O autorze
Politolog.
Przewodniczący organizacji młodzieżowej partii Nowoczesna.
Przewodniczący Zarządu Ogólnopolskiego Forum Młodych Lewiatan w latach 2014-2016.

Festiwal obietnic, czyli o młodych w kampanii

Młodzi to wyjątkowo wdzięczny temat na czas kampanii wyborczych, ale i wyjątkowo trudny na czas sprawowania władzy. "Rywalizacja o żyrandol" zasługuje na podsumowanie i zwrócenie uwagi na najważniejsze z punktu widzenia młodego pokolenia postulaty. Jakie propozycje składają kandydaci ludziom młodym w obszarach, będących dla nich największym wyzwaniem tj. rynek pracy, przedsiębiorczość, emigracja, dialog i mieszkalnictwo?


1. Bronisław Komorowski – Dobry Start dla Młodych
Przełomowym momentem w kampanii prezydenta Komorowskiego była kwietniowa zapowiedź stworzenia propozycji dla młodego pokolenia, które skupiają się wokół trzech obszarów: przedsiębiorczość, mieszkalnictwo i praca. Bronisław Komorowski zapowiedział m.in. wprowadzenie ułatwiającej zakładanie i prowadzenie firmy karty młodego przedsiębiorcy, uchwalenie ustawy o innowacyjności, a także rozwiązanie kwestii nadużywania umów cywilno-prawnych. Irena Wóycicka, Minister w Kancelarii Prezydenta RP w rozmowie z Państwową Agencją Prasową zapowiedziała powołanie zespołu do prac nad programem Dobry Start dla Młodych, co traktować należy jako ważną zapowiedź otwarcia się Pałacu Prezydenckiego na dialog z przedstawicielami młodego pokolenia. Panie Prezydencie, czemu tak późno? Z drugiej strony: lepiej późno niż wcale.2. Andrzej Duda – Polska mój dom
1 maja sztab Andrzeja Dudy opublikował spot o wspieraniu ludzi młodych na rynku pracy. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości w ramach prezydenckiego programu “Polska – mój dom” oferuje wsparcie dla przedsiębiorców, zatrudniających młodych, a także pomoc młodym, którzy planują otworzenie własnej działalności gospodarczej. Podczas prezentacji swojej umowy programowej przekonywał, że jeśli zostanie prezydentem to jednym z priorytetów jego kadencji będzie wsparcie rządowych programów, których celem będzie tworzenie nowych miejsc pracy. Kwestie mieszkalnictwa i dialogu z młodymi zostały przemilczane. Za to uderzająca w młodych propozycja obniżenia wieku emerytalnego wybrzmiała już na początku kampanii.


3. Janusz Korwin-Mikke – Bezrobocie może zniknąć w 5 dni
Weteran kampanii wyborczych kwestii związanych z problemami młodych nie chce rozwiązywać za pomocą finansowego wsparcia i programów opartych o preferencyjne warunki. Szansę na poprawę sytuacji młodych upatruje w likwidacji państwa opiekuńczego, ograniczeniu biurokracji, zlikwidowaniu podatku dochodowego. W zamian kandydat Koalicji Obrony Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja proponuje wprowadzenie podatku pogłównego, który jego zdaniem pozytywnie wpłynie na poziom zatrudnienia i zamożność młodych Polaków.


4. Paweł Kukiz - Młodzi emigrują, a władze sprowadzają Arabów do Polski
Znany z walki o 460 jednomandatowych okręgów wyborczych Paweł Kukiz, szansę na powrót młodych Polaków z emigracji, poprawę sytuacji na rynku pracy i ich aktywizację w życiu społeczno-politycznym upatruje w “prawdziwych, a nie kosmetycznych zmianach, które zaczną się od wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych (JOW) w wyborach do Sejmu.” Okazuje się, że zdaniem Pawła Kukiza jednomandatowe okręgi wyborcze nie tylko nie prowadzą do powstania partyjnego duopolu, ale także mają moc uzdrawiania życia politycznego i społecznego.

5. Magdalena Ogórek – Będę rzecznikiem młodych
Popierana przez SLD, niezależna kandydatka Magdalena Ogórek przekonywała młodych do podjęcia ryzyka w celu realizacji własnych planów. W ramach swojej prezydentury chce stworzyć system poręczeń i ubezpieczeń, by młodzi mogli m.in. łatwiej pozyskać kredyty na mieszkania. Wśród postulatów Magdaleny Ogórek znajdują się również: wspieranie młodych przedsiębiorców, naprawa systemu szkolnictwa i dostosowanie go do potrzeb rynku, a także walka z bezpłatnymi stażami. Tym samym, „Pani Magda” dołącza do grona osób, dyskutujących o jakości staży w kontekście otrzymywanego za nie wynagrodzenie. Cieszyć może fakt, że wbrew powszechnej opinii młodzi w stażach doceniają nie wynagrodzenie, lecz możliwość realizowania projektów w trakcie jego trwania, a także nawiązania kontaktów i zdobycia cennego doświadczenia.

6. Janusz Palikot - Wykształceni Polacy staną się bardziej konkurencyjni w globalnej gospodarce
Oprócz ładnej strony internetowej, Janusz Palikot oferuje młodym podjęcie działań w obszarze edukacji i kultury. Proponowane zmiany dotyczą przede wszystkim promowania aktywnego udziału w kulturze m.in. poprzez „bezpłatny wstęp do muzeów i galerii dla osób do 26 roku życia, rozwój zasobów cyfrowych i promocję czytelnictwa”. Z kolei w edukacji konieczna jest zmiana w kierunku praktycznego wymiaru nauczania, kształcenia umiejętności pracy w grupie oraz samodzielnego krytycznego myślenia, co w dłuższej perspektywie przyczynić ma się do zwiększenia konkurencyjności Polaków w globalnej gospodarce. Myślenie o przyszłych pokoleniach zasługuję na uznanie, ale co z obecnym?

7. Adam Jarubas - Naszym największym wyzwaniem jest zachęcanie młodych ludzi do zakładania firm
Wśród priorytetów kandydata Polskiego Stronnictwa Ludowego znajdują się zagadnienia związane z zatrzymaniem kryzysu demograficznego, wzrostu dzietności polskich rodzin, uproszczeniem przepisów dotyczących działalności gospodarczej oraz zatrzymanie emiracji zarobkowej. Adam Jarubas wychodzi również naprzeciw przedsiębiorcom i proponuje młodym: „przyjęcie progresywnych stawek ZUS dla firm, które rozpoczynają swoje funkcjonowanie, aby do pełnej składki doszły one w piątym roku działalności”, a małym i średnim: dobre warunki funkcjonowania i tworzenia nowych miejsc pracy.

8. Marian Kowalski - Musimy dokonać przemiany pokoleniowej
Kandydat Ruchu Narodowego nie proponuje rozwiązań w obszarze rynku pracy, przedsiębiorczości, czy edukacji. Stawia za to na współpracę z młodymi i ich aktywizację w życiu społeczno-politycznym. W swojej deklaracji podkreśla, że „młodym patriotom z koszulkami z orłem, Polską Walczącą, Żołnierzami Wyklętymi” należy oddać ster rządów, gdyż to oni mają „moralne prawo ale i obowiązek rządzić naszym państwem w przyszłości.” Od kilku lat działam na rzecz poprawy jakości dialogu decydentów z młodymi. Mając świadomość, że młodzi nie mają odpowiedniego przygotowania, doświadczenia i dostatecznej wiedzy nigdy nie postulowałem o przekazanie im władzy. Może dlatego, że kocham swoją ojczyznę.

9. Jacek Wilk - Polska w chwili obecnej nie jest krajem dla młodych ludzi
Postulaty kandydata Kongresu Nowej Prawicy, które mogłyby zahaczać o kwestie związane z młodymi, dotyczą rozwiązania problemu bezrobocia, demografii, rosnącego deficytu budżetowego, a także wymiany starzejącej się klasy politycznej. Zdaniem Jacka Wilka, „wszystko to powoduje, że Polska nie jest krajem dla młodych ludzi. Młodzi Polacy nogami oceniają sytuację w Polsce i wyjeżdżają masowo.” Głębokie zmiany w systemie i w prawie (m.in. uproszczenie prawa podatkowego) przyczynić się mają do ożywienia polskiej gospodarki, a także zmniejszenia liczby emigrantów. Innymi słowy: wystarczy przewietrzyć sejmowe korytarze, obniżyć bezrobocie i deficyt budżetowy, a młodzi zaczną nie tylko zostawać, ale i masowo wracać.

10. Paweł Tanajno – Młodzi to nie tylko lemingi z PO albo kuce od Korwina
Nie Magdalena Ogórek, lecz Paweł Tanajno jest najmłodszym z kandydatów na Prezydenta RP. Jego propozycje dla młodych skupiają się wokół: wolności w Internecie, zmniejszenia kosztów zatrudnienia na umowę o pracę, promocji nowych technologii i biznesów startupowych, a także depenalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany. Program tak postępowy, że zabrakło w nim kwestii dotyczących dialogu z młodymi, mieszkalnictwa, emigracji. Może wynikać to z faktu, iż partia, której kandydatem jest Paweł Tanajno to partia założona “przez młodych dla młodych”.

11. Grzegorz Braun – Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści
W 10-punktowym programie wyborczym Grzegorza Brauna swojego miejsca nie znalazła oferta dla młodych, dlatego rozwiązania niezależnego kandydata na Prezydenta RP można ująć w jego sentencji: „Jak Pan Bóg dopuści to i z kija wypuści.”

Na kogo postawią młodzi? Dowiemy się w najbliższą niedzielę.

*Kolejność nazwisk nie jest przypadkowa i wynika z poziomu poparcia kandydatów wśród młodych do 35 roku życia w sondażu MillwardBrown dla „Faktów” TVN z 21 marca 2015 r.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0PiS wygrał wybory. Przypominamy, co czeka polską gospodarkę i biznes pod rządami partii
0 0Narodowy Bank Polski chce zrobić „smoleńską” stuzłotówkę. Zamierza zarobić miliony
0 0Słodkie napoje jak papierosy. W tym kraju ich reklamowanie będzie całkowicie zakazane
0 0Zbliża się poniedziałek, a ty nie masz energii? Sprawdź, ile kawy będziesz potrzebował
KARIERA 0 0Rzuciła pracę programistki, żeby opiekować się cudzymi kotami. I świetnie na tym wyszła
BIZNES 0 0Jak to wędlina, skoro mięsa nie ma? Mięsożercy narzekają, ale w ten biznes wchodzą potentaci
0 0Potężny zastrzyk finansowy dla polskiej pisarki. Wiemy, ile Tokarczuk zarobi na Noblu
0 0Milion złotych na emeryturę. Wystarczy, że będziesz tyle zarabiać i odkładać co miesiąc 15 proc.
0 0Joker bije rekordy nie tylko w kinach. Ludzie wyszukują bohatera... w filmach dla dorosłych
BIZNES 0 0Mówili im, że zaraz upadną. A one pokazały, że da się w Polsce zarabiać na japońskich książkach
TYLKO U NAS 0 0Ban od Facebooka trwa juz miesiąc, a firma cierpi. Sadowski zdradza, jak to wpływa na Brand24
NAUKA 0 0"Straciliśmy szansę na polskiego noblistę". Kontrowersje wokół prestiżowej nagrody
0 0Groźny atak na klientów polskiego Orange. Uważaj na taką wiadomość
KARIERA 0 0"Nie można nas tak zajeżdżać". Oni wyrobili miliony godzin pracy ponad normę
0 0Na przesyłkach z AliExpress tracimy wielkie pieniądze. Skarbówka rozkłada ręce