Znikną nieporęczne urządzenia. Kasę fiskalną będzie można mieć w smartfonie

Konrad Bagiński
Fiskus chce podążać za nowymi technologiami - ministerstwo skierowało do konsultacji projekt nowego rozporządzenia. Wedle niego przedsiębiorca nie będzie musiał mieć kasy fiskalnej, wystarczy odpowiednie oprogramowanie w smartfonie lub tablecie.
Ministerstwo liczy na to, że zmiany pomogą zmniejszyć straty, jakie Skarb Państwa ponosi na oszustwach VAT-owskich Foto: Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja Gazeta
W projekcie proponuje się wprowadzenie możliwości stosowania przez podatników VAT czynnych kas rejestrujących mających postać oprogramowania. Ich stosowanie ma zwiększyć efektywność działań administracji skarbowej w zakresie zwalczania nierejestrowanej sprzedaży detalicznej oraz unikania i uchylania się od płacenia podatku VAT poprzez wprowadzone mechanizmy kontrolne w czasie rzeczywistym.

Projekt ma na celu zmniejszenie kosztów wywiązywania się podatników z obowiązku ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz usprawnienie procesów rejestracji i kontroli sprzedaży detalicznej w czasie rzeczywistym.


Mobilne kasy mające postać oprogramowania stanowić mają alternatywę dla obecnie użytkowanych kas rejestrujących. W projekcie określono również minimalne wymagania techniczne skierowane do producentów, którzy chcieliby przygotować odpowiednią aplikację dla podatników.

Jedno pozostaje bez zmian – kasa w smartfonie będzie musiała mieć połączenie z drukarką a sprzedający będzie musiał od razu wydać kupującemu paragon. Kasy będą też musiał być połączone z bazą fiskusa i od razu wysyłać mu dane o transakcjach. Dla wielu małych firm może być to spore ułatwienie.

– Oceniając wpływ aktu na mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców, zgodnie należy wskazać, że wprowadzenie rozwiązań mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego, a tym samym ograniczenie nieprawidłowości w rozliczaniu podatku VAT przyczyni się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej przez mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Rozwiązanie to pozwoli na ograniczenie działań podatników zaangażowanych w nieuczciwą działalność, a tym samym przyczyni się do ograniczenia nieuczciwej konkurencji – twierdzi Ministerstwo Finansów.

W Polsce jest mnóstwo przedsiębiorców, od których tradycyjnie nie dostanie się paragonu przy płatności gotówką. Oczywiście nie można generalizować, ale nie jest problemem znalezienie zakładu fryzjerskiego, serwisu samochodowego czy fryzjera u którego płaci się gotówką i wychodzi. A o paragon nikt nie pyta.

Obecnie – zgodnie z ustawą, która weszła w życie 1 maja 2019 roku – rozpoczyna się w Polsce wielka wymiana kas fiskalnych na takie, które automatycznie łączą się z serwerami fiskusa i raportują o dosłownie każdej transakcji.