Oddaj osocze i zgarnij ulgę podatkową. Tak resort finansów zachęca do pomocy w walce z COVID-em

Natalia Gorzelnik
Kto chorował na Covid-19 i honorowo oddaje osocze, ma prawo do ulgi podatkowej - donosi Rzeczpospolita.
Osocze można oddawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Fot. Cezary Aszkielowicz / Agencja Gazeta
Regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa w całej Polsce apelują o oddawanie osocza. Do ozdrowieńców zwracają się też lekarze i rządzący. Dla osób, które zdecydują się oddać ratujące życie osocze przygotowano też bardziej wymierną zachętę: ulgę, z której można skorzystać w PIT - donosi Rzeczpospolita.

Chodzi o tzw. ulgę na darowizny. Najczęściej korzystają z niej podatnicy, którzy przekazują datki na działalność pożytku publicznego czy kultu religijnego. Tymczasem pozwala odliczyć także honorowo oddaną krew, w tym osocze ozdrowieńców - przekazało dziennikarzom Ministerstwo Finansów.


Prawo do ulgi przysługuje tzw. honorowym krwiodawcom, czyli osobom, które krew czy osocze oddają bezpłatnie. Limit ulgi jest ograniczony, wynosi 6 proc. dochodu rocznie i odnosi się do wszystkich darowizn.

Ulgę na darowiznę krwi można wykazać w załączniku do PIT rocznego, tj. PIT/O.
– Jeśli ktoś odda honorowo osocze do końca 2020 r., skorzysta z odliczenia już w PIT za ten rok. To oddane po Nowym Roku będzie można odliczyć, ale dopiero w PIT za 2021 r. – tłumaczy dla dziennika doradca podatkowy Krzysztof J. Musiał.

Kto to jest ozdrowieniec?

Ozdrowieniec, to osoba, która nie ma objawów ostrej infekcji SARS-COV-2, ani żadnych innych objawów chorobowych i w której krwi znajdują się przeciwciała przeciwko wirusowi. Osoby, które przechorowały COVID mogą zgłaszać się do centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa po 28 dniach od zakończenia objawów lub izolacji, natomiast osoby, które przeszły chorobę bezobjawowo - po 18 dniach od zakończenia izolacji.