Przebadali truskawki z półek w marketach i złapali się za głowy. "Koktajl pestycydów"

Adam Bysiek
19 kwietnia 2024, 12:36 • 1 minuta czytania
Truskawki to jeden z najbardziej lubianych owoców w Polsce, ale czy zawsze są tak samo zdrowe, jak wyglądają? Badacze z niemieckiego portalu Öko-Test postanowili zbadać skład wczesnych truskawek, które trafiają do sklepów dużych sieci handlowych w Europie. Wyniki badania są zatrważające.
Badanie jakości truskawek – wyniki testu Karol Makurat/REPORTER
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Pestycydy są substancjami chemicznymi stosowanymi w rolnictwie do ochrony roślin przed szkodnikami i chorobami. Jednakże nadmierne stosowanie pestycydów może prowadzić do zanieczyszczenia owoców i warzyw. Niestety bezpośrednimi ofiarami takich upraw jesteśmy my – konsumenci.


Kontrola truskawek – koktajl pestycydów

Badanie przeprowadzone przez Öko-Test, niemiecki portal specjalizujący się w testach produktów spożywczych, przyniosło alarmujące wyniki dotyczące truskawek z Hiszpanii i Egiptu, które trafiają do sklepów dużych sieci handlowych, w tym także do Polski. Zdaniem badaczy, 8 z 14 przetestowanych partii truskawek uzyskało zdecydowanie ujemną ocenę z powodu zanieczyszczenia pestycydami, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.

Truskawki z Hiszpanii, zwłaszcza z prowincji Huelva, oraz z Egiptu są często obecne na półkach sklepowych w Europie, w tym także w Polsce.

Badacze z Öko-Test postanowili zbadać 14 opakowań wczesnych truskawek kupionych w różnych dużych sieciach handlowych, takich jak Norma, Aldi, Netto, Lidl czy Penny. Wyniki testów były zatrważające – tylko w 6 partiach owoców nie wykryto śladów szkodliwych pestycydów.

Patoekologia przesiąknięta pestycydami

Dla wielu osób produkty ekologiczne stanowią symbol zdrowego stylu życia i dbałości o środowisko. Niestety badania przeprowadzone przez niemieckich badaczy dowiodły, że eko nie zawsze oznacza zdrowie.

Spinosad, który wykryto w badanych próbkach truskawek, choć dozwolony w uprawach ekologicznych pod pewnymi warunkami, uznawany jest za substancję niebezpieczną, zwłaszcza dla pszczół. Jego obecność w produktach ekologicznych budzi więc ogromne zaniepokojenie. Dla porównania, w pięciu testowanych truskawkach laboratorium nie wykryło żadnych pestycydów, a tylko dwa z nich produktów zostały ocenione jako "dobre".

Autorzy testów apelują, aby traktować truskawki z odległych miejsc jako wyjątkową przekąskę, z uwagi na negatywny wpływ, jaki mogą mieć na środowisko. Według przeprowadzonego badania najgorszym wyborem dla klimatu są truskawki sprowadzane z krajów takich jak Egipt czy Maroko.