Sprzęt rehabilitacyjny i odzież używana. Jak wiele mają wspólnego, pokazuje ten szczytny projekt
Blisko 4 mln Polaków posiada prawne orzeczenie o niepełnosprawności. Wśród wielu problemów, z jakimi borykają się te osoby, można wymienić dostęp do profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego. Teraz część z nich będzie miała ułatwione życie za sprawą internetowej wypożyczalni Fundacji Eco Textil. To pierwsza taka usługa w kraju.
– Osoby potrzebujące wsparcia mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne, co oznacza, że za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A dla wielu chorych często stanowi to barierę – komentuje Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil.
Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil.•Materiały ze strony "www.ecotextil.pl"
Łóżka, wózki inwalidzkie, balkoniki, kule i dostępne w trzech rozmiarach rowery można wypożyczyć na dwa, trzy lub sześć miesięcy. Osoby, które już są beneficjentami wsparcia ze strony Eco Textil, mogą zgłosić potrzebę przedłużenia wypożyczenia. Wniosek rozpatrywany jest w ciągu 24 godzin, a przedstawiciel fundacji kontaktuje się z zainteresowanym, gdy nadchodzi czas wysyłki.
Jedyne wydatki, jakie ponosi wypożyczający, to koszt przesyłki kurierskiej w wysokości łącznie 35,50 zł za dostarczenie i zwrot sprzętu do wypożyczalni. Największa w Polsce internetowa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego otwiera się więc na potrzeby niepełnosprawnych, dla których to właśnie finanse są główną barierą w dostępie do potrzebnych rzeczy.
Oferowany przez internetową wypożyczalnie Eco Textil sprzęt obejmuje rowery trójkołowe dostępne w trzech rozmiarach – dla dzieci, młodzieży i dorosłych•Facebook / Fundacja Eco Textil
Każdy z nas może wesprzeć fundację (i stworzoną przez nią wypożyczalnię online), a co za tym idzie jej podopiecznych. Poza przekazaniem 1 proc. podatku czy wpłaceniem dowolnej kwoty na konto fundacji można dołożyć swoją cegiełką, oddając... używaną odzież. Wystarczy niepotrzebne tekstylia wrzucić do specjalnych pojemników na odzież używaną.
Zużyta odzież jest w 100 proc. poddawana recyklingowi. Część zysków z przerobu pozyskanych w ten sposób tekstyliów firma Wtórpol przekazuje na konto swojej fundacji. Wrzucając więc niepotrzebne ubrania do specjalnie oznakowanych kontenerów, można nie tylko stać się fundatorem sprzętu dla niepełnosprawnych, ale także zatroszczyć się o środowisko naturalne.
Wrzucając niepotrzebne ubrania do specjalnie oznakowanych kontenerów, konsumenci finansują działalność Fundacji Eco Textil•Fundacji Eco Textil
Działająca już ponad 7 lat Fundacja Eco Textil stawia sobie za cel niesienie wszechstronnej pomocy całemu środowisku osób niepełnosprawnych, zwłaszcza dzieciom i młodzieży dotkniętym różnego rodzaju niepełnosprawnością. W tym celu pozarządowa organizacja stale rozwija w całym kraju sieć bezpłatnych stacjonarnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego. W Polsce takich punktów funkcjonuje już blisko 200.
Fundacja swoją ofertę kieruje do szerokiego grona potrzebujących. Sprzęt udostępnia także osobom, które uległy kontuzji bądź potrzebują czasowego wsparcia w zakresie użytkowania takiego sprzętu. Dzięki wypożyczalni nie muszą one kupować urządzeń i później martwić się, co z tym niepotrzebnym sprzętem zrobić.
Ponadto Eco Textil współpracuje z innymi organizacjami i instytucjami na czele z Polskim Czerwonym Krzyżem (PCK) i ośrodkami pomocy społecznej. Założycielem fundacji, której siedziba mieści się w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie), jest polska firma Wtórpol, lider na rodzimym rynku recyklingu odzieży.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Eco Textil