Mnożą się przypadki fałszywych transakcji, w trakcie których przedmiot transakcji – brytyjska spółka z VAT-GB, po prostu nie istnieje. Jak zatem bezpiecznie kupić gotową spółkę z VAT i na co trzeba zwrócić uwagę, żeby nie dać się w tym względzie oszukać?
Zakup spółki z VAT-GB każdy zainteresowany przedsiębiorca powinien rozpocząć od weryfikacji firmy, która spółkę taką zamierza sprzedać. Dla pełnego bezpieczeństwa warto jest się przed rozpoczęciem transakcji umówić na spotkanie z przedstawicielem takiej firmy – najlepiej osobiście, w jej siedzibie. Ale to jeszcze nie wszystko, po odbyciu takiego spotkania koniecznie trzeba zweryfikować opinię o sprzedawcy w Internecie. W tym wypadku sieć może posłużyć za kopalnię wiedzy, bo jeśli okazałoby się, że choć kilku klientów padło w przeszłości ofiarą firmy, to z planu zakupu od niej określonej spółki trzeba by raczej zrezygnować, albo, w najlepszym przypadku, odłożyć go na później. Z pewnością jednak nie powinno się podejmować decyzji o zakupie spółki z VAT-GB opierając się jedynie na zachęcającym do niego sloganie reklamowym. Oczywiście krokiem niezbędnym jest też sprawdzenie dokumentów rejestrowych sprzedawcy.
Na dalszym etapie weryfikacji spółki należy sprawdzić, czy firma, która oferuje jej sprzedaż, jest w ogóle do przeprowadzenia takiej transakcji uprawniona. Jest to niezwykle ważne, ponieważ tylko poprzez weryfikację takiej informacji przedsiębiorca zainteresowany kupnem spółki będzie mógł zminimalizować ryzyko padnięcia ofiarą oszustwa. Zdarza się bowiem, że pośrednicy oferujący na sprzedaż spółki z VAT-GB nie są ani ich właścicielami, ani nawet nie dysponują jakimkolwiek głosem w organach stanowiących spółki, co oznacza w praktyce, że de facto nie mogą dysponować jej udziałami.
A sprawdzenie, czy firma oferująca sprzedaż spółki jest do tego uprawniona, nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy w tym celu wejść na stronę Companies House (jest to brytyjski odpowiednik KRS) i wpisać w polu wyszukiwarki nazwę spółki, którą chce się kupić. Następnie należy kliknąć w nazwę spółki, i prześledzić jej raport finansowy – zwłaszcza rubrykę „Filling history”. W rubryce tej znajduje się kolejna sekcja o nazwie „Annual Return/Confirmation Statement”, gdzie zawarte są wszystkie informacje na temat udziałowców i dyrektorów spółki.
Jeśli natomiast spółka nie składała jeszcze raportu „Annual Return/Confirmation Statement” (ponieważ została powołana w terminie krótszym niż 12 miesięcy), to w sekcji „Filling history” należy odszukać rubrykę „Incorporation”, bo to właśnie tam, w takim wypadku, znajdują się informacje o właścicielach udziałów. Z kolei dla przedsiębiorcy zainteresowanego kupnem spółki tylko dwie sytuacje są akceptowalne - gdy firma/osoba fizyczna oferująca sprzedaż gotowej spółki z VAT-GB posiada 100 proc. jej udziałów lub gdy, przy większej liczbie udziałowców, 100proc. z nich chce zbyć udziały.
Na końcu wreszcie należy sprawdzić, czy firma posiada aktywny VAT-GB. Zdarza się bowiem, że mamy do czynienia ze spółką uśpioną, która co prawda posiada VAT-GB, ale która od dawna nie wykonuje żadnych operacji, przez co jej numer VAT jest dezaktywowany. Żeby zatem uniknąć zakupu spółki bez numeru VAT-GB, warto jest go zweryfikować na stronie Komisji Europejskiej. Na stronie wystarczy wpisać numer VAT oraz państwo rejestracji spółki, a system automatycznie wskaże, czy numer jest aktywny i poprawny.