Gotowy na wakacje i do zadań przez cały rok. Serce tego laptopa bije w karcie graficznej
ASUS (producent m.in. komputerów przenośnych) i NVIDIA (producent kart graficznych z serii GeForce) to jeden z tych duetów, których w sklepach komputerowych chętnie szukają osoby celujące w bardziej wydajne laptopy z tzw. gamingowej półki. Kolejnym przykładem udanego połączenia atutów tych dwóch znanych marek jest model FX507VU laptopa z nastawionej na wydajność linii ASUS TUF Gaming F15.
Na pokładzie tego gamingowego sprzętu znajduje się podstawowa karta graficzna GeForce RTX z serii 40, która wspiera szereg upiększających grafikę technik. Wystarczy "przesiąść się" już na nią, żeby móc zobaczyć i odczuć niemałą różnicę w płynności i estetyce niedawno wydanych lub nadchodzących gier. Warto dodać, że karta zastosowana w tym konkretnym modelu laptopa może pochwalić się bardzo wysokim TGP (115-140 W).
Co oznacza ten skrót? Pochodzi od nazwy " Total Graphics Power" i jest to parametr mówiący o potencjalnej wydajności danego modelu karty. Definiuje on pobór mocy całej karty graficznej, czyli zarówno procesora graficznego (GPU), jak i innych elementów elektronicznych tego układu. Dziś poszczególne modele laptopów mogą mieć karty o takiej samej nazwie, ale różnym TGP. Im ten parametr wyższy, tym wydajniejsza karta.
Wśród technik wspieranych przez platformę RTX jest NVIDIA DLSS 3.5. Wykorzystuje ona 4 elementy: DLSS Super Resolution (funkcja upscalingu rozdzielczości przy pomocy AI, która pojawiła się przy poprzedniej technologii – DLSS 2), DLSS Frame Generation (śledzenie prędkości i kierunku przemieszczania się pikseli pomiędzy konkretnymi ramkami klatek), Ray Reconstruction (poprawiona rekonstrukcja promieni) oraz NVIDIA Reflex (niższe opóźnienia obrazu, istotne w dynamicznych grach np. strzelankach turniejowych).
Brzmi to może skomplikowanie, ale wszystko to ma na celu, by zwiększyć liczbę klatek na sekundę (FPS) wpływającą na płynność rozgrywki oraz poprawić jakość obrazu gier poprzez sztuczną inteligencję. Ponadto RTX 4050 jeszcze wydajniej wspierają technikę ray tracingu (śledzenia promieni i odbić świetlnych w czasie rzeczywistym), a także podnoszą wydajność i potencjał aplikacji kreatywnych dla twórców (NVIDIA Studio).
O tym, jak zmienia się grafika po tych ulepszeniach, można przekonać się, grając w tytuły, które niedawno miały premierę lub wkrótce trafią do dystrybucji. Jednym z nich jest "Ghost of Tsushima: Director's Cut", wersja reżyserska przygodowej gry akcji o samuraju walczącym z Mongołami w czasach feudalnej Japonii. Korzysta ona z DLSS 3 (Super Resolution, Frame Generation, NVIDIA Reflex), co podnosi liczbę jej FPS prawie 2 razy.
W grze "Alan Wake 2: Night Springs" – dodatku do "Alan Wake 2", sequela psychologicznego dreszczowca akcji z pisarzem horrorów w roli głównej – karta GeForce RTX 4050 pozwoli włączyć DLSS 3.5, co przełoży się na wzrost FPS o ok. 15-20 proc. i zauważalny wzrost jakości odbić świetlnych. Tę samą technologię obsługuje najnowsza gra z uniwersum "Gwiezdnych Wojen" – "Star Wars: Outlaws". Tytuł, który pozwala się wcielić w przemytniczkę, oferuje ulepszone efekty ray tracingu, co wpływa na wyższą szczegółowość planet.
Przyszli posiadacze/ki laptopa ASUS TUF Gaming F15 z kartą RTX 4050 będą mogli/ły nadal cieszyć się GeForce Experience, wypróbowanym oprogramowaniem poprawiającym wrażenia z gier i multimediów, którego nowe wcielenie pod nazwą Aplikacja NVIDIA można już uruchomić w wersji beta. Platforma umożliwia pobieranie sterowników zawierających optymalizacje dla gier i aplikacji kreatywnych oraz wybranie najlepszych ustawień graficznych w poszczególnych grach dla danej konfiguracji komputera za pomocą jednego kliknięcia.
W laptopie od ASUS większej wydajności w grach czy programach twórczych doświadcza się na 15,6-calowym ekranie o wysokiej częstotliwości odświeżania (144 Hz), która dzięki technologii G-SYNC synchronizowana jest z wydajnością wyjściową karty graficznej. Efekt? Mniej opóźnień, zacinających się klatek animacji i wrażeń "rozrywania" obrazu. Gotowość sprzętu do każdego zadania wynika z obecności poza kartą z serii RTX 40 także procesora Intel Core i7-13700H 13. generacji, 16/32 GB pamięci RAM DDR4 i systemu Windows 11.
Aby pracujące na pełnych obrotach komponenty miały komfortowe warunki, FX507VU przynosi im ulgę rozbudowanym i wydajnym systemem chłodzenia w postaci dwóch 84-łopatkowych wentylatorów Arc Flow, 4. otworów wentylacyjnych i 5. rurek cieplnych. Całość mieści się w przemyślanej i wytrzymałej konstrukcji spełniającej standardy klasy wojskowej. Obudowa wyróżnia się inspirowanym mechami wzornictwem.
Z laptopem ASUS TUF Gaming F15 wyposażonym w kartę NVIDIA GeForce RTX 4050 "wyciśniesz" jeszcze więcej wydajności w rewelacyjnych graficznie grach, streamingu na żywo, oglądanych w wysokiej rozdzielczości filmach i stosowanych w wielozadaniowej pracy programach dla twórców czy naukowców. Będzie to więc zakup w sam raz i na granie w wolnym czasie, i na wyzwania czekające po powrocie do szkoły, na uczelnię, czy do biura.