Darmowe parkowanie w Wigilię i Święta. To możliwe nawet w centrum Warszawy

Krzysztof Sobiepan
Czy parkowanie w Wigilię i święta jest darmowe? Wielu z nas odwiedza rodzinę w miastach i zastanawia się, czy musi opłacać "bilecik" w płatnych strefach. Różne miasta podchodzą do tego w odmienny sposób. Przygotowaliśmy listę, na której sprawicie płatne parkowanie.
Parkowanie w święta może być darmowe, ale nie wszędzie Fot. Marek Bazak/East News

Parkowanie w Wigilię i święta – Warszawa

W Warszawie w Wigilię i święta można za darmo parkować samochód w strefie płatnej. Jako że opłaty obowiązują w dni robocze, auto możemy zostawić na miejscu nawet w okresie 24-26 grudnia. Jeśli w tym czasie opłacimy postój w parkometrze, to maszyna wyda nam bilet na najbliższy płatny dzień, czyli poniedziałek 27 grudnia.

Jak czytamy w obowiązującej uchwale Rady Miasta, opłaty za postój pobiera się w dni robocze w godzinach 8-18, z wyłączeniem: 2 maja, 24 i 31 grudnia. Oznacza to, że za parking nie będziemy też płacić w noc sylwestrową.


Stawki za parkowanie w stolicy to: pierwsza godzina – 3,00 zł; druga – 3,60 zł; trzecia – 4,20 zł; czwarta i kolejne – po 3,00 zł.

Parkowanie w Wigilię i święta – Kraków

W Wigilię parkowanie w Krakowie jest płatne. To wieloletnia już kość niezgody między mieszkańcami a tamtejszym Zarządem Dróg Miasta Krakowa.

Według regulaminu Parkowanie w mieście jest bezpłatne w święta ustawowe, a więc w Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia. 24 grudnia to jednak dzień roboczy, więc opłaty są pobierane w godzinach 10.00 – 20.00.

Co ciekawe parę lat temu zbuntowali się kontrolerzy, którzy zapewnili, że po prostu nie będą w ten dzień wystawiać mandatów za parkowanie bez opłaty. W tym roku nie informowali jednak ponownie o takiej akcji – samochód bez biletu zostawiamy więc na własną odpowiedzialność.

Stawki w Obszarze Płatnego Parkowania Krakowa to: podstrefa A: 6 zł/h, podstrefa B: 5 zł/h, podstrefa C: 4 zł/h. Podstrefy poszczególnych parkingów oznaczone są na parkometrach. Minimalna opłata wynosi 2,00 zł.

Parkowanie w Wigilię i święta – Łódź

Strefa Płatnego Parkowania w Łodzi nie podaje informacji o dodatkowych dniach darmowego parkowania. Oznacza to że zgodnie z regulaminem strefa "działa w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 18.00".

W Wigilię parkowanie w Łodzi jest płatne. Standardowo bezpłatny jest jednak postój 25 i 26 grudnia.

Cena opłaty zależna jest od podstrefy:

Parkowanie w Wigilię i święta – Poznań

Władze miasta ogłosiły, że w Wigilię i święta parkowanie w Poznaniu będzie darmowe.

Strefa płatna według najnowszej uchwały obowiązuje "od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00 z wyjątkiem 2 maja, 24 grudnia oraz dni świątecznych".

Znów za darmo zaparkujemy więc od 24 do 26 grudnia. Wyłączona z opłat będzie żarówo Strefa Płatnego Parkowania, jak i Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania.

Trzeba jednak uważać z parkowaniem przed imprezą noworoczną w piątek, 31 grudnia – to dzień roboczy. W Sylwestra obowiązują zaś stałe zasady postoju.

Parkowanie w Wigilię i święta – Wrocław

Wrocław w uchwale z 2020 r. wprowadza bardzo ostre zasady płatnego postoju pojazdów. Dokument nie mówi nawet o zwolnieniu z opłat w dni ustawowo wolne od pracy.

Opłaty pobierane są w zależności od strefy: Oznacza to, że na obrzeżach staniemy za darmo tylko 25 i 26 grudnia. W przypadku wizyty u rodziny w centrum miasta płacić zaś trzeba nie tylko w wigilie, ale też świąteczny weekend.

Stawki parkowania w poszczególnych strefach zobaczyć można w tym miejscu.

Parkowanie w Wigilię i święta – Gdańsk

Gdańsk to kolejne miasto z płatnym parkowaniem w Wigilię.

Od czerwca 2020 r. w Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania (czerwonej) w centrum Gdańska opłaty pobierane są nawet w święta i dni wolne w godz. 9:00-20:00.

W dalszej, niebieskiej Strefie Płatnego Parkowania, opłaty pobierane są od poniedziałku do piątku (z wyłączeniem świąt) w godz. 9:00 – 17:00. W kolejnej, zielonej Strefie Płatnego Parkowania opłaty obowiązują tak samo, lecz tylko w godz. 9:00 – 15:00.

Gdański Zarząd Dróg i Zieleni jako dni świąteczne miasto uznaje: 1 stycznia, 6 stycznia, Poniedziałek Wielkanocny, 1 maja, 3 maja, Boże Ciało, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada, 25 grudnia, 26 grudnia oraz inne dni ustalone w ramach Ustawy o dniach wolnych od pracy.

Na liście nie figuruje Wigilia, co oznacza że nieodpłatnie zaparkujemy od 25 do 26 grudnia. W czerwonej strefie nadal biedzimy jednak płacić. Stawki znaleźć można w tym miejscu.