Szukasz sposobu na obniżenie podatków? Mamy odpowiedź od serca

Katarzyna Florencka
30 listopada 2022, 12:19 • 1 minuta czytania
Liczysz, liczysz i jak nic wychodzi ci spora nadpłata? Po wejściu w życie Polskiego Ładu możesz "uratować" swoje rozliczenie po prostu... biorąc ślub, nawet ostatniego dnia roku.
Małżeństwo zawarte nawet ostatniego dnia roku pozwala skorzystać ze wspólnego rozliczenia Fot. Adrian Slazok/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Wspólne rozliczenie a termin ślubu

Jednym z dobrze znanych sposobów na zaoszczędzenie podatku jest wspólne rozliczenie PIT przez małżonków, zwłaszcza w przypadku osób, których dochody są zróżnicowanej wysokości.

Do niedawna pary były jednak ograniczone terminem ślubu: aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi, trzeba było zawrzeć związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego.

Po wejściu w życie Polskiego Ładu zasada ta uległa jednak zmianie. Od 1 lipca małżonkowie mają możliwość wspólnego rozliczenia swoich dochodów od momentu powstania związku małżeńskiego, nawet jeśli został zawarty po rozpoczęciu roku podatkowego – tłumaczy Grant Thornton. Oznacza to, że skorzystać ze wspólnego rozliczenia można nawet wtedy, gdy ślub wzięliśmy ostatniego dnia roku.

Uwaga jednak: w przypadku rozwodu podatnicy tracą możliwość wspólnego rozliczenia za tę część roku, w którym pozostawali w związku małżeńskim. Prócz tego, prawo zabrania wspólnego rozliczenia PIT, jeśli choć jeden z małżonków:

Kiedy opłaca się wspólne rozliczenie?

Wspólne rozliczenie najbardziej opłaca się w przypadku par o dużej dysproporcji w dochodach. Jeśli jedna z osób wpada w drugi próg podatkowy (w tym roku jest to 120 tys. zł), a roczne dochody drugiej są niewielkie, wspólne rozliczenie pomoże im oszczędzić na podatkach.

Ponadto, jeżeli pracownik ma zamiar wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem powinien zgłosić ów zamiar pracodawcy, aby mógł on prawidłowo obliczyć i pobrać zaliczkę od wynagrodzenia. W myśl art. 32 ust. 1a Ustawy PIT, jeśli pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem wówczas w przypadku nie przekroczenia górnej granicy pierwszej skali podatkowej przez obojga małżonków pracodawca jako płatnik zobowiązany jest do pobierania zaliczek w wysokości 17 proc., a od nadwyżki 32 proc., pomniejszone o 1/12 kwoty zmniejszającą podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.Grant Thornton

Aby skorzystać ze wspólnego rozliczenia, co najmniej jeden z małżonków musi złożyć wniosek o wspólne opodatkowanie dochodów w zeznaniu rocznym. Jeśli zrobi to tylko jedna osoba, sytuacja taka jest traktowana, jakby osoba ta została do tego upoważniona przez drugiego małżonka.

Ponadto, jeżeli pracownik ma zamiar wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem powinien zgłosić ów zamiar pracodawcy, aby mógł on prawidłowo obliczyć i pobrać zaliczkę od wynagrodzenia. W myśl art. 32 ust. 1a Ustawy PIT, jeśli pracownik złoży u pracodawcy oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem wówczas w przypadku nie przekroczenia górnej granicy pierwszej skali podatkowej przez obojga małżonków pracodawca jako płatnik zobowiązany jest do pobierania zaliczek w wysokości 17%, a od nadwyżki 32%, pomniejszone o 1/12 kwoty zmniejszającą podatek, określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej.Grant Thornton