Od zera do kodera. Czy można zacząć pracę w IT bez doświadczenia?

Artykuł sponsorowany
Branża IT jest jedną z najbardziej wymagających. To właśnie w niej liczą się dokładność, wysokie umiejętności oraz tempo przyswajania nowej wiedzy.
Mat. prasowy
Nowoczesne technologie dynamicznie się rozwijają już od kilkunastu lat. Na to zjawisko żywo reaguje rynek pracy IT, bogaty w oferty zatrudnienia, które gwarantują zdobycie doświadczenia, wysokie zarobki oraz duże możliwości rozwoju. Jak dowodzi raport „Pierwsze kroki w IT [1]” sporządzony przez portal No Fluff Jobs, poszukujący pracy najczęściej rozglądają się za stanowiskami juniorskimi w branży programistycznej.

Cechy, które powinien posiadać przyszły programista
Pisane kodu wymaga od pracownika szerokiej wiedzy, umiejętności analitycznego myślenia, skupienia, odporności na stres i znajomości języków obcych (koniecznie angielskiego). Poza tym osoba, która chce rozpocząć swoją przygodę w IT, powinna być:

- komunikatywna i otwarta na przekazywanie oraz przyswajanie wiedzy. Problemy z komunikacją, brak otwartości na krytykę i umiejętności przyznawania się do popełniania błędów mogą doprowadzić do narastania problemów w całym zespole i opóźniać oddanie gotowego projektu;

- cierpliwa, ponieważ programista spędza długie godziny na weryfikacji kodu i poszukiwaniu w nim błędów;

- zaangażowana w swoją pracę. Jeśli programista nie będzie pasjonował się swoim zajęciem, pisanie kodu z czasem stanie się monotonne. Procesowi twórczemu musi towarzyszyć zadowolenie z każdego podjętego kroku, aż do finalnego projektu;

- samodzielna i dobrze zorganizowana. Skrupulatne wykonywanie obowiązków pozwala zakończyć każde zadanie w terminie. Jest to szczególnie ważne, ponieważ praca w tej branży często jest wykonywana na odległość w zdalnej formie współpracy;

- otwarta na dalszą naukę. Zgłębienie wszystkich tajników wiedzy programistycznej jest praktycznie niemożliwe. Jednak programista, który zna kilka języków programowania, ma większe szanse na znalezienie pracy.

Duże zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT
Rynek pracy w Polsce już od kilku lat interesuje się specjalistami z sektora technologii informatycznej. Portal Pracuj.pl opublikował raport[2], z którego wynika, że tylko w 2019 roku aż 15% wszystkich ofert pracy było skierowanych do specjalistów z branży IT (w roku poprzedzającym ten odsetek wynosił 14,2%). Natomiast aż 35% z tych ogłoszeń dotyczyło tylko programistów. Na drugim miejscu wśród ofert znalazła się grupa specjalistów od wsparcia technicznego (11%), a na trzecim administratorzy systemów (10%).

Miejsca 4-6 zajęły kolejno oferty pracy skierowane do analityków biznesowych (9%), specjalistów od zarządzania projektami oraz testerów (po 7,5%). Liczba ogłoszeń zamieszczonych na Pracuj.pl związanych z branżą IT wyniosła w ubiegłym roku ponad 82,5 tys. Z kolei odsetek wszystkich pracowników w Polsce, którzy są czynni zawodowo w IT, wynosi jedynie 3%.

Co ma do zaoferowania rynek pracy IT?
Istnieje wiele języków programowania, dlatego każdy kandydat na programistę ma szansę wybrać ścieżkę dostosowaną do jego zainteresowań, potrzeb i umiejętności. Sporządzony przez No Fluff Jobs raport „Rynek Pracy IT w 2019 roku[3]”, w dużej mierze pokrywa się z danymi opublikowanymi przez Pracuj.pl. Najwięcej ofert pracy dotyczyło 3 stanowisk:

- backend developer (34,11%),

- fullstack developer (15,99%),

- fontend developer (15,32%).

Rok wcześniej powyższe trzy specjalizacje również miały największy udział w rynku – kolejno 34,48%, 19,98% oraz 16,63%. Warto nadmienić, że w 2019 roku na miejscu czwartym znalazły się oferty pracy dla testerów – 8,41% (rok wcześniej 7,30% ofert).

Praca w IT dla początkujących oraz zmieniających zawód
Programowania może nauczyć się niemal każdy. Wizja pewnej pracy i wysokich zarobków sprawia, że specjaliści pracujący w innych branżach chcą zmienić zawód i zająć się kodowaniem. Ponadto, zdobycie pracy w IT jest możliwe bez ukończenia studiów kierunkowych.

Na rynku działają szkoły - w tym np. Coders Lab - które prowadzą zajęcia stacjonarne, zaoczne, a także zdalne. “Kiedy zaczynaliśmy 7 lat temu, byliśmy jedyną szkołą programowania w Polsce. Dzięki wprowadzeniu modelu nauki opartego na amerykańskim systemie edukacji, czyli bootcampach zmieniliśmy oblicze polskiego rynku edukacji IT. Dzięki intensywnym kursom uczestnicy zdobywają praktyczną wiedzę, pracując na realnych projektach. Dzięki temu każdy kursant gromadzi cenne doświadczenia odpowiadające na potrzeby rynku IT, będąc tym samym przygotowanym do rozpoczęcia swojej pierwszej pracy w branży, tuż po ukończeniu kursu.” - opowiada Marcin Tchórzewski, założyciel największej polskiej szkoły IT Coders Lab.

Kursy w Coders Lab w zależności od trybu trwają od 2 tygodni do kilku miesięcy i są idealnym rozwiązaniem dla osób, które wcześniej nie miały styczności z kodowaniem. “W Coders Lab uczymy programowania, testowania oprogramowania i UX design od podstaw. Na nasze kursy przychodzą osoby, które wcześniej nie miały nic wspólnego ze światem IT, a po ukończeniu nauki zdobywają swoje pierwsze zlecenia w branży. Nasi absolwenci pracują obecnie w takich firmach jak Google, Samsung, Santander, EY czy Daftcode, a ich pracodawcy dają nam bardzo pozytywny feedback na temat ich umiejętności.” - komentuje Marcin Tchórzewski, Coders Lab.

Dzięki nowoczesnym technikom zdobywania wiedzy, specjalistycznych umiejętności oraz doświadczenia, przekwalifikowanie się i obranie nowej, ciekawej drogi zawodowej przestaje być niemożliwe. Warto podjąć tego rodzaju wyzwanie, ponieważ – jak ukazują dane[4] Komisji Europejskiej – zapotrzebowanie na specjalistów IT w Polsce rośnie. Obecnie wynosi około 50 tysięcy osób, natomiast w całej Unii Europejskiej około 600 tysięcy.