Tą koszulką oszukasz kamery monitoringu. Ubrania antyinwigilacyjne staną się hitem?

Konrad Bagiński
Automatyczne czytniki tablic rejestracyjnych, które wykorzystują sieciowe kamery monitorujące i śledzące ruch samochodów w mieście i na trasach, trafiły na godnego przeciwnika. Wystarczy odpowiednia koszulka, sukienka albo bluza z kapturem.
Wzory na towarach w tym sklepie zostały zaprojektowane w celu uruchomienia automatycznych czytników tablic rejestracyjnych, wstrzykując niepotrzebne dane do systemów używanych przez państwo do monitorowania i śledzenia ludności cywilnej. Adversarialfashion.com
Ubrania antyinwigilacyjne zostały zaprezentowane na konferencji bezpieczeństwa cybernetycznego DefCon w Las Vegas przez hakerkę i projektantkę mody Kate Rose, która pokazała tam inauguracyjną kolekcję swojej linii Adversarial Fashion - pisze Guardian.

Ubrania są pokryte obrazami tablic rejestracyjnych, których celem jest oszukiwanie baz danych urządzeń monitorujących.

Rose twierdzi, że zainspirował ją jej przyjaciel, badacz Electronic Frontier Foundation, Dave Maass. Opowiedział jej, że czytniki tablic są dość kiepskie. Potrafią wyłapywać takie rzeczy, jak płoty czy śmieci i dopatrywać się w nich jakichś znaczeń. Rose mówi, że pomyślała, że jeśli kamerę może oszukać płot, to ona również spróbuje.


Jak to działa?
Sukienka Kate Rose ma również ukryte przesłanie. Kilka tablic otoczonych inną ramką zawiera słowa czwartej poprawki do konstytucji USA. Chroni ona Amerykanów przed „nieuzasadnionymi przeszukaniami i konfiskatami” i stanowi ważną obronę przed wieloma formami inwigilacji rządu. Na przykład w 2012 r. Sąd najwyższy Stanów Zjednoczonych zapobiegł możliwości ukrywania przez policję urządzeń śledzących GPS w samochodach bez nakazu.

Ale dla systemów wizyjnych sukienka jest po prostu zbiorem tablic rejestracyjnych i zostaną one dodane do bazy danych, tak jak wszystkie inne. Osłabia to możliwości nadzoru, bombardując go dużą ilością bezużytecznych danych.

– Ten wysoce inwazyjny system masowej inwigilacji atakuje każdą część naszego życia, zbierając tysiące danych na minutę. Ale jeśli da się go oszukać kawałkiem materiału, to może nie powinniśmy bardzo na nim polegać – powiedziała Rose.

Wcześniej inny haker opracował inną metodę zapobiegania odczytywania swoich tablic. Wykupił tablicę, która oszukuje systemy. Po jej sczytaniu oprogramowanie zwraca błąd - parametr “null”. Nie zadziałało tak, jak chciał. Dostał bowiem mandaty na łączną sumę 12 tysięcy dolarów. Okazało się, że każde wykroczenie popełnione przez kierowcę z tablicą, której system nie odczytał, szło na jego konto. Ostatecznie mandaty anulowano.

Oszukiwanie kamer to tylko jedno z nowych zastosowań odzieży. Polscy naukowcy stworzyli ubrania, które leczą i dba o skórę.