Znajdź dobry kredyt hipoteczny

Artykuł sponsorowany
Większość osób, które planują kupić dom, mieszkanie, działkę, szuka dobrego kredytu hipotecznego. Banki oczywiście zachęcają różnorodnymi ofertami, a rzeczywista roczna stopa oprocentowania wpływa na całkowite koszty, z jakimi trzeba się liczyć.
Znalezienie dobrego kredytu hipotecznego nie jest proste. Fot. Unsplash
Warto również pamiętać o tym, że do zawarcia umowy kredytu należy przygotować wymaganą dokumentację. Sprawdzana będzie też zdolność kredytowa oraz stabilność zatrudnienia i stan nieruchomości. Trzeba mieć na uwadze, że kredyt mieszkaniowy bierze się na kilkanaście na kilkadziesiąt lat, więc kolejne raty będą dość dużym obciążeniem. Poza tym kwoty, po które sięgamy, też są bardzo duże. Należy więc przyjrzeć się umowie kredytowej, zanim ją podpiszemy i sprawdzić oferty różnych banków, by znaleźć opcję idealną.

Zasady udzielania kredytu hipotecznego

Dobrze dobrany kredyt hipoteczny pozwoli na spełnienie marzenia. W wyborze pomagają dostępne w sieci rankingi i porównywarki, które mogą wskazać najatrakcyjniejsze w danym momencie oferty. Oczywiście nie zwalania to nas z obowiązku przeczytania umowy kredytu przed jej podpisaniem oraz koniecznością zapoznania się z tabelą opłat.

Rankingi pozwalają również szybko oszacować, w jakim banku zapłacimy najmniej, a w jakim najwięcej, a różnice mogą być bardzo duże.

Ważny wskaźnik – roczna stopa oprocentowania RRSO

Na stronie 17bankow.com znaleźć można zestawienie różnych ofert bankowych. W ten sposób szybko można znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny, a także zebrać odpowiednią dokumentację. To zobowiązanie długoterminowe, więc instytucje bardzo starannie sprawdzają kredytobiorców. Sprawdza się zdolność kredytową, dochody, stabilność zatrudnienia, inne zobowiązania.

Ważną informacją jest również to, jaki wkład własny został zabezpieczony i czy będziemy się decydować na ubezpieczenie nieruchomości. Te wszystkie dane mają wpływ na udzielenie kredytu hipotecznego. Pieniądze – często nawet kilkaset tysięcy złotych, można przeznaczyć na budowę, zakup, remont nieruchomości bądź na zakup działki. Natomiast od wielu różnych czynników zależeć będzie całkowity koszt kredytu, który będziemy spłacać nawet 35 lat.

Ranking kredytów hipotecznych jest świetnym narzędziem do tego, by sprawdzić bankowe
oferty. Ten produkt bankowy jest związany oczywiście z szeregiem zabezpieczeń i nieco
inaczej wygląda cała procedura starania się o pieniądze. Natomiast dzięki temu klienci mogą liczyć na niższe oprocentowanie kredytu niż ma to miejsce przy pożyczkach gotówkowych.

Same zabezpieczenia – takie jak hipoteka czy ubezpieczenia, pozwalają również zmniejszyć ryzyko, jakie bank podejmuje, udzielając finansowania.

Czego potrzeba do zawarcia umowy kredytu?

Z kredytem hipotecznym od lat nieodłącznie związany jest wkład własny, który kredytobiorca musi zabezpieczyć. Obecnie minimalny jego poziom zgodnie z rekomendacją Komisji Nadzoru Finansowego powinien wynosić 20% wartości nieruchomości. W ofertach niektórych banku znajdziemy oczywiście opcje niższego wkładu własnego, ale zawsze będzie to związane z koniecznością ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia. Może to być na przykład ubezpieczenie, co wpłynie na całkowity koszt kredytu hipotecznego.

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny, musisz mieć na uwadze to, że jego kwota zostanie
powiększona o dodatkowe opłaty takie jak oprocentowanie, prowizja czy RRSO. Bardzo
często to właśnie one wpływają na to, jak duże raty będziemy płacić i jaka będzie całkowita
kwota kredytu. To również najważniejszy czynnik, który sprawia, że w niektórych bankach
bardziej się opłaca brać kredyt niż w pozostałych.