Rząd chciał ich pieniędzy, ale nic z tego. Polacy z zagranicy masowo zrzekają się obywatelstwa
Wyjechali, a teraz nie zamierzają już wracać. Prawie ćwierć miliona emigrantów zrzekło się w tym roku polskiego meldunku. Opodatkowanie dochodów osób pracujących za granicą przez polski rząd może znacznie pogłębić tę tendencję.
Na mocy nowych przepisów ulga abolicyjna zostanie obniżona do kwoty 1360 zł. Z szacunków wynika, że ma to dać ponad 200 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu.
Czytaj więcej: Przesądzone: Polacy za granicą zapłacą PIT podwójnie. Ulga abolicyjna praktycznie zlikwidowana
Masowe ucieczki z kraju
– Polacy nie wyjeżdżają za granicę do pracy, ale do pracy lepiej płatnej. Jeśli rząd zabierze im teraz to "lepsze" w postaci wyższych podatków dochodowych z tytułu pracy za granicą, to nic nie będzie ich w stanie powstrzymywać przed wyjazdem z Polski już na stałe – mówi dla Money.pl prof. Krystian Heffner z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.Jak podkreśla, co roku, tylko z najmniejszego w Polsce województwa opolskiego, z powodu osiedlania się za granicą, ubywa około tysiąca-półtora tysiąca polskich obywateli. Często całymi rodzinami.
Nowe przepisy zachęcą do pozostania za granicą Polaków, którzy wyjechali do Irlandii, Wielkiej Brytanii, Austrii, Belgii, Holandii oraz na Litwę.