Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych? Czeka nas nowa rzeczywistość gospodarcza
Ministerstwo Zdrowia pracuje z posłami nad przepisami, które umożliwią pracodawcom sprawdzanie, czy pracownik zaszczepił się przeciw COVID-19.
Kontrola szczepień
W opisie szykowanej przez Ministerstwo Zdrowia ustawy znajdziemy dane dotyczące wprowadzenia rozwiązań, które pozwolą pracodawcom pozyskiwać informacje dotyczące szczepień. Ta sama ustawa ma pozwolić przedsiębiorcom świadczyć usługi osobom zaszczepionym i ozdrowieńcom nawet w razie ponownego wprowadzenia lockdownu.Przepisy dające pracodawcom podstawę prawną do tego, by pozyskać od pracownika informację o tym, czy jest zaszczepiony przeciwko COVID-19, mają zostać uchwalone przez Sejm we wrześniu (projekt w pierwotnej wersji miał trafić do Sejmu na początku sierpnia).
Teraz resort zdrowia wraz z posłami pracuje nad napisaniem konkretnej poprawki. "Chodzi nie tylko o bezpieczeństwo pracowników, ale też osób, które korzystają z usług danego podmiotu" – tłumaczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową Adam Niedzielski.Może cię zainteresować: Ta internetowa moda może być niebezpieczna. A robią to niemal wszyscy po szczepieniu
Bezpłatne urlopy dla niezaszczepionych
Rządzący nie chcą się zatrzymać tylko na prawie do kontroli. W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazła się informacja o tym, że w przygotowywanym projekcie znajduje się przepis, który pozwoli przedsiębiorcom wysyłać niezaszczepionych na bezpłatne urlopy.W opisie projektu ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw, można bowiem przeczytać:
W przypadku osoby, która przekazała informację o braku zaszczepienia przeciwko COVID-19 lub nieprzebyciu infekcji wirusa SARS-CoV-2 potwierdzonej wynikiem testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 lub posiadania ważnego pozytywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, pracodawca mógł delegować tę osobę do pracy poza jej stałe miejsce pracy lub do innego rodzaju pracy, z wynagrodzeniem odpowiadającym rodzajowi pracy albo skierować na urlop bezpłatny