PKP inwestuje w infrastrukturę na kolei. Jednak ucieszą się z niej jedynie... rowerzyści

Arkadiusz Przybysz
Ponad 8,6 tysiąca stojaków rowerowych przygotowały dla rowerzystów PKP Polskie Linie Kolejowe - poinformowała spółka. Skorzysta z nich blisko półtora tysiąca miejscowości. PKP chciałoby, by jak największa liczba rowerzystów korzystała z ich usług.
PKP inwestuje w infrastrukturę dla rowerzystów Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Na ponad 1260 stacjach i przystankach dla rowerzystów przygotowanych jest prawie 6,5 tys. stojaków rowerowych. Montowane są one w miejscach oświetlonych, jak najbliżej peronów - czytamy w informacji przesłanej przez biuro prasowe. Takie rozwiązanie zwiększa bezpieczeństwo jednośladów oraz wygodę pasażerów.

W ostatnim czasie najwięcej stoisk dla jednośladów zamontowano w województwie zachodniopomorskim i łódzkim. Nowe stanowiska pojawiły się także na stacjach i przystankach w Podlaskiem i Świętokrzyskiem.

Lokalizacje stojaków wybierano na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. PLK czekają na kolejne sugestie, gdzie powinny pojawić się stojaki rowerowe w tym roku. Lokalizacje można zgłaszać za pośrednictwem oficjalnego profilu na Facebooku.


Jak przewieźć rower pociągiem?
PKP przypomina, że istnieje możliwość przewożenia rowerów w pociągach, zgodnie ze ściśle określonymi zasadami.

W pociągach PKP Intercity rowery można przewozić w wyznaczonych do tego wagonach i miejscach, które do tego zostały wskazane. Przed planowaniem podróży warto sprawdzić, czy w danym pociągu zostały wyznaczone miejsca do przewozu rowerów.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaś, że na inwestycje związane z budową nowych linii kolejowych w miejscowościach, które nie mają kolei, państwo przeznaczy aż 100 mld zł. A nawet więcej, jeśli do przedsięwzięcia dołoży się Centralny Port Komunikacyjny.

W ramach programu Kolej plus na sam początek ruszy 20 nowych regionalnych linii kolejowych, które mają pozwolić na odrodzenie małych miejscowości i umożliwić do nich dojazd.