Roboty mogą zagrozić budżetowi państwa. Mniej miejsc pracy przyczyną wzrostu zadłużenia

Konrad Siwik
Eksperci z Deutsche Bank Research w raporcie poświęconym skutkom digitalizacji ostrzegają przed skutkami postępującej automatyzacji. Przyczynia się on do zmniejszenia liczby miejsc pracy, przez co może stać się przyczyną znacznego powiększenia luki budżetowej.
Roboty może nie podbiją świata, ale mogą zastąpić ludzi w różnych zawodach. To może skutkować powiększeniem dziury budżetowej. Fot. Martyna Niecko / Agencja Gazeta
Analizy DBR wskazują, że w skrajnych przypadkach kraje UE mogą mieć problem z bardzo dużym rocznym deficytem fiskalnym – informuje Forsal.pl. Może on wynieść nawet ok. 7 proc. PKB, w przypadku, gdy automatyzacja przyczyni się do zmniejszenia zatrudnienia o połowę.

Dodatkowo analitycy przygotowali kilkanaście scenariuszy przedstawiających, jak w różnych przypadkach rozwój technologii może wpłynąć na gospodarkę.

Wpływ technologii na długość życia
Rozwój technologii może negatywnie wpłynąć na gospodarkę, aczkolwiek może przyczynić się do przedłużenia życia. Rozmawialiśmy o tym z prof. Dariuszem Jemielniakiem.


Specjalista w zarządzaniu wysokimi technologiami jest zdania, że ludziom nie zależy na dłuższym życiu, a na dłuższym życiu w zdrowiu i sprawności. Jednak trzeba zaznaczyć, że niekoniecznie każdy będzie mógł sobie na to pozwolić.

W ciągu najbliższych dekad postępy w medycynie sprawią, że dożywanie do setki wśród osób, które na to stać będzie coraz częstsze. Jak uważa profesor, także SI może w tym pomóc.

Pierwsze zawody, które ulegną robotom
W INNPoland pisaliśmy o zawodach, które jako pierwsze mogą zostać zastąpione przez roboty. Jednym z nich jest telemarketer. Dzięki specjalnym algorytmom można odnieść wrażenie, że rozmawia się z człowiekiem.