Mazowieckie innowacyjne? Oto jak wygląda rozwój nowych technologii w regionie

Marcin Długosz
Żyjemy w czasach czwartej rewolucji przemysłowej: robotyzacja, Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja to terminy, które biznes od dawna odmienia przez wszystkie przypadki. W jakim stopniu ich rozwój jest jednak napędzany przez sferę publiczną? Jakie dziedziny znajdują się w centrum jej zainteresowania ? Odpowiedź na te pytania poznamy już niebawem, na konferencji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
Konferencja "Nowa Perspektywa – nowe wyzwania dla inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego" odbędzie się już 7 listopada. Fot. materiały prasowe
“Nowa Perspektywa – nowe wyzwania dla inteligentnej specjalizacji województwa mazowieckiego”, konferencja, która odbędzie się 7 listopada w Pałacu Kultury i Nauki, ma stanowić podsumowanie dotychczasowych działań na rzecz wdrażania innowacyjnych rozwiązań w wybranych obszarach gospodarki województwa oraz określić kierunki ich rozwoju w przyszłości.

Inteligentna specjalizacja
“Inteligentna specjalizacja”, o której mowa w tytule konferencji, to z punktu widzenia administracji publicznej, kluczowe pojęcie, gdy mowa o innowacyjności. Pod tym pojęciem kryją się bowiem obszary gospodarki lub nauki, które z punktu widzenia państwa lub samorządu, uważane są za szczególnie istotne, a jednocześnie mogą liczyć na wsparcie ze środków europejskich w tej i kolejnej perspektywie finansowej.

Inteligentna specjalizacja to koncepcja oparta na założeniu, że dzięki koncentracji zasobów wiedzy i nakierowaniu ich na ograniczoną liczbę priorytetowych działań gospodarczych kraje i regiony zyskają i utrzymają przewagę konkurencyjną w światowej gospodarce. Czytaj więcej

O tym, jakie dziedziny zostaną określone jako inteligenta specjalizacja decydują przedsiębiorcy, jednostki naukowe, instytucje otoczenia biznesu, które wspólnie z administracją identyfikują takie obszary w procesie oddolnym (proces przedsiębiorczego odkrywania).

“Mazowsze jest najdynamiczniej rozwijającym się regionem Polski, dysponującym ogromnym potencjałem społecznym, gospodarczym i naukowym. Mimo, że region zdecydowanie wyróżnia się na tle kraju pod względem innowacyjności, nie ma to odzwierciedlenia w skali europejskiej” - czytamy w “Regionalnej Strategii Innowacji dla Mazowsza do 2020 roku”.

Według klasyfikacji Regional Innovation Scoreboard, województwo mazowieckie jest zaliczane do umiarkowanych innowatorów i pozostaje poza grupą regionów, które należą do tzw. naśladowców i liderów innowacji, odgrywających znaczące role na arenie międzynarodowej. Czytaj więcej

Zastanówmy się wspólnie co możemy zrobić, aby w kolejnej perspektywie finansowej UE dobrze ukierunkować środki na innowacyjność w naszym regionie.

Polityka innowacyjna UE, przemysł 4.0, gospodarka obiegu zamkniętego to główne zagadnienia, które zostaną poruszone podczas wydarzenia.

Konferencję otworzy Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik. W wydarzeniu weźmie również udział Dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urząd Miasta st. Warszawy – Grzegorz Kaczorowski oraz Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego – Zygmunt Krasiński.

W części dyskusyjnej odbędą się trzy panele. Moderatorem pierwszego z nich: “Miejsce inteligentnej specjalizacji w polityce innowacyjnej UE – perspektywa 2021-2027”będzie Paweł Szeremet – Kierownik Biura ds. Innowacyjności i Inteligentnych Specjalizacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Kolejną dyskusję: “Transformacja cyfrowa gospodarki w kierunku Przemysłu 4.0” poprowadzi Grzegorz Rzeźnik z Uniwersytetu SWPS. Trzecim i ostatnim punktem konferencji będzie panel: “Zrównoważona polityka przemysłowa, czyli mapa drogowa transformacji w kierunku GOZ”, prowadzony przez Wiceprezes Zarządu Centrum Kooperacji Recyklingu Agnieszkę Zdanowicz.

Udział w konferencji jest możliwy po uprzedniej rejestracji na stronie: konferencjamazowsze.pl.

Artykuł powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie.