Ile jest złota na świecie? Czy złoto się kiedyś skończy?

Artykuł sponsorowany Tavex.pl
19 września 2024, 14:33 • 1 minuta czytania
Czy zastanawialiście się kiedyś, jakie są rezerwy złota na świecie? Jak powstaje złoto i gdzie są największe kopalnie złota na świecie? Czy możliwe jest to, żeby całe złoto świata kiedyś się skończyło? W tym artykule odpowiemy Wam na najbardziej nurtujące pytania w temacie: jak wygląda wydobycie złota, jaka jest jego historia i zastosowania, a także opowiemy o inwestowaniu w złoto.
Poglądowe zdjęcie złota Fot. Depositphotos
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Historia złota

Złoto to metal szlachetny, który od początku fascynował ludzkość. Ten cenny kruszec posiada długą historię na Ziemi. Pierwsze udokumentowane wydobycie złota miało miejsce około 4 000 r. p. n. e. na terenie dzisiejszej Bułgarii, w regionie Tracji. Ogromne zasoby złota odnaleziono również na terenie Egiptu, gdzie ten cenny kruszec i bogate złoże złota wykorzystywane były do dekorowania grobowców faraonów, które podziwiane są do dziś.


Można zatem powiedzieć, że ten kruszec jest od dawna dobrze znany ludzkości. A jednak pojawia się pytanie – skąd się wzięło złoto na Ziemi? Najpopularniejsza teoria dotycząca pojawiania się tego pierwiastka na naszej planecie to kosmos.

Skąd się wzięło złoto na Ziemi?

Główna teoria dotycząca pojawienia się złota na Ziemi dotyczy zjawiska astronomicznego, zwanego kilonową. Dochodzi do niego podczas zderzenia się dwóch gwiazd neutronowych, których masa atomowa jest równowartością ośmiu mas Słońca! Podczas tego zdarzenia dochodzi do wytworzenia wielu pierwiastków, między innymi złota.

Złoto w formie pyłu opadło na Ziemię, która miliardy lat temu się formowała. Gdy 4 miliardy lat temu Ziemia przestała być płynną lawą i ostygła, a płyty tektoniczne zaczęły się formować, pierwiastek złota znalazł się we wszystkich warstwach Ziemi. Zatem to, gdzie występuje złoto, jest uwarunkowane ruchami płyt kontynentalnych. Czy można jednak określić, gdzie są największe złoża złota na świecie?

Jak wydobywa się złoto?

Zacznijmy od tego, jak wydobywa się złoto. W zależności od tego, w której warstwie ziemskiej znajdują się złoża złota, zostają zastosowane różne metody wywiertów. Jak przebiega wydobycie złota? Wydobywać złoto można na wiele sposobów w zależności od rodzaju złoża. W przypadku złóż podziemnych stosuje się wydobycie szybowe i wydobycie metodą odkrywkową, aby pozyskać zasoby rudy złotonośnej.

Ruda złota jest kruszona, a złoto jest często wydobywane przy użyciu procesów chemicznych, takich jak ługowanie cyjankiem lub metody elektrolityczne czy metody separacji grawitacyjnej.

Ten cenny kruszec może być wydobyty również przy użyciu technik, takich jak: płukanie, śluzowanie i pogłębianie. Metody te znajdują zastosowanie tylko jeśli chodzi o złoto aluwialne, czyli takie, które stanowi osad zerodowanych cząsteczek będących w wodzie.

Jakie jest zastosowanie złota?

Dziś złoto wykorzystywane jest jako biżuteria, elektronika lub złoto inwestycyjne. Czym jest złoto inwestycyjne? Jest to kategoria złota, która ze względu na swoją czystość oraz rozpoznawalność na globalnych rynkach, kwalifikuje się jako długoterminowy nośnik wartości i cieszy się zainteresowaniem inwestorów na całym świecie.

Jakie są możliwości zakupu złota?

Inwestycje w złoto są równoznaczne z inwestowaniem w złote sztabki i złote monety bulionowe oraz instrumenty finansowe, na przykład ETF-y oparte na złocie. Wspomniane opcje stanowią bezpieczną lokatę kapitału na przyszłość. Ile zatem kosztuje kilogram złota? Cena złota uzależniona jest od sytuacji geopolitycznej, polityki banków centralnych, inflacji czy kursu dolara.

Ile jest złota na świecie?

Zasoby złota świecie szacowane są na około 250 tysięcy ton, z czego około 200 tysięcy zostało już wydobyte! Ilość zasobów złota, czekająca na wydobycie, waha się między 40 a 60 tysiącami ton. Należy jednak pamiętać, że jest to ilość, którą ludzkość wydobywa od 6 tysięcy lat! Są to ogromne ilości kruszcu. Wiedząc, ile jest ton złota na świecie, nasuwa się pytanie, gdzie znajdują się te wszystkie rezerwy złota?

Rezerwy złota na świecie

Czym są rezerwy złota? Jest to zapas złota przechowywany przez banki centralne. Oznacza to, że każde państwo posiada swoje zapasy złota. Dlaczego? Złoto stanowi zabezpieczenie dla instytucji finansowych i element dywersyfikacji rezerw. Skoro ilość posiadanego złota ma znaczenie, sprawdźmy, który skarbiec narodowy posiada największe jego zasoby:

Kraj Ilość ton Udział w aktywach rezerwowych [%]

1. Stany Zjednoczone 8 133,5 68,8

2. Niemcy 3 352,6 67,9

3. MFW 2 814,0

4. Włochy 2 451,8 65,1

5. Francja 2 329,6 66,8

6. Rosja 2 329,6 25,0

7. Chiny 2 136,5 4,0

8. Szwajcaria 1 040,0 7,4

9. Japonia 846,0 4,3

10. Indie 797,7 8,3

Źródło: World Gold Cuncil – dane z końca 2022 roku.

Największe złoża złota na świecie

Podczas ruchów tektonicznych płyt kontynentalnych i oceanicznych złoto zostało rozłożone we wszystkich warstwach Ziemi, we wszystkich jej zakamarkach. Dzięki siłom natury niektórym krajom przypadły drobinki złota, a innym jego ogromne zasoby. Oto ranking państw, które posiadają największe, udokumentowane zasoby złota. Warto pamiętać, że wydobycie złota na niektórych terenach może być bardzo ograniczone z uwagi na regulacje prawne, koszty wydobycia czy aktualną politykę:

Kraj - Złoża złota [wyrażone w tonach]

źródło: Gold IRA Explained – dane z 2024 roku.

Gdzie wydobywa się najwięcej złota?

Gdzie wydobywa się najwięcej złota? Czy tabela będzie identyczna, jak ta traktująca o największych złożach złota? Jak kreuje się mapa występowania tego kruszcu i gdzie są największe kopalnie złota na świecie?

Kraj Wydobycie złota [wyrażone w tonach]

Źródło: Economy Middle East – dane z 2024 roku.

Złoto w Polsce – jakie są pokłady złota w Polsce?

Czy w Europie można znaleźć złoto? Czy Polska posiada złoto rodzime? Jakie jest występowanie złota w Polsce? Największe złoża złota w Europie znajdują się w Rosji, Turcji i Szwajcarii. Należy jednak pamiętać, że to Niemcy, Włochy i Francja posiadają najwięcej złota w swoich rezerwach w bankach centralnych.

Jak sytuacja ma się w Polsce? Gdzie są największe złoża złota w Polsce? I czy produkcja złota w Polsce jest w ogóle możliwa? W Polsce kruszec ten jest wydobywany głównie jako produkt uboczny w procesie wydobycia miedzi. Pokłady złota w Polsce zlokalizowane są głównie w miejscowościach, takich jak: Złotoryje, Lublin czy Głogów. Skoro w naszym kraju istnieją kopalnie, w których wydobywa się złoto, to ile złota ma Polska w rezerwach bankowych? Według Światowej Rady Złota, na koniec 2023 roku polskie rezerwy złota wynosiły prawie 230 ton tego cennego kruszcu!

Czy zasoby złota na Ziemi wyczerpią się i złoto kiedyś się skończy?

Czy ilość złota na świecie jest ograniczona? Tak. Czy ilość złota się kiedyś skończy i niemożliwym stanie się jego posiadanie? Nie, ponieważ złoto można przetapiać. Złoto to metal szlachetny, który jest wiecznie żywy, dzięki swojej dużej plastyczności. Oznacza to tyle, że cząsteczki złota, które są, np.: w monetach bulionowych mogły być kiedyś w posiadaniu królów i faraonów.

Czy warto inwestować w złoto?

Złoto to kruszec, który cechuje się ponadczasowością i stanowi dobre zabezpieczenie portfela inwestycyjnego. Jest pewną inwestycją na lata, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie – w przeciwieństwie do gotówki, która z biegiem lat traci na wartości. W co zatem warto zainwestować? Czy lepiej jest inwestować w sztabki? A może lepsze są monety? Kiedy najlepiej jest kupić złoto i skąd? Zanim zaczniecie inwestować, warto jest się dowiedzieć, jak inwestować w złoto. Pamiętajcie, że każda inwestycja obarczona jest ryzykiem, dlatego tak ważne jest podejmowanie jest świadomych i przemyślanych decyzji.