Jedziesz samochodem za granicę? O tym musisz wiedzieć

Sebastian Luc-Lepianka
16 października 2023, 10:11 • 1 minuta czytania
W naszym kraju przechodzimy cyfryzację kluczowych dokumentów. Przyzwyczajamy się już do dostępu do nich w jednym miejscu, ale łatwo wtedy zapomnieć, że są okazje, gdy fizyczne dokumenty są konieczne. Na przykład poza granicami kraju.
Czy mObywatel działa za granicą? Fot. Piotr Kamionka/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Mamy elektroniczne dowody osobiste i prawo jazdy. Aplikacja mObywatel jest szczególnie wygodna dla kierowców. Cyfrowe prawo jazdy nie obowiązuje jednak poza granicami Polski.


Jakie dokumenty są potrzebne przy wyjeździe za granicę?

W Polsce nie jest konieczne już posiadanie fizycznego prawa jazdy. Wystarczy nam smartfon i mObywatel. W razie kontroli drogowej funkcjonariuszom można pokazać mPrawoJazdy. Możemy go użyć tam, gdzie kiedyś wymagano fizycznego dokumentu. Z poziomu apki mamy też dostęp do punktów karnych i niedawno wdrożonej usługi "Historia pojazdu". 

Niestety przy wyjeździe za granicę musimy posiadać klasyczną dokumentację. Zagraniczni funkcjonariusze nie mają obowiązku czytać dokumentów cyfrowych, a co więcej, mogą nie rozpoznać aplikacji i uznać przedstawiane dane za fałszywe.

Polski Obserwator informuje o grzywnie, która grozi w Niemczech za brak prawa jazdy przy sobie. Mandaty mogą być w wysokości od 360 euro do nawet kilku tysięcy euro. 

Unijne prawo jazdy

Elektroniczne prawo jazdy ma pojawić się w końcu w Unii Europejskiej. Są plany, by ujednolicić te dokumenty we Wspólnocie i udostępnić elektronicznie tak jak w Polsce. 

"UE będzie pierwszym regionem na świecie, w którym prawo jazdy będzie działać ponad granicami:  będzie dostępne przez telefon komórkowy oraz  będzie uznawane w całej UE" – zapowiedziała w sierpniu Komisja Europejska. 

Nowe prawo jazdy ma pojawić się w 2030 roku. Cyfrowy certyfikat otrzyma kod QR do weryfikacji w całej UE. Nie oznacza to, że na terenie krajów członkowskich nagle przestaną działać stare prawa jazdy. Komisja Europejska przewiduje okresy przejściowe, kiedy oba typy dokumentów będą egzystować równolegle. 

Już teraz wprowadzane są zmiany w przepisach. UE przekonuje, że konieczne jest, aby kierowcy w każdym wieku byli sprawni nie tylko fizycznie, lecz także psychicznie. W związku z tym zamierza wprowadzić badania psychologiczne dla kierowców, którzy ukończyli 65 lat. Zostaną im poddane osoby, które będą chciały przedłużyć ważność prawa jazdy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2024.

Czytaj także: https://innpoland.pl/195104,dodatkowe-badania-dla-kierowcow-powyzej-65-lat-ue-zapowiada-zmiany

Oprócz tego, że ujednolicone zostaną kategorie prawa jazdy i przepisy przyznawania go, zniknie konieczność wyrabiania albo wymiany nowego prawa jazdy za granicą. W teorii otwiera to też łatwiejszą drogę, by prawko wyrobić poza granicami kraju, kiedy komuś odpowiadają sąsiednie szkoły i miasta.

Dokumenty na wszelki wypadek

Nawet w kraju warto mieć przy sobie dokumenty fizyczne na wszelki wypadek, szczególnie w trakcie ważnych wydarzeń. Jak pokazała sytuacja w dniu wyborów, 15 października 2023 roku, serwery aplikacji mObywatel nie wytrzymały wzmożonego ruchu. Wyborcy, którzy chcieli skorzystać z e-dowodu, musieli polegać na funkcjach off-line albo zabrać ze sobą fizyczny dokument.

Czytaj także: https://innpoland.pl/199879,nie-dziala-mobywatel-jak-uzyc-e-dowodu-offline