Mleczarska tradycja na randce z technologią. Tetra Pak stawia w Polsce fabrykę za 25 mln euro

Redakcja INNPoland
Tradycja jest w tej parze romantyczką, technologia pragmatyczką. Tetra Pak postawił w Polsce zaawansowane centrum produkcji serów, inwestując niebagatelną kwotę 25 mln euro. Nie dość, że zatrudnia 350 osób, to pozwoli rozwinąć skrzydła rodzimym producentom sera.
Nowe centrum produkcyjne sera, które powstało dzięki inwestycji Tetra Pak Fot. Materiały prasowe
Centrum produkcji serów stanęło w Olsztynie nieprzypadkowo. To region słynący z wyrobów mleczarskich, i tak jak okolice Grójca są stolicą polskich jabłek, tak okolice Olsztyna - polskich serów.

I na tej tradycyjnej mapie pojawiła się interesująca nowość. Centrum Tetra Pak zatrudnia przeszło 350 osób, na 12 tys. m kw. ma własne zaplecze produkcyjne, sprzedażowe. Dostarczy też zaawansowane maszyny innym producentom, którzy chcą zwiększyć swoją konkurencyjność.

A mówimy tu o niebagatelnym rynku. Szacunkowo wskaźnik produkcji sera na świecie do 2023 r. wyniesie 31 mln ton. Polscy producenci mają wielkie szanse na otrzymania dużego kawałka tego tortu.


- Jesteśmy jedyną firmą dostarczającą w pełni zintegrowane rozwiązania dla produkcji sera dla firm z sektora spożywczego. Inwestycja w nowy zakład pokazuje nasze zaangażowanie we wsparcie klientów, którzy dążą do zaspokojenia wciąż zmieniających się oczekiwań konsumenckich oraz wykorzystywania pojawiających się szans na rozwój rynkowy - mówi Ola Elmqvist, wiceprezes ds. przetwórstwa żywności w Tetra Pak.
Fot. Materiały prasowe
Jakby tego było mało, zakład jest bardzo na czasie. Powstał w pełnej zgodności z BREEAM, co oznacza, że zastosowano w nim różne ochronne dla środowiska technologie, jak system sterujący wentylacją i dostępem promieni słonecznych, system retencji deszczówki wykorzystywanej do różnych prac na terenie zakładu, w efekcie zmniejszając ślad środowiskowy nowego centrum produkcyjnego.