budząca sporo kontrowersji, bo stwarzająca zagrożenie dla istniejących systemów monetarnych banków i państw. Z pytaniami, czy i jakimi metodami prawnymi uregulować ten rozwijający się rynek, zmierzą się uczestnicy panelu zorganizowanego we współpracy z portalem Croatian Bitcoin Portal.

Podczas gdy na niektóre usługi panuje boom, inne rozwiązania nie są jeszcze zbyt znane, a szkoda, bo mają naprawdę ogromny potencjał. Wśród nich można wymienić ubezpieczenie ochrony prawnej, które pozwala na znaczną redukcję kosztów ewentualnych sporów sądowych, zwłaszcza dla małych i średnich firm. O korzyściach z narzędzia prawie zupełnie niewykorzystywanego w Polsce (posiada je około 1 proc. obywateli), za to popularnego w Niemczech (ok. 80 proc.) podyskutują uznani eksperci. Gościem specjalnym panelu ''Ubezpieczenie ochrony prawnej – niedoceniony sprzymierzeniec przedsiębiorcy?'' będzie Antje Fedderke, szefowa Międzynarodowego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli Ochrony Prawnej (RIAD).
Jeden z paneli ścieżki tematycznej ''Nowa Gospodarka'' na tegorocznym Forum Ekonomicznym będzie poświęcony kryptowalutom i prawnej regulacji rynku tych cyfrowych usług123rf.com
W programie ''Nowej Gospodarki'' nie zabraknie też tematów trudnych i to o globalnym zasięgu. Mowa tu o np. zjawisku marnowania żywności. Skala jest porażająca: rocznie na całym świecie wyrzuca się 1/3 wyprodukowanej żywności, w Europie – połowę. Polska odpowiada za 10 proc. marnotrawstwa UE (piąte miejsce w rankingu) – aż 9 mln ton jedzenia ląduje u nas w koszu. Temu problemowi poświęcony będzie panel ''Problem Food Waste – jak Europa radzi sobie z marnowaniem żywności?''. Przedstawiciele banków żywności, agencji żywności i sektora spożywczego zastanowią się, jak zapobiegać tej niegospodarności.

Forum Ekonomiczne to coroczne międzynarodowe spotkanie przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Od samego początku, czyli od 1992 roku, odbywa się w Krynicy-Zdroju. Celem forum jest wymiana poglądów dotyczących aktualnej sytuacji politycznej, gospodarczej i społecznej na świecie między przedstawicielami państw, prezesami największych spółek oraz ekspertami z ponad 60 krajów. Program wydarzenia dzieli się na bloki tematyczne takie jak Forum Regionów czy Nowa Gospodarka. Konferencję organizuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

Artykuł powstał we współpracy z Forum Ekonomicznym