"Bez inwestycji będziemy skansenem". Mieszkańcy tych wsi wyrażają aspiracje, jakie ma cała Warmia

Dawid Wojtowicz
Inwestycje niekiedy budzą kontrowersje, ale są w Polsce miejsca, które potrzebują ich, jak tlenu do oddychania. Wśród regionów otwartych na nowe przedsięwzięcia można niewątpliwie wskazać Warmię i Mazury, które swoje szanse na rozwój upatrują przede wszystkim w turystyce. W skali mikro te aspiracje oddaje chociażby sołectwo Pluski-Rybaki.
Warmia i Mazury to regiony z dużym potencjałem turystycznym. Swoją przyszłość w turystyce widzą mieszkańcy wsi Pluski i Rybaki, którzy popierają budowę hotelu Archidiecezji Warmińskiej i BBI Development Facebook / Sołectwo Pluski - Rybaki
Mowa o dwóch wsiach położonych w gminie Stawiguda, 20 km od Olsztyna, pośród lasów nad Jeziorem Łańskim. Mieszkańcy tych miejscowości pokładają właśnie duże nadzieje w przygotowywanej inwestycji, jaką jest budowa hotelu w Rybakach. Nowy obiekt powstaje jako projekt spółki powołanej przez Archidiecezję Warmińską i firmę BBI Development.

Czterogwiazdkowy hotel międzynarodowej sieci z zapleczem konferencyjnym i SPA ma wpisywać się harmonijne w otoczenie i być przyjazny środowisku poprzez wykorzystanie floty złożonej z pojazdów elektrycznych lub niskoemisyjnych. Pod inwestycję hotelową oddano 15 ze 100 ha należących do Archidiecezji Warmińskiej w Rybakach.
Projekt hotelowo-mieszkaniowy przygotowywany przez konsorcjum Archidiecezji Warmińskiej z BBI Development ma powstać nad jeziorem ŁańskFot. Krzysztof Rakowski / Wikimedia Commons
– Mieszkańcy popierają całym sercem tę inwestycję, żywiąc głębokie przekonanie, że szansą na rozwój ich małych ojczyzn jest przede wszystkim turystyka, a nie obiekty przemysłowe, których działalność byłaby ich zdaniem zabójcza dla piękna okolicznej przyrody – mówi w rozmowie z naszym serwisem Justyna Reisenberg, sołtys w Pluskach i Rybakach.

Przedstawicielka lokalnej społeczności podkreśla, że za tym poparciem kryje się zapotrzebowanie mieszkańców na bliski dostęp do całorocznych miejsc pracy. – Praca sezonowa nie zaspokaja ich potrzeb. To zrozumiałe, że chcą pracować jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania, a nie być skazanym na dojazdy do Olsztyna, tak jak ma to teraz miejsce – tłumaczy.

O pozytywnym stosunku społeczności Pluski-Rybaki do tego projektu świadczy pismo, jakie grupa mieszkańców sołectwa wystosowała do Michała Kontraktowicza, wójta gminy Stawiguda. – Wsie naszego sołectwa to atrakcyjne miejsca wypoczynku dla turystów z całej Polski. Cieszy nas, że dzięki tej inwestycji poprawi się komfort życia wszystkich mieszkańców – piszą.
Justyna Reisenberg, sołtys w Pluskach i Rybakach, tłumaczy, że dla mieszkańców wsi inwestycja hotelowa to dostęp do całorocznych miejsc pracy i perspektywa rozwoju miejscowej infrastrukturyFacebook / Justyna Reisenberg
Justyna Reisenberg zwraca też uwagę, że baza hotelowa przyciągnie również inne otwarte na turystów biznesy, a także da impuls do rozbudowy czy poprawy lokalnej infrastruktury. – W planach mamy m.in. remont drogi powiatowej czy budowę gazociągu, dzięki któremu do naszych wsi zostanie doprowadzony gaz – mówi sołtys Pluski-Rybaki.

Szefowa sołectwa dementuje też podawane w niektórych mediach informacje, jakoby istniał ogromny opór społeczny przed inwestycją. – Odnoszę wrażenie, że rozpowszechniają je osoby, które nie mieszkają na stałe w naszych wsiach. Do mnie jak dotąd nikt nie zgłosił się z pretensjami. W najbliższym czasie organizujemy jednak zebranie wiejskie, na którym mieszkańcy będą mogli wyrazić swoją opinię.

Źródło: "Gazeta Olsztyńska"