Świat przenosi się do chmury, a specjalistów od transformacji chmurowej wciąż brakuje
Pandemia koronawirusa zwiększyła zainteresowanie technologiami chmurowymi, a co za tym idzie: specjalistami w owym zakresie. Jesteś menedżerem, kierownikiem lub dyrektorem chcącym zdobyć coraz bardziej pożądane kompetencje? W Warszawie stworzono właśnie pierwszy w Polsce kierunek studiów podyplomowych na miarę "zachmurzonych" czasów.
Niestety, dotyczy to jedynie firm najbardziej nowoczesnych i dalekowzrocznych, gdyż "średnia krajowa" (w tym miejscu powołajmy się na badania przeprowadzone przez Polski Fundusz Rozwoju i PKO Bank Polski) to… zaledwie 10 procent.
Wiele rodzimych przedsiębiorstw podchodzi do tego zagadnienia ostrożnie, wśród głównych przyczyn owego stanu rzeczy wymieniając niską świadomość tego, czym jest chmura oraz jak ją obsługiwać, a także niepewność związaną z lokalizacją oraz bezpieczeństwem ważnych danych.
Jeżeli wspomniane 10 procent zestawić z europejskimi liderami w tej dziedzinie – czyli krajami skandynawskimi, gdzie uchmurownienie sięga od 60 do 70 procent – nietrudno uświadomić sobie, że do zrobienia pozostało wiele. Zwłaszcza dziś, gdy pandemia koronawirusa doprowadziła do przyspieszenia cyfryzacji przedsiębiorstw.
Fot. materiały prasowe
Zapotrzebowanie na technologie chmurowe rośnie, a odpowiedzią jest m. in. Chmura Krajowa, czyli największy w Polsce dostawca tego rodzaju usług, który (wykorzystując w tym celu własną platformę) wdraża oraz integruje środowiska Google Cloud i Microsoft Azure.
Potencjał polskiego rynku dostrzegają również giganci świata cyfrowego: firmy Google i Microsoft podjęły już decyzję o stworzeniu nad Wisłą tzw. regionów chmurowych (będą współpracować z lokalnymi partnerami, korzystając z centrów danych zlokalizowanych na terenie naszego kraju), natomiast amerykańska firma Box, specjalizująca się w zarządzaniu treścią w chmurze, na lokalizację swojego biura wybrała Warszawę.
Co przyniesie przyszłość?
Aż 86 proc. starszych menedżerów w dziedzinie IT i sieci z organizacji korporacyjnych w regionie EMEA, którzy wzięli udział w opublikowanej w maju br. ankiecie przygotowanej przez Colt Technology Services, zadeklarowało, iż w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy planuje migrację systemów biznesowych lub aplikacji do chmury. Będzie to miało duży wpływ na rozwój sytuacji na rynku w najbliższych miesiącach i latach.
W kolejnych przedsiębiorstwach zacznie dochodzić do przemian, których nieuniknionym efektem będzie zwiększony popyt na specjalistów ds. chmury. Podkreślmy: chodzi tutaj zarówno o ekspertów pracujących w firmach zewnętrznych (na korzystanie z ich usług decyduje się w tym momencie 63 procent firm, które przenoszą się do chmury), jak i ekspertów wewnętrznych, nieodzownych zarówno na etapie migracji, jak i wdrożenia oraz późniejszego utrzymania systemów.
Kolejną, być może jeszcze istotniejszą, zmianą będzie konieczność rozwoju kompetencji chmurowych. Menedżerowie, kierownicy i dyrektorzy – to właśnie na ich barkach spoczywać będzie zarządzanie zespołami wykorzystującymi w coraz większym stopniu technologie chmurowe.
Zmiany, o których piszemy, mogą doprowadzić do "deficytu kompetencyjnego". Na szczęście rynek nie znosi próżni, tak więc zaczynają pojawiać się pierwsze , dzięki którym przyszli i obecni pracownicy mogą dostosować się do nowych realiów. Czyli: zdobywać wiedzę pozwalającą korzystać w pełni z zalet chmury obliczeniowej.
Edukacja na miarę potrzeb naszych czasów
Akademia Leona Koźmińskiego, wg rankingu Financial Times najbardziej prestiżowa uczelnia biznesowa w Europie Wschodniej i Centralnej, korzystając z wiedzy i doświadczenia firmy Sages (specjalizującej się w szkoleniach oraz doradztwie z zakresu IT), stworzyła właśnie pierwsze w Polsce studia podyplomowe.
Fot. materiały prasowe
Mowa tutaj o kierunku "Chmura obliczeniowa w zarządzaniu projektami i organizacją", który dostarczy wiedzy oraz rozwinie kompetencje pozwalające absolwentom na prowadzenie z sukcesem projektów wdrożenia technologii chmurowych zarówno na poziomie wybranych usług, jak i całościowych transformacji.
Program studiów podzielony został na trzy moduły: technologia, bezpieczeństwo, zarządzanie. Studia kładą nacisk na przekazywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz także umiejętności praktycznych.
Program studiów podzielony został na trzy moduły: technologia, bezpieczeństwo, zarządzanie. Studia kładą nacisk na przekazywanie nie tylko wiedzy teoretycznej, lecz także umiejętności praktycznych.
Jeżeli jesteś menedżerem, który chce trzymać rękę na pulsie i nie zamierza pozostawać w tyle wobec dynamicznych zmian, jakie obserwujemy wokół, wejdź na stronę Akademii Leona Koźmińskiego – znajdziesz tam szczegóły dotyczące rekrutacji na opisane powyżej studia podyplomowe.
Materiał powstał we współpracy z firmą Sages.