Wpuśćmy świeżą krew w IT
W 2022 roku jeszcze bardziej potrzebne i doceniane będą kompetencje miękkie i strategiczne podejście w biznesie. Klienci wszystkich branż cenić będą jakość - szczególnie przy tak wysokiej inflacji oraz wzroście cen produktów i usług. Jeszcze więcej przyzwyczajeń przeniesiemy też do świata online, przez co popyt na specjalistów IT wciąż będzie rósł - tylko skąd ich wziąć?
W roku 2022 należy zwrócić uwagę na kompetencje cyfrowe w każdej firmie. Żadna gałąź gospodarki nie pracuje już bez systemów IT, żadna firma nie sprosta konkurencji nie mając świetnie przygotowanych w tym obszarze zespołów oraz wsparcia programistycznego.
Kompetencje cyfrowe powinny stać się powszechne od wczesnych lat szkolnych aż po życie zawodowe. Wróżenie z fusów, która technologia będzie hitem w kolejnym roku, nie ma już sensu - takie teksty to zwyczajne clickbaity. Zamiast tego przygotujmy swoje firmy i pracowników do pracy opartej o technologie, bez znaczenia w której branży. To umożliwi zwiększenie sprzedaży i realizowanie potrzeb konsumentów.
IT (wciąż) rośnie. Skąd brać tych wszystkich programistów?
Wciąż rośnie zapotrzebowanie na programistów i innych specjalistów IT. Zmianie uległy jednak wymagania - nie jest konieczny formalny dokument uczelni wyższej. Niezbędne za to jest przygotowanie do współpracy w zespole i pracy projektowej. Dobrze mieć też za sobą kilka projektów, którymi warto się pochwalić.Coraz więcej osób szukających możliwości pracy zdalnej z dowolnego miejsca na świecie oraz przekwalifikowania się w kierunku zawodów IT szuka edukacji pozaformalnej, szybszej niż uniwersytety, ale zdecydowanie bardziej jakościowej niż krótkie szkolenia, tzw. bootcampy. Bo wbrew reklamom i obietnicom:
w 10 tygodni NIE zostaniesz programistą.
W 2022 roku Codecool chce zostać pierwszym wyborem dla osób szukających edukacji IT i możliwości przekwalifikowania. Chcemy konkurować jakością kształcenia z uniwersytetami, oferując dzienne i weekendowe, bardzo intensywne kursy. Jednocześnie planujemy umocnić naszą pozycję w dostarczaniu firmom świetnie przygotowanych całych zespołów programistów oraz szkoleń podnoszących wewnętrzne kompetencje ich pracowników w obszarze IT.
Pozwólmy juniorom pracować
Wciąż ogromna luka kompetencyjna będzie się pogłębiać. Jednym z powodów jest poszukiwanie przez firmy głównie doświadczonych programistów i nie dawanie szansy na wejście do branży nowym pracownikom.Dopóki firmy nie zrozumieją, że bez napływu świeżych osób do branży i uzupełniania istniejących zespołów o juniorów, problem pozostanie nierozwiązany, a stawki programistów będą drastycznie wysokie.
Umiejętności “miękkie” to nowe kompetencje cyfrowe
Dużą przeszkodą jest brak przygotowania specjalistów IT do pracy zespołowej, projektowej i pod kątem umiejętności miękkich, społecznych. Temat ten jest obecny w debacie publicznej od kilku lat, ale obszar ten wciąż bywa zaniedbywany. Widać to szczególnie teraz, kiedy kontaktu i pracy “na żywo” jest coraz mniej, co powoduje spektakularne porażki przy realizacji projektów i celów biznesowych.Rozwiązaniem jest nadrobienie zaległości. Polecam standard, który mamy w Codecool. Wraz z kompetencjami technicznymi, na równi przygotowujemy studentów pod kątem tzw. “soft skills”. Bo umiejętności “miękkie” to nowe kompetencje cyfrowe.