Dzień Dziecka 2020: 20 pomysłów na prezent
Dzień Dziecka to jedno z najradośniejszych świąt w roku. Mało kto jednak wie, że zostało ono ustanowione przez ONZ w 1954 roku i miało przypominać o karcie praw dziecka oraz zwracać uwagę świata na potrzebę zapewnienia najmłodszym odpowiednich warunków dorastania. Wcześniej nie było to tak oczywiste. XX wiek oraz redefiniowanie współczesnej tożsamości po II Wojnie Światowej musiał przynieść całkiem nowe, cywilizowane rozwiązania. Z biegiem lat to święto stało się również jedną z okazji do obdarowywania pociech prezentami. Jaki prezent wybrać na Dzień Dziecka i na co zwrócić uwagę?
Prezenty dla najmłodszego dziecka: 0-2 lata
To wiek, w którym dziecko zaczyna poznawać świat, rozwija swoje pierwsze umiejętności motoryczne. Zabawki muszą być zatem bezpieczne, odpowiednie dla tego momentu w rozwoju młodej osoby.1. Książeczki dla najmłodszych
Wspaniałym pomysłem na prezent są miękkie i bezpieczne książeczki z efektami dźwiękowymi. Oczywiście warto, by przy okazji miały wartość edukacyjną: przedstawiały i tłumaczyły dziecku nie tylko jak funkcjonuje świat przyrody, ale też najbliższe, domowe i przydomowe otoczenie. Materiały dydaktyczne dotyczące codziennych czynności są bardzo ważne we właściwym rozwoju młodej osoby. By były jeszcze bardziej atrakcyjne mogą zawierać ciekawe struktury, miękkie strony (często gumowe) lub grube, tekturowe. Tego typu patenty rozwijają zdolności motoryczne, np. umiejętność chwytania.
2. Puzzle
Układanki dla najmłodszych? Ależ tak! Jeśli będą to proste motywy dziecko nie powinno mieć problemów z wyzwaniem ułożenia pełnego obrazu. Ważne by puzzle składały się z dużych elementów, a przy okazji były trwałe. Motywy zwierzęce lub związane z życiem codziennym z pewnością w miły i gładki sposób wprowadzą młodą osobę w poznawanie rzeczywistości i rozwiną ciekawość świata.
3. Zabawki do kąpieli
Oczywiście przede wszystkim dopilnujmy, by zabawki miały odpowiednie atesty. Dobrze dobrane komponenty zamieniają kąpiel w prawdziwą zabawę, urozmaicają czas i sprawiają, że młoda osoba nie będzie mogła się doczekać kolejnego razu. Dziś można znaleźć tak ciekawe produkty, że stara dobra gumowa kaczka do kąpieli zdaje się być całkowitym anachronizmem. Wanna może szybko zmienić się w lagunę piratów, małą fontannę, wielki ocean pełen przygód. Dodatkowo tego typu zabawki są bezproblemowe w adaptacji: łatwe do rozłożenia i praktyczne w przechowywaniu.
4. Klocki
Trend na drewniane klocki nie słabnie. Nic w tym dziwnego. Współczesne zabawki tego typu są w pełni przetestowane, bezpieczne i wymagają od młodej osoby użycia sporej dozy wyobraźni. To wspaniały pomysł na właściwy rozwój, bo przecież im bardziej kameralne warunki, tym większa kreatywność.
5. Pluszowa maskotka
Dziesięciolatkowi być może i nie zawsze wypada spać z misiem, ale najmłodszej osobie jak najbardziej. Pluszowy przytulak to zawsze dobry, uniwersalny pomysł. Warto jednak poszukać małych firm, które manufakturkowo wytwarzają takie zabawki. W ten sposób nie tylko wesprzemy drobnych przedsiębiorców, ale również będziemy mieć gwarancję niepowtarzalności i jakości.
Prezenty dla dzieci 3-6 lat
Ten cudowny czas, kiedy dzieci jeszcze rozwijają się jeszcze bardziej, nabywają zupełnie nowych umiejętności, powinien być zaplanowany przez rodziców z jak największą starannością pod względem dydaktycznym. To doskonały moment na nabywanie podstawowych umiejętności związanych z codziennym życiem, chwile pierwszej edukacji przygotowującej je do pójścia do szkoły oraz oswajanie się ze światem.6. Książki
Nowoczesne sposoby na naukę czytania oraz poznawanie świata, nie są żmudne i nudne. Zwykle wiążą się z zaangażowaniem dziecka w zabawę. Istnieją bowiem książeczki z naklejkami, ruchomymi elementami i innymi atrakcjami. Można wybrać zarówno te o fascynujących przygodach, jak i tematyczne: przyrodnicze, naukowe, wypełnione zagadkami, które wspaniale stymulują młody umysł i wprowadzają dziecko w świat myślenia konstruktywnego oraz abstrakcyjnego.
7. Gry
Na rynku mamy całą mnogość propozycji: od gier zręcznościowych (np. „łowienie rybek” dla młodszych, jenga), przez pozycje typowo edukacyjne, kończąc na typowo rozrywkowym domino, różnego rodzaju kartach i wielu, wielu innych. Właściwie dobrana gra może stanowić nie tylko świetne narzędzie do samorozwoju młodej osoby, ale również doskonały pomysł na wspólne spędzenie czasu z dzieckiem, naukę przez zabawę oraz rodzinną integrację.
8. Szczoteczka do zębów Oral-B Kids
Propozycja dla najmłodszych. Oral-B Kids to doskonały sposób na połączenie zabawy i nauki prawidłowych nawyków higienicznych. Nawyki te, możemy szlifować poprzez szczotkowanie z aplikacją. Na smartfonie instalujemy specjalną aplikację Disney Timer, która poprzez wybrane motywy z bajek zachęca młode osoby do systematycznego i starannego dbania o zęby. Zdobywa się w niej wirtualne trofea za dokładne szczotkowanie. Mała, okrągła główka z delikatnym włóknem, doskonale otacza zęby, ułatwiając proces i czyniąc go tym samym bardziej efektywnym.
Antypoślizgowa rączka jest dopasowana do dziecięcej dłoni, a główka jest mniejsza niż standardowa dla dorosłych aby bez problemu dotrzeć we wszystkie trudnodostępne miejsca w dziecięcej buzi Czy jednak tak młody wiek jest na pewno tym właściwym na posiadanie szczoteczki elektrycznej? Paradoksalnie tak. Dzieci mają nie do końca wykształcone zdolności manualne, więc stomatolodzy rekomendują właśnie takie urządzenia, jako najbardziej skuteczne w oczyszczaniu zębów.
Niektórzy rodzice przeceniają talent swoich pociech. Inni kompletnie go nie zauważają. By zachować zasadę złotego środka, z pewnością powinniśmy dać szansę młodej osobie i zaopatrzyć ją w stosowny warsztat plastyczny. Niezależnie od początkowych rezultatów i rzeczywistego talentu, z pewnością zabawy z formą, kolorem i kształtem są jak najbardziej rozwijające i każde dziecko powinno mieć szansę uczestniczenia w tej formie nauki poprzez zabawę.
10. Drewniane zabawki
Opcji jest mnóstwo. Od małych zabawek na tych naprawdę imponujących gabarytowo kończąc. Można zdecydować się na te, które np. imitują jedzenie, naczynia, drewnianą kuchnię. W ten sposób dziecko oswaja się wstępnie z codziennymi czynnościami, ale może także uczyć się poprzez naśladowanie dorosłych.
11. Instrumenty muzyczne
Jeśli dziecko wykazuje zainteresowania związane z muzyką, dobrym pomysłem będzie sprawienie mu pierwszego instrumentu muzycznego. W zależności od budżetu, może być to gitara, mały zestaw perkusyjny, dzwonki chromatyczne lub inne instrumenty.
12. Hulajnoga
Spędzanie czasu na świeżym powietrzu może przybierać różne formy. Jeśli w domu nie mamy miejsca na przechowywanie roweru, być może dobrym pomysłem będzie postawienie na nowoczesną i kompaktową hulajnogę. Pamiętajmy, by była ona jednak dopasowana do wieku dziecka. Zadbajmy również o odpowiednie zabezpieczenie pod postacią kasku i ochraniaczy.
Prezenty dla dzieci 7-12 lat
W tym wieku dzieci często czują się bardziej poważnie i o bardziej poważnych prezentów marzą. Dlatego dostosujmy pomysły nie tylko do indywidualnych zainteresowań młodej osoby, ale także do jej rocznika.13. Klocki LEGO
W tym segmencie oferta jest bardzo szeroka i elastyczna. Pomysł na konkretny prezent możemy uzależnić od zdolności manualnych, zainteresowań oraz naszych możliwości finansowych. Na przykład mniejsze zestawy Technics dla chłopca, czy LEGO Friends dla dziewczynek. Te klocki już dawno zyskały status kultowych i znane są od lat wielu pokoleniom na całym świecie.
14. Gry dla całej rodziny
Kupując prezent z tej półki wzbogacamy nie tylko rozwój młodej osoby, ale tworzymy przy okazji znakomitą platformę integracyjną dla całej rodziny. Klasyczne Monopoly? A może quizy, przy których im więcej osób bawi się, tym lepiej? Scrabble tak ogromne, że wymagają zaangażowania wszystkich? Dlaczego nie?
15. Oral-B Junior
Współcześnie nawet dzieci rozumieją czym jest dbanie o siebie i jak powinno ono wyglądać. Dlatego elektryczna szczoteczka do zębów jest świetnym pomysłem na prezent. Oral-B Junior zawiera wszystko to, co jej dorosły odpowiednik. Z tą różnicą, że jest dostosowana do młodego użytkownika. Możemy liczyć na: okrągłą główkę z bardzo miękkim włosiem, wbudowany timer (który pilnuje czasu), czujnik nacisku (który stoi na straży odpowiedniej delikatności), wytrzymały akumulator (siedem dni na jednym ładowaniu).
16. Eksperymenty dla dzieci
Zestawy do robienia bezpiecznych eksperymentów fizycznych i chemicznych razem z dziećmi to rozwijają nie tylko wyobraźnię, ale także logiczne myślenie i wiedzę o świecie. W takich kompletach znajdziemy wszelkie niezbędne narzędzia, próbówki, ale także stosowne instrukcje. Możemy nie tylko bawić się dla samej zabawy, ale również uzupełniać wiedzę szkolną.
17. Deskorolka, hulajnoga elektryczna, rower
Aktywności na świeżym powietrzu to niezbędny element właściwego rozwoju fizycznego dziecka. Dlatego dowiedzmy się o czym marzy oraz jaką formę sportu chciałoby uprawiać i zróbmy ciekawą niespodziankę. Nie zapomnijmy jednak o stosownych zabezpieczeniach, takich jak ochraniacze oraz kask.
18. Aparat fotograficzny
Dziś wiele rzeczy można zrobić przy pomocy smartfona. A już na pewno smartfonem można zrobić całkiem ciekawe i dobre jakościowo zdjęcia. Jeśli jednak nasze dziecko myśli o fotografii w sposób bardziej profesjonalny, pomyślmy o pierwszym, prostym aparacie fotograficznym. To wspaniały pomysł, rozwijający kreatywność, wyobraźnię przestrzenną i wrażliwość plastyczną. Ale także odrywający uwagę od dziesiątek aplikacji i pozwalający skoncentrować się na czymś o wiele bardziej wartościowym.
19. Głośnik bluetooth
Bardzo pożądany przez młodych gadżet. Oferta rynkowa jest elastyczna pod względem cenowym i bardzo bogata. Wybierając dobry głośnik kierujmy się przede wszystkim jego brzmieniem i trwałością, mniej zwracając uwagę na dodatkowe efekty uatrakcyjniające urządzenie. Wszak młode osoby żyją w dość dynamiczny sposób i rzadko zwracają uwagę na dbanie o przedmioty. Natomiast kultury słuchania muzyki w możliwie jak najbardziej właściwej oprawie powinniśmy uczyć się od małego.
20. Tablet
Dziś tablety nie są już tak modne jak kiedyś. W związku z czym ich cena jest o wiele bardziej atrakcyjna. Z pewnością jednak powinniśmy docenić te urządzenia pod względem ich elastyczności i wygody. Nie są tak duże jak laptopy i nie tak małe jak smartfony. Stanowią zatem idealny kompromis na polu elektronicznych narzędzi, które służyć mogą zarówno do wsparcia edukacyjnego, jak i rozrywki. Oczywiście na właściwym poziomie.