Wygląda i działa co najmniej dziwnie. Oto telefon dla każdego paranoika

Marcin Długosz
Niebezpieczne aplikacje, wycieki danych osobowych, kradzieże... Zwykły użytkownik smartfona może dzisiaj odnieść wrażanie, że wszystko się sprzysięgło przeciwko niemu. Rozwiązaniem problemu z brakiem bezpieczeństwa ma być nowy pancerny nie-smartfon Betrusted.
Superbezpieczny telefon Betrusted z wyglądu przypomina klasyczne Blackberry. Fot. betrusted.io
Stworzony przez młody start-up telefon Betrusted to przedziwne urządzenie: z wyglądu przypomina klasyczne Blackberry, nie ma w nim aparatu, a wyświetlacz jest monochromatyczny, sprzed ery smartfonów.

Do działania potrzebuje jednak... smartfonu, którego będzie używać jako przekaźnika. Betrusted jest bowiem urządzeniem, które ma jak najbardziej zabezpieczyć nasz czas spędzony na telefonie w sieci. Nie ma on łączności komórkowej, a jego głównym zadaniem jest szyfrowanie wiadomości, które będzie można odszyfrować tylko na takim samym urządzeniu u odbiorcy.


Dla kogo jednak mógłby być przeznaczony tak zabezpieczony telefon? Jak słusznie zauważa serwis dobreprogramy.pl, trudno to określić. Różnego rodzaju agencje rządowe mają bowiem na to własne sposoby, zaś dla zwykłych użytkowników system wydaje się po prostu zbyt skomplikowany.

Najpopularniejsze hasło to 123456
Większość użytkowników internetu dawno temu już poddała się w kwestii wymyślnych haseł. Firma SplashData, która zajmuje się projektowaniem aplikacji do zarządzania hasłami, takimi jak SplashID, TeamsID i Gpass, jak co roku przygotowała ranking 100 najgorszych haseł. Pod lupę wzięła miliony haseł, które w tym roku wyciekły z różnych firm i serwisów internetowych.

Najpopularniejszym hasłem w 2019 r. było "123456". I nie ma co być tym zaskoczonym, gdyż pierwszej dziesiątce podobnych prostych ciągów cyfrowych było aż siedem. Jak co roku w czołówce znalazły się też "qwerty" i "password". Zaskoczyła natomiast ósma pozycja – "iloveyou".

Złośliwe aplikacje w Sklepie Play
Próbką tego, co czyha na nasze telefony, jest ostatnie odkrycie niebezpiecznych aplikacji w Google Play. Zawierają one adware, czyli złośliwe oprogramowanie reklamowe.

Podejrzane aplikacje zgłoszono do zespołu bezpieczeństwa Google i zostały one szybko usunięte. Niestety, aplikacje są nadal dostępne w zewnętrznych sklepach z aplikacjami. ESET wykrywa to adware jako Android / AdDisplay.Ashas.