Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC? 5 ważnych faktów

Artykuł PR-owy firmy mfind.pl
Posiadanie wykupionego ubezpieczenia OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Powinni wiedzieć to wszyscy kierowcy, niestety nadal po drogach jeżdżą osoby nieubezpieczone. Kara za brak polisy to nawet kilka tysięcy złotych! Czy na pewno wiesz wszystko o OC? Nawet jednorazowa podróż bez ubezpieczenia może wiele kosztować, a kolizja wpędzić w potężne długi nawet osobę zamożną! Sprawdź, zanim wyruszysz w drogę!
Fot. materiał prasowy
Po pierwsze musimy wiedzieć, że ubezpieczenie OC samochodu jest zawsze takie samo. Oznacza to, że zakres opieki, która oferuje nam każdy z ubezpieczycieli jest identyczny. Kierowcy często o tym zapominają i rozpoczynają żmudny oraz czasochłonny proces porównywania ochrony ubezpieczenia OC, zupełnie niepotrzebnie.

Czym zatem różnią się oferty? Zniżkami dla kierowców za bezszkodowa jazdę, oceną ryzyka ze względu na wiek i doświadczenie kierowcy, jak również miejscem korzystania z auta. To oczywiście tylko kilka czynników, na podstawie których ustalana jest wysokość ceny polisy. Warto porównywać oferty różnych firm, sprawdzić również możliwość zakupu dodatkowych, nieobowiązkowych ubezpieczeń, które często w pakiecie z OC, są o wiele tańsze. Bardzo często do ubezpieczenia samochodu dodawane jest również ubezpieczenie NNW, które w razie wypadku pozwoli pokryć koszty leczenia kierowcy i pasażerów do określonego w polisie limitu czy assistance.

Po drugie nie wszędzie wystarczy tylko OC. Polacy coraz chętniej podróżują po kontynencie samochodami. Jednak nie wszędzie polskie ubezpieczenie samochodu wystarczy! Gdzie zatem możesz poruszać się bez dodatkowych dokumentów? Od 2014 roku polską polisę honorują: Andora, Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Litwa, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Szwajcaria, Szwecja, Słowacja, Słowenia, Wielka Brytania, Włochy, Węgry, Serbia. Natomiast w Albanii, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainie obowiązuje tak zwany System Zielonej Karty. Na ich terenie musimy posiadać Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, czyli “Zieloną Kartę”. Jeśli nie będziemy mieć takiego certyfikatu może nas to sporo kosztować! Ostatecznie przy przekraczaniu granicy możemy wykupić tak zwane ubezpieczenie graniczne. Zazwyczaj jest ono jednak sporo droższe i warto “Zieloną Kartę” wyrobić za darmo wcześniej.

Po trzecie nie tylko samochód powinien posiadać OC. Wśród pojazdów zobligowanych do posiadania ubezpieczenia OC są również: motocykl, skuter, motorower, quad, a także przyczepa (również kempingowa) oraz ciągnik rolniczy. O konieczności wykupienia OC w dużych miastach najczęściej zapominają właściciele skuterów. Przy kolizji lub wypadku może to być niezwykle kłopotliwe, a wysokość odszkodowania za wyrządzone szkody innej osobie, może być ściągana bezpośrednio z dochodów kierowcy!

Po czwarte należy pamiętać, że w ściśle określonych sytuacjach można skorzystać z ubezpieczenia na 30 dni, czyli tak zwanych krótkoterminowych ubezpieczeń OC. Takie uprawnienia mają na przykład komisy samochodowe, jak również pojazdy historyczne lub pojazdy zarejestrowane czasowo. Warto sprawdzić w treści ustawy czy mamy możliwość skorzystania z takiej formy ubezpieczenia samochodu.

Po piąte i najistotniejsze: data końca ubezpieczenia. Jest bardzo istotna i należy o niej bezwzględnie pamiętać. Nawet dzień przerwy w ubezpieczeniu może nas słono kosztować. Oczywiście taka sytuacja może zdarzyć się każdemu, dlatego warto zapisać sobie datę końca ubezpieczenia w kalendarzu lub telefonie, najlepiej z tygodniowym wyprzedzeniem. Warto także wiedzieć, że polisa, jeśli nie zmienialiśmy auta w ciągu roku i zawarliśmy ją na rok - przedłuża się automatycznie, ale nie zawsze jest to korzystne pod względem finansowym. Kiedy otrzymamy od ubezpieczyciela ofertę odnowieniową, warto dodatkowo przekalkulować cenę polisy dla siebie w porównywarce ubezpieczeniowej -np. na mfind.pl Może się okazać, że znajdziemy OC dużo taniej niż oferował stary ubezpieczyciel.