Polityka PiS szkodzi Polsce. Z zagranicy płynie ostra krytyka rządu i partii

Konrad Bagiński
Polityka gospodarcza Prawa i Sprawiedliwości oraz utrzymanie kierunku zmian w sądownictwie są negatywne dla profilu kredytowego Polski – ocenia agencja ratingowa Moody's. Analitycy dodają, że polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki.
Polityka gospodarcza PiS jest zagrożeniem dla profilu kredytowego Polski - uważa Moody's Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
– Uważamy, że polityka gospodarcza PiS oraz kontynuacja obecnych obecnego kierunku zmian w systemie sądownictwa jest negatywna dla profilu kredytowego (credit negative) – napisano w nocie, cytowanej przez Money.pl.

Co to oznacza dla Polski? Chodzi przede wszystkim o oprocentowanie kredytów zaciągniętych przez rząd. Jeśli profil kredytobiorcy ulega pogorszeniu, kredyt drożeje. Oznacza to, że będziemy musieli wydawać więcej pieniędzy na spłatę zobowiązań, mniej zostanie na szkoły i szpitale. Rząd może być też zmuszony do podniesienia podatków.

Według analityków Moody's deficyt sektora finansów publicznych wyniesie w przyszłym roku 0,6 proc. PKB. Ta prognoza nie uwzględnia wypłaty 13. emerytury, która ciągle jest tylko wyborczą obietnicą. Tymczasem według rządu deficyt wyniesie 0,3 proc. PKB (z uwzględnieniem przychodów jednorazowych) lub 1,3 proc. bez dodatkowych źródeł dochodów.


Podwyżki minimalnej nie są potrzebne
Moody's dodaje, że projekt budżetu na 2020 r. nie zawiera skutków budżetowych obietnic wyborczych PiS w postaci wprowadzenia 13. emerytury w 2020 r., 14 emerytury od 2021 r. dla wybranych grup i podwyższenia płacy minimalnej o średnio 15 proc. w latach 2020-23.

Analitycy dodają, że polityka PiS może mieć negatywny wpływ na konkurencyjność polskiej gospodarki. Chodzi przede wszystkim o zapowiadane w trakcie kampanii wyborczej podwyżki płacy minimalnej. Może to skutkować osłabieniem konkurencyjności polskiej gospodarki. Jeśli tak się stanie, poszkodowani będą obywatele, dotknięci inflacją oraz wyższym bezrobociem.

Agencja dostrzega też kolejne zagrożenie, czyli "państwowy interwencjonizm", polegający na wtrącaniu się polityków w coraz to nowe dziedziny życia. Moody's zauważa, że zmiany w systemie sądownictwa już doprowadziły do wciąż trwającego konfliktu Polski z UE.