Kolejni przegrani Polskiego Ładu. Na zmianach stracą samotni rodzice
Publikacja projektów ustaw w ramach Polskiego Ładu odkrywa kolejnych przegranych flagowego programu PiS. Niespodziewanie zapisy uderzą w samotnych rodziców, m.in. rozwodników i osoby żyjące w nieformalnych związkach. Rządzący zmieniają prawo, bo nie podoba im się decyzja Najwyższego Sądu Administracyjnego.
Nowy Ład. Zmiany w uldze podatkowej dla samotnych rodziców
Tylko jeden z rodziców wychowujących samotnie dziecko będzie mógł rozliczyć się wspólnie ze swoim dzieckiem na specjalnych zasadach. Rząd zamyka furtkę dla jednego PIT-a osobom rozwiedzionym lub żyjącym w nieformalnych związkach, które wspólnie utrzymują dziecko – pisze Money.plObecnie samotny rodzić może rozliczać PIT tylko od połowy dochodów. – Tak obliczony podatek mnożony jest przez dwa. Korzyścią jest możliwość wliczenia dwukrotności kwoty wolnej od podatku - tłumaczy dla serwisu Małgorzata Samborska, ekspert podatkowy i partner w firmie Grant Thornton.
Już niedługo ma się to jednak zmienić zdaniem polityków obecny system prowadził do nadużyć, a z możliwości preferencyjnego rozliczania się wraz z dzieckiem korzystali nie tylko rodzice, którzy rzeczywiście samotnie je wychowywali.
W 2017 r. NSA orzekło że po rozwodzie oboje rodziców ma status "samotnych" jeśli naprzemiennie wychowują dziecko. Nie spodobało się to rządzącym, którzy chcieli, by ulga dotyczyła tylko jednego z opiekunów.
Zgodnie z opublikowanym w ramach Polskiego Ładu projektem ustawy podatkowej zniknie opcja prawna zezwalająca, by rozwodnicy oraz osoby żyjące w nieformalnych związkach mogli nadal oboje korzystać z preferencji podatkowej.
Czytaj także: „Kara za rozwód”. Oto pomysł rządu na dodatkowe wpływy
Dla kogo 900 plus zamiast 500 plus?
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, najnowsza zmiana w świadczeniu 500 plus, którą zaplanował rząd, ma polegać na podwyższeniu 500 plus o dodatkowe 400 zł. W ten sposób popularne świadczenie zmieni się w 900 plus – nie wszyscy jednak z tego skorzystają.Jak podaje serwis next.gazeta.pl, 900 plus zastąpi 500 plus dla rodzin, które nie dostaną innego świadczenia: wynoszącego 1000 zł Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Dodatkowe pieniądze otrzymać mają rodzice wychowujący małe dzieci, którzy korzystają z usług niani lub z instytucji takich jak żłobek czy przedszkole. Będą się one należały na pierwsze lub jedyne dziecko.
W ocenie rządzących, jednym z czynników powstrzymujących ludzi przed podjęciem decyzji o posiadaniu potomstwa jest brak możliwości uzyskania opieki nad dzieckiem po powrocie rodziców do pracy. W założeniu więc pieniądze mają iść na dofinansowanie opieki.