Piec na ekogroszek - czy warto się na niego zdecydować?
Ogrzewanie domu to często dość skomplikowana sprawa, szczególnie gdy jesteśmy poza zasięgiem miejskiej sieci grzewczej. W takiej sytuacji mamy do wyboru wiele różnych systemów grzewczych, od gazu, przez prąd, aż po węgiel czy pompy ciepła. Jednym z produktów, który wyróżnia się zarówno pod względem ekonomicznym jak i ekologicznym jest niewątpliwie ekogroszek.
1. Czym jest ekogroszek?
2. Zalety pieców na ekogroszek
3. Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?
4. Sterownik, podajnik i palnik - najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek
5. Wymiary pieca na ekogroszek - na co zwrócić uwagę
Czym jest ekogroszek?
Ekogroszek jest paliwem wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego. Przez długi czas było to paliwo zupełnie bezużyteczne, ponieważ nie dysponowaliśmy metodą skutecznej produkcji ciepła z tak drobnych cząsteczek. Z czasem jednak popularność zyskały specjalne piece retortowe, które są przystosowane właśnie do ogrzewania budynku za pomocą ekogroszku. Co więcej, odpowiednio używany jest on naprawdę wydajny, ekonomiczny i całkiem kaloryczny energetycznie. Aby ekogroszek był dobrej jakości musi posiadać w sobie mniej niż 1% siarki, poniżej 12% wody oraz nie więcej niż 12% substancji nie palących się.
Zalety pieców na ekogroszek
Piec na ekogroszek jest przede wszystkim dużo bardziej ekonomiczny w użytkowaniu, niż opalanie olejowe czy gazowe. Ze względu na stosunkowo niską cenę opału oraz jego dobrą kaloryczność, wynoszącą zwykle około 24 Mj/kg, wykorzystanie pieca na ekogroszek dobrze sprawdzi się w domach jednorodzinnych oraz obiektach o dużej powierzchni, które wymagają większego nakładu substancji opałowej. Aby w pełni rzetelnie oddać skalę oszczędności warto zauważyć, że różnica w kosztach ogrzewania ekogroszkiem a olejem może wynieść nawet 40 procent, na niekorzyść tego drugiego paliwa.
Kolejnym plusem wykorzystania pieca na ekogroszek jest możliwość jego instalacji za dofinansowaniem. Istnieją programy, w ramach których możemy wymienić stary piec na ten bardziej ekonomiczny i ekologiczny, a część inwestycji zostanie pokryta przez dotację. W ten sposób nawet zmiana sposobu ogrzewania domu będzie w przypadku ekogroszku bardziej opłacalna, niż dla innych paliw.
Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?
Aby ekogroszek dobrze nam służył, musimy dobrać odpowiednią do wielkości ogrzewanego obiektu moc kotła. Zbyt mała sprawi, że nie będziemy w stanie utrzymać pożądanej temperatury w całym domu, a zbyt duża - że będziemy bez sensu przepalać paliwo i tracić na to pieniądze. Aby moc kotła była odpowiednia do powierzchni należy uwzględnić nie tylko wielkość domu, ale również sposób w jaki został zbudowany.
Przykładowo, dla budynku stworzonego w starym rodzaju budownictwa (bez izolacji) powinniśmy zamontować piec o mocy między 120 a 200 W/m2, podczas gdy dla budynku o analogicznej wielkości, ale stworzonego niedawno i zgodnie z obowiązującymi normami konieczne będzie jedynie około 50 W/m2.
Sterownik, podajnik i palnik - najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek
Każdy kocioł na ekogroszek jest zbudowany w podobny sposób. Do jego najważniejszych elementów zaliczamy:
- zasobnik paliwa, w którym składuje się niezbędną do podtrzymania ciepła ilość ekogroszku. Często występuje on razem z podajnikiem, dzięki czemu łatwiej jest obsłużyć piec;
- palenisko, czyli miejsce w którym następuje spalenie paliwa i wytworzenie energii niezbędnej do ocieplenia budynku;
- komorę spalania, w której następuje dopalenie gazowych produktów powstałych w wyniku reakcji zachodzących w palenisku;
- wymiennik ciepła, dzięki któremu pozyskana energia jest przeznaczona na ocieplenie domu.
Aby piec był w pełni sprawny musimy zadbać o wszystkie jego elementy i dokonywać regularnego przeglądu. Wiele dobrej jakości modeli, dostosowanych mocą do każdego typu budownictwa, znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/.
Wymiary pieca na ekogroszek - na co zwrócić uwagę
Decydując się na piec na ekogroszek musimy oczywiście wziąć pod uwagę jego wymiary. Jest to ważne nie tylko ze względu na konieczność ustawienia pieca w dedykowanym pomieszczeniu, ale również ze względu na moc jakiej potrzebujemy do ogrzania całego domu.
Jeżeli kotłownia w naszym domu jest niewielka, powinniśmy bardzo dokładnie wymierzyć piec i zadbać o to, by na pewno się on zmieścił. Trochę łatwiej będą miały osoby dysponujące dużą przestrzenią, ponieważ wtedy nie trzeba martwić się o to, czy na przykład podajnik do zasobnika będzie w stanie w pełni się otworzyć.
Ekogroszek to bardzo dobre, ekonomiczne i wydajne paliwo. Z tego względu ma ono wielu zwolenników. Jeżeli sami chcemy opalać dom na ekogroszek, musimy najpierw zaopatrzyć się w piec zdolny do przerobienia tego typu opału na ciepło. Jest to również bardziej ekonomiczne od innych rodzajów ogrzewania, ponieważ możemy wykorzystać dopłatę do wymiany instalacji.