Dodatek solidarnościowy przyjęty. Kto będzie mógł otrzymać 1400 zł miesięcznie?

Leszek Sadkowski
Prezydent Duda podpisał ustawę o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta RP.
Komu przysługuje 1400 zł miesięcznie? 123rf.com

Dla kogo dodatek?

- "Celem ustawy jest przeciwdziałanie negatywnym skutkom COVID-19, poprzez wsparcie finansowe osób, które straciły źródło przychodu ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19" - czytamy w komunikacie.

Ustawa określa warunki nabywania prawa, wysokość, tryb przyznawania oraz zasady wypłacania i finansowania dodatku solidarnościowego.

Podano, że dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał osobom mającym miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli są obywatelami polskimi lub posiadającymi prawo pobytu na terytorium RP obywatelami państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu lub Konfederacji Szwajcarskiej.

60 ubezpieczonych dni

Dodano też, że dodatek solidarnościowy będzie przysługiwał osobie, która w 2020 r. podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy oraz z którą po dniu 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub której umowa o pracę po dniu 15 marca 2020 r. uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.


Ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego będzie następowało na wniosek osoby uprawnionej złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do dnia 31 sierpnia 2020 r.

Jak już pisaliśmy w INNPoland.pl projekt ustawy dotyczącej zasiłku solidarnościowego zgłosił do sejmu prezydent Duda. Podano wtedy, że dodatek dostaną osoby, którym 15 marca 2020 r. rozwiązano umowę o pracę za wypowiedzeniem, również dla osób, których umowa po tej dacie uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta.

Ważne było to, aby przez co najmniej 60 dni w 2020 roku podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy.

Warto dodać, że z dodatku solidarnościowego nie dokonuje się potrąceń i egzekucji.