Wiceminister Szyszko o unijnym projekcie klimatycznym: "Ryzykuje wpędzeniem ludzi w ubóstwo"

Wiktor Knowski
09 stycznia 2025, 12:34 • 1 minuta czytania
Jan Szyszko, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, skrytykował unijny system opłat z tytułu spalania paliw kopalnych. W jego opinii nieproporcjonalnie obciąża on mniej zamożne osoby. 
Szyszko stwierdził, że Unia powinna zmienić podejście do transformacji energetycznej. Fot.: Dawid Wolski/East News
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Choć wprowadzenie unijnego systemu opłat z tytułu spalania paliw kopalnych do ogrzewania budynków i transportu (ETS2) ma wejść dopiero za dwa lata, już teraz spotyka się z pierwszymi głosami krytyki. 


Jan Szyszko, który jest odpowiedzialny za rządową politykę regionalną, stwierdził, że koszty programu poniosą w pierwszej kolejności mniej zamożne osoby i kraje Wspólnoty. 

"ETS2 w formie, który jest w tym momencie sformułowany, jest mechanizmem, który w nieproporcjonalnie dużym stopniu nakłada koszty transformacji na osoby mniej zamożne i na państwa mniej zamożne" – mówił wiceminister Szyszko w programie Onet Rano Finansowo. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210305,fafara-rezygnuje-z-roli-w-radzie-nadzorczej-spolki-energa-nowa-strategia

Szyszko wzywa do odroczenia programu

Szyszko stwierdził, że Unia powinna zmienić podejście do transformacji energetycznej. Według niego powinna ona przebiegać z intencją "podniesienia jakości życia" oraz "poziomu rozwoju w Polsce i Europie". 

Do tego wiceminister wzywa do odroczenia wprowadzenia ETS2. Późniejsze wprowadzenie programu opłat ma pomóc wypracować narzędzia, które zabezpieczą poziom życia obywateli Unii w trakcie transformacji energetycznej. 

Czytaj także: https://innpoland.pl/210344,miasto-otworzylo-niekomercyjna-stacje-paliw-ceny-spadly-w-calej-okolicy

Pochwała zielonej energii

Równocześnie Jan Szyszko stwierdził, że przejście na zieloną energię "daje gospodarce konkurencyjność i podnosi jakość życia". Za przykład skutecznego i dobrze przeprowadzonego projektu podał polskie elektrownie wiatrowe na Bałtyku. 

"Jest to energetyka rozproszona, bezpieczna, tania i realizowana z funduszy europejskich" – mówił o projekcie Szyszko, zaznaczając jednak, że tego typu działania wymagają czasu. Nie mogą zostać wcielone w życie w dwa lata, co zakłada implementacja ETS2.