Rynek chipów czeka kolejny wstrząs. To konsekwencje ataku na Ukrainę
Obserwuj INNPoland.pl w Wiadomościach Google
Wojna Rosji z Ukrainą wpłynie na ceny chipów
Rynek chipów został mocno dotknięty przez pandemię COVID-19, a zerwane łańcuchy dostaw i niedziałające fabryki z wolna zaczynały wracać do normalności. Kolejnym kluczowym problemem branży technologicznej może być jednak brak gazów szlachetnych. Zaatakowana przez Rosję Ukraina jest kluczowym producentem neonu na skalę światową – pisze "Rzeczpospolita".
Zakłócenia w dostawach a nawet brak ukraińskich gazów technicznych może mocno odbić się na możliwościach produkcji sprzętu RTV/AGD, komputerów i podzespołów, urządzeń elektronicznych czy samochodów.
Ukraina produkuje takie gazy jak argon, krypton czy ksenon. Najbardziej kluczowy z nich jest jednak neon – Ukraina odpowiada za 70 procent globalnych dostaw tego surowca. 90 proc. trafia na rynek amerykański.
Eksperci Trend Force ostrzegają, że niedobór neonu i innych gazów poskutkują zmniejszeniem produkcji i dalszym wzrostem cen już gotowych podzespołów. Wojna w Ukrainie wpłynie więc na fabryki pół świata dalej, m.in. w Tajwanie.
ASML Holding, czołowy dostawca surowców dla producentów elektroniki takich jak Intel czy Samsung już szuka alternatywy dla neonu z Ukrainy. Specjaliści oceniają, że cena tego gazu szlachetnego może skoczyć nawet o 600 procent.
Jak na razie producenci chipów mają jeszcze zapasy, więc produkcja nie stanie w najbliższych dniach. Im dłużej będzie trwała jednak agresja Rosji tym większa szansa na znaczne problemy na rynku chipów.
"Rz" przypomina, że już podczas aneksji Krymu w 2014 r. sytuacja w Ukrainie miała spory wpływ na ceny półprzewodników.
Chip shortage trwa od roku
Jak pisaliśmy w INNPoland, przedsiębiorcy od lutego 2021 roku zwracają uwagę na ciągnący się problem chip shortage. Chodzi o brak mikroprocesorów, potrzebnych do produkcji ogromnej liczby urządzeń elektronicznych.
Obecny stan rzeczy wpływa na działalność wielu firm, w tym największych gigantów. Chipów brakuje już do samochodów, komputerów, urządzeń elektronicznych, a nawet do produktów AGD. Przez brak półprzewodników problemy z produkcją samochodów mają takie firmy jak General Motors, Ford, Honda czy Fiat Chrysler.
Produkująca konsolę PlayStation 5 firma Sony zrzuca zaś winę za ogromne problemy z dostępnością konsoli w sklepach i e-commerce właśnie na przestoje i utrudnienia związane z brakiem mikrochipów.
Główny rywal Intela, firma AMD ostrzegła zaś, że niedobory potrwać mogą jeszcze długo. Gigant produkuje procesory do różnego rodzaju zastosowań, w tym chipy dla konsol zarówno Sony, jak i Microsoftu.
Czemu "po prostu nie zrobią więcej" mikroprocesorów? W poniższym tekście ekspert tłumaczy nam, że sprawa jest kilka razy bardziej skomplikowana – w końcu to nie gwoździe.
Czytaj także: https://innpoland.pl/168325,ile-potrwa-chip-shortage-problemy-z-czipami-oplacaja-sie-ich-producentom