To fundament, a tak często o nim zapominamy. Bez tego służbowy komputer nie będzie bezpieczny
Hasło logowania włączone? Tak. Antywirus zainstalowany? W rzeczy samej. Ważne pliki zaszyfrowane specjalnym programem? Nie inaczej. Czyli nie ma co martwić się o bezpieczeństwo używanego w pracy komputera? Zaraz... A co z systemem operacyjnym? Jest i chodzi. Świetnie, tylko czy jest aktualizowany? Czy można go w ogóle zaktualizować?
Za tym, że do firmowego komputera uzyskują dostęp niepowołane osoby, stoją różne przyczyny. Jedną z nich może być dziurawy system operacyjny, który nie jest aktualizowany przez użytkownika albo też nie jest w stanie pobierać aktualizacji, gdyż wygasło dla niego wsparcie techniczne od producenta, co jest naturalną koleją rzeczy w branży IT.
Jak pokazują statystyki firmy analitycznej NetMarketShare, najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputerach stacjonarnych i laptopach jest Windows. Z wynikiem około 88 proc. plasuje się on w tym rankingu na pierwszym miejscu. Warto jednak rozbić ten ogólny odsetek na wyniki dla poszczególnych wersji ''okienek'' Microsoft.
Najpopularniejszym systemem operacyjnym na komputerach stacjonarnych i laptopach jest Windows. Z wynikiem około 88 proc. plasuje się on rankingu NetMarketShare na pierwszym miejscu.•Mat. prasowe
Sęk w tym, że główne wsparcie techniczne dla „siódemki” wygasło 13 stycznia 2015. Wprawdzie cykl życiowy systemu jeszcze się nie zakończył i nadal jego użytkownicy otrzymują aktualizacje. Ta przedłużona pomoc wkrótce się skończy, bo z dniem 14 stycznia 2020 roku. Po tej dacie Windows 7 przestanie być całkowicie wspierany.
Firmy, które korzystają w biurach z komputerów witających pracowników pulpitem Windows 7, nie powinny więc zwlekać i dokonać przeskoku na w pełni wspierany Windows 10. Tym bardziej, że twórcy najnowszego systemu wyposażyli go w szereg zwiększających bezpieczeństwo funkcji.
Dostęp do nieustannie aktualizowanych zabezpieczeń, które odpowiadają na ciągle zmieniające się zagrożenia z sieci, to jeden z filarów bezpieczeństwa danych. Kolejnym jest identyfikacja upoważnionych do logowania osób. W Windows 10 odpowiada za to funkcja Windows Hello, która pozwala logować się dzięki technologii rozpoznawania twarzy lub linii papilarnych. System jest po prostu bezbłędny – rozpoznaje wyłącznie autoryzowanych wcześniej użytkowników.
Najnowsze „okienka” mają na pokładzie też Windows Defender. To wbudowany program antywirusowy, który stanowi kluczowy składnik aplikacji Windows Defender Security Center. Chroni on kompleksowo dane użytkownika przed wirusami, złośliwym oprogramowaniem, programami szpiegującymi i innymi zagrożeniami czającymi się w sieci.
Najnowsze „okienka” mają na pokładzie też Windows Defender. To wbudowany program antywirusowy, który stanowi kluczowy składnik aplikacji Windows Defender Security Center•Mat. prasowe
Korzystając z Windows 10, użytkownicy firmowych komputerów będą mieli dostęp do najnowszych funkcji Office 365. Mowa tu o zestawie aplikacji, obejmującym oprogramowanie Microsoft Office, usługi poczty elektronicznej i sieci społecznościowych (Exchange Online), komunikacji (Skype dla Firm) i współpracy (SharePoint, OneDrive i Office 365 Online).
Właściciele firm, chcący zwiększyć bezpieczeństwo swoich danych i korzystać z profesjonalnych narzędzi dla biznesu, mogą to zrobić instalując Windows 10 Pro. Ta wersja zawiera wszystkie funkcje podstawowego systemu Windows 10 Home, przy czym została wzbogacona o specjalne rozwiązania dla firm.
Artykuł powstał we współpracy z Tech Data.