Spacją się skacze, kartą się płaci. ING jako pierwszy bank w Polsce na platformie gamingowej Roblox
Współczesnym nastolatkom coraz trudniej poznać wartość pieniędzy. Dynamiczny rozwój płatności cyfrowych sprawia, że banknoty i monety przestają być namacalne, a stają się numerkami w telefonie. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze niewystarczająca edukacja finansowa w domach rodzinnych. Gdzie szukać pomocy? Paradoksalnie – w cyfrowym świecie! Pomocnym narzędziem jest chociażby nowa gra Miasto ING udostępniona na platformie Roblox.
W końcu opowiadanie dzieciom i młodzieży o bankowości i zarządzaniu budżetem domowym tonem wykładowcy mija się z celem, bo oswojeni z technologią młodzi ludzie potrzebują zupełnie innej formy przekazu. Czegoś, co ich „wciągnie”, a nie zanudzi. Na szczęście o tym, że uświadamianie im rzeczywistej wartości pieniędzy musi iść z duchem czasu, wiedzą świetnie eksperci ING.
Dlatego ING jako pierwszy bank w Polsce postanowił stworzyć dla młodych Polaków (w wieku 7-17 lat) edukacyjną grę finansową. Moje ING, bo tak został zatytułowany ten oryginalny w obszarze gamingu projekt, ma przede wszystkim wesprzeć młodzież w zrozumieniu, jak zarządzać swoimi pieniędzmi, poprzez uatrakcyjnienie tematu ich zarabiania, wydawania i oszczędzania. Wirtualny świat ING został stworzony na popularnej w młodzieżowych kręgach platformie Roblox. Jej wybór to bardzo dobry pomysł, bo z pewnością zwiększy zasięg dotarcia z edukacyjnym przekazem do młodych graczy.
LINK DO GRY: Miasto ING - Roblox
Z kartą w kieszeni opuszczamy placówkę banku i wychodzimy do tytułowego Miasta ING, które znajduje się na otoczonej wodami wyspie (sceneria robi niemałe wrażenie, a całość zaprojektowano zarówno z estetycznym wyczuciem jak i z sensem). Przemieszczając się jego uliczkami, możemy zawędrować do takich obiektów jak: poczta, restauracja, sklep z narzędziami, myjnia samochodowa, domy dla psów, punkt sprzedaży hulajnóg, agencja nieruchomości, butik oraz klub rozrywkowy. W centrum miasta zaś rozciąga się główny park.
Zrzut ekranu z gry "Moje ING" na platformie Roblox
Do niektórych płatnych prac w mieście potrzebne są odpowiednie narzędzia (gąbka do mycia czy łopata) w wersjach różniących się ceną, a przez to skutecznością (im droższe narzędzie, tym lepsza jego jakość i tym szybsze tempo wykonywania zadania). Aby dodać je do swojego ekwipunku, trzeba udać się do sklepu i za nie zapłacić. Gracz musi więc trochę pogłówkować, w co i kiedy najlepiej inwestować. Do szybszego przemieszczania się po mieście może zaś zakupić hulajnogi (te droższe rozwijają większą prędkość). Początki nauki jazdy mogą być trudne, ale po opanowaniu tej sztuki podróżowanie tym środkiem transportu staje się frajdą.
W banku, u drugiego z dostępnych konsultantów, zawsze mamy możliwość założenia celu oszczędnościowego, dzięki któremu łatwiej będzie nam śledzić nasz postęp w zbieraniu funduszy na upatrzony przedmiot. Poza narzędziami do pracy zarobkowej, możemy też wydawać zarobione środki pieniężne na ubrania, które pozwolą zmienić wygląd naszego awatara czy apartamenty, w których będziemy mogli na stałe zamieszkać. Czyli coś, co trafi w gusta miłośników mody i designu.
Dużym atutem gry jest niewątpliwie jej walor edukacyjny w kontekście wiedzy finansowej. Przybliża ona bowiem mechanizm zarabiania, oszczędzania i wydawania pieniędzy poprzez podkreślenie związków przyczynowo-skutkowych. Przykładowo – gra uczy, że ktoś, kto chce zarobić więcej, musi najpierw trochę zainwestować w przygotowania, aby w ogóle być zdolnym do wykonywania określonych zadań.
Ponadto, gra promuje etos pracy. W tym wirtualnym świecie zdecydowanie nie popłaca myślenie "jak tu zarobić, żeby się nie narobić?". Prace, które wymagają najmniejszego wysiłku i zerowych nakładów finansowych (wyrzucanie worków ze śmieciami do pojemników czy rozdawanie posiłków), choć są dobre na samym początku, to przynoszą niewielki dochód, przez co droga do nakreślonego celu się ślimaczy.
Ucząca dobrych nawyków finansowych gra powstała na silniku Roblox Studio wykorzystywanym do tworzenia gier społecznościowych na platformie Roblox. Wykreowany świat Miasta ING jest kolorowy i pełen zabawnych akcentów wizualnych, w którym upływ czasu widać po zmieniającej się porze dnia (dzień, noc). Poruszanie się po mieście ułatwia czytelna mapa otwierana za pomocą przycisku przy ikonie ekwipunku.
Miasto ING jako gra stworzona na platformie Roblox dostępna jest do zabawy i edukacji na komputerach stacjonarnych i laptopach z systemem Windows lub macOS, urządzeniach mobilnych z systemem Android lub iOS oraz konsoli Xbox One.
Chcąc zainteresować młodzież tematem bezpiecznego i świadomego zarządzania pieniędzmi, Bank ING przygotował także limitowane dropy kartowe do konta Mobi dla młodych (13-17 lat). Nowe, atrakcyjne wizualnie karty swoją estetyką nawiązują do gry Miasto ING. Każda z nich została zaprojektowana przez influencerów kampanii: Farella, Miss Agę, Cebulsonna, Dżejdżejkę i Yoshiego. Dlatego na ich awersach znajdują się awatary tych popularnych, internetowych osobowości młodego pokolenia.
Artykuł powstał we współpracy z Bankiem ING