Polaków nie stać na tydzień wakacji raz w roku. Wciąż jesteśmy w tyle za unijną średnią

Patrycja Wszeborowska
Jednej trzeciej Polaków nie stać na tydzień wakacji poza domem raz w roku – a przynajmniej tak deklaruje 34 proc. rodaków. Choć jesteśmy poniżej średniej unijnej, to wynik i tak jest niezły – jeszcze pięć lat temu ponad połowa krajan była za biedna, by pozwolić sobie na taki urlop.
Polaków nie stać ich na tygodniowy urlop poza domem. Deklaruje to jedna trzecia rodaków 123rf.com
Tygodniowy urlop poza domem
Dane pochodzą z Eurostatu. Unijny urząd statystyczny wyliczył, że 28,3 proc. ludności, żyjącej i pracującej we wspólnocie w wieku 16 lat i więcej, nie mogło pozwolić sobie na tygodniowy urlop poza domem.

Wśród 28 państw członkowskich największy odsetek osób, dla których wyjazd na tydzień wakacji był poza możliwościami budżetu wystąpił w Rumunii (58,9 proc.), Chorwacji (51,3 proc), Grecji (51 proc.) i na Cyprze (51 proc.).

Z kolei najmniej mieszkańców, którzy na taki urlop nie mogą sobie pozwolić mieszka w Luksemburgu (10,9 proc. - dane z 2017 r.) oraz Szwecji (9,7 proc.)

Gonimy unijną średnią

Polska wciąż nie dobija do unijnej średniej – w naszym kraju odsetek osób, które nie mogą sobie pozwolić na luksus tygodniowego urlopu poza domem wynosi 34,6 proc. – jednak coraz do niej bliżej. To aż o 26 punktów procentowych mniej niż w 2013 r. Tym wynikiem nie pobiliśmy jedynie Bułgarii, u której odsetek spadło 35,8 punktów procentowych.


Z kolei ci Polacy, którzy na wakacje wyjeżdżają, nie decydują się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Aż 34 proc. krajan przebywających na zagranicznych wakacjach, nie ma wykupionego ubezpieczenia turystycznego, jak wynika z badania Nationale-Nederlanden. Tymczasem nieplanowana wizyta u lekarza lub awaria samochodu może zwiększyć cenę wyjazdu nawet kilkukrotnie.