Przedsiębiorczość zaangażowana, czyli co Twój biznes może zrobić dla planety?

Artykuł PR-owy Stilo Energy
Przedsiębiorczość zaangażowana, polega na takiej działalności firmy, która przynosi korzyści też dla otoczenia, np. dla środowiska naturalnego. Taka firma nie tylko działa na zasadzie wyrobienia jak największych zysków, ale dodatkowo troszczy się o inne aspekty.
Fot. materiały prasowe
Wielkie korporacje prowadzą wiele inwestycji w odnawialne źródła energii, wprowadzają też ją np. w swoich biurach. Dzięki temu stają się one bardziej innowacyjne i przyjazne środowisku. Takie podejście pozwala na racjonalne wykorzystywanie zasobów, nawet przy masowej produkcji i podnosi poziom świadomości społeczeństwa, które coraz bardziej uświadamia sobie, jak bardzo ważna jest ochrona środowiska.

Osoby prowadzące mniejsze firmy również mogą prowadzić przedsiębiorczość zaangażowaną, wystarczy, że wprowadzą kilka zmian. Mogą one obejmować wprowadzenie ekologicznych produktów czy też wspieranie ekologicznych rozwiązań. Przedsiębiorca może też korzystać z ekologicznych rozwiązań, systemów, surowców oraz może stać się producentem ekologicznych produktów lub dostawcą ekologicznych usług.

Fotowoltaika


Niezależnie od branży przedsiębiorcy mogą rozważyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną, z której będzie wytwarzana energia elektryczna pochodząca z promieni słonecznych. Pozwoli to na obniżenie rachunków za prąd, a dodatkowo zmniejszy zużycie energii elektrycznej pochodzącej z konwencjonalnych źródeł. Wprowadzenie takiego ulepszenia w przedsiębiorstwie nie tylko pozwoli na oszczędności, ale też bezpośrednio przyczyni się do ochrony środowiska. Pod tym względem inwestycja w fotowoltaikę jest bardzo opłacalna, ponieważ przedsiębiorca może skorzystać też z różnego rodzaju dofinansowań.

Biogazownie


Przedsiębiorstwa, które zajmują się produkcją, zwłaszcza rolno-spożywczą, mogą rozważyć wybudowanie biogazowni, w której mogliby utylizować produkty uboczne i odpady oraz przy okazji produkować biogaz. Do produkcji biogazu najlepiej nadają się odpady z produkcji zwierzęcej, przetwórstwa owocowo-warzywnego, produkcji alkoholi, przemysłu olejowego i przetwórstwa zbóż. Rolnicy posiadający biogazownie wykorzystują też do produkcji biogazu nawozy naturalne. Wyprodukowany biogaz można wykorzystywać jako paliwo do generatorów prądu elektrycznego oraz można nim ogrzewać wodę użytkową. Po oczyszczeniu go do bio-metanu, spełnia standardy jakości gazu ziemnego i może być wykorzystywany np. jako paliwo do napędów silnikowych.

Zielone dachy


Powietrze w Polsce, zwłaszcza w dużych miastach, jest coraz bardziej zanieczyszczone. Jednym z najprostszych rozwiązań przy walce ze smogiem jest zazielenianie dachów budynków. Takie zielone dachy znacznie poprawiają stan powietrza w mieście, ponieważ rośliny są naturalnym filtrem, który oczyszcza powietrze z pyłów i gazów. Dodatkowo takie zielone ogrody na dachach produkują tlen i łagodzą negatywne oddziaływanie smogu.

Taka roślinna konstrukcja, oprócz funkcji oczyszczania ma też funkcję izolacyjną. Mianowicie izoluje termicznie budynki, dzięki temu tracą one mniej ciepła, więc zimą nie trzeba ich tak mocno ogrzewać, a latem upały nie są tak w nich uciążliwe.

Ekologiczna moda


Przedsiębiorcy zajmujący się produkcją odzieży i dodatków również coraz bardziej interesują się inwestowaniem w ekologiczne produkty. Przykładem są ekologiczne, innowacyjne rajstopy. Zostały one wyprodukowane z naturalnych surowców – np. rącznika pospolitego. Są one całkowicie bezpieczne dla środowiska oraz szybko ulegają biodegradacji. Duża popularność zyskują też dodatki z drewna – biżuteria, okulary i akcesoria. Firmy te wykorzystują drewno, które zostało wskazane do wycinki przez leśników ze względu na swój wiek. Ponadto, takie ekologiczne dodatki są całkowicie biodegradowalne, więc nie stanowią zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Linie produkcyjne


Przedsiębiorcy mogą wprowadzić zmiany w swojej firmie już na etapie produkcji, nieważne czy wytworzone przez nich produkty są ekologiczne. Specjalnie zmodernizowane linie produkcyjne mogą znacząco ograniczać emisję CO2 do środowiska.

Ekologiczne opakowania


Foliowe opakowania czy siatki są w naszym życiu nieodłącznym dodatkiem. Jednak przedsiębiorcy powoli zaczynają z nich rezygnować, zastępując je np. papierowymi torbami. Do pakowania produktów spożywczych na sprzedaż można też wykorzystać super-folię, która została stworzona przez polskich naukowców. Jest ona bezpieczna i całkowicie ekologiczna. Może być wykorzystywana w przemyśle opakowaniowym, papiernictwie, rolnictwie a nawet medycynie. Ta ekologiczna folia powstała z naturalnych substancji – polimerów skrobi i celulozy. Czyni ją to w 100% biodegradowalną, dodatkowo rozpuszcza się ona w zimnej wodzie. Plastikowe opakowania można również zastąpić kartonowymi, które są bezpieczniejsze dla środowiska.

Segregowanie i recykling odpadów


Przedsiębiorca może też w swoim biurze, wśród pracowników, wprowadzić segregowanie odpadów z uwzględnieniem możliwości ich recyklingu. Zastosowanie tej metody przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów i umożliwi ich odzysk z segregacji. Do recyklingu nadaje się praktycznie wszystko: papier, szkło, metale, tworzywa sztuczne (w tym plastik), ubrania czy elektrosprzęty.

Wprowadzenie takich zasad w przedsiębiorstwie przyniesie wiele korzyści. Pozwoli nauczyć pracowników segregacji, zredukuje wydatki na wywóz śmieci oraz przede wszystkim doprowadzi do redukcji ilości odpadów na wysypiskach.
Advertisement
Źródła:
Huczek M. 2010. Przedsiębiorczość ekologiczna a rozwój lokalny. Przedsiębiorczość – Edukacja, Tom 6, str. 271-279.
Zuzek D.K. 2017. Świadomość ekologiczna przedsiębiorców jako element zrównoważonego rozwoju. Zeszyty Naukowe Uniwersytety Ekonomicznego w Katowicach, nr 326, str. 162-171.
http://www.sbc.org.pl/Content/214536/07.pdf
https://www.przystanek-eko.pl/

Materiał powstał we współpracy ze Stilo Energy.