shutterstock.com
Reklama.
Przedsiębiorstwa z wielu branż mogą dziś legalnie działać na terenie Polski, a przy tym tak samo legalnie płacić niższe podatki oraz niższe składki na ubezpieczenie społeczne za granicą. Firmę do Wielkiej Brytanii, Irlandii czy Czech mogą przenieść przedsiębiorcy działający m.in. w branży marketingu, IT, branży transportowej, doradztwa i consultingu czy też przedsiębiorcy zarządzający platformami e-handlowymi.
Dla przykładu weźmy chociażby firmy działające w branży doradztwa i consultingu, które oferują usługi i dobra niematerialne, i które wobec tego nie mają obowiązku posiać zakładu na terenie Polski. Za granicę (w tym przede wszystkim do Anglii, Szkocji, Irlandii i Czech) coraz chętniej przenoszą biznes przedsiębiorcy zajmujący się doradztwem finansowym, doradztwem marketingowym, doradztwem strategicznym, coachingiem, doradztwem personalnym czy też usprawnianiem procesów sprzedażowych i obsługą klienta. Poza tym przenoszenie działalności gospodarczej na Wyspy, z uwagi na globalny charakter sprzedawanych usług, upodobały sobie w ostatnich latach firmy z branży IT. Duże zainteresowanie prowadzeniem działalności za granicą wykazują przede wszystkim firmy zajmujące się m.in. programowaniem, wdrażaniem i dystrybucją systemów informatycznych (CRM, CMS), wdrażaniem oprogramowania do wspierania pracy specjalistycznych branży (w księgowości, logistyce), a także firmy prowadzące strony i sklepy internetowe. W branży IT przeniesienie działalności np. do Londynu wiąże się ze zdecydowanym zwiększeniem prestiżu.
Rozpoczęcie działalności na Wyspach mogą też rozważyć przedsiębiorcy działający w branży marketingu (m.in. agencje SEO/SEM, agencje e-mail marketingowe, agencje PR), kasyna internetowe (które w Polsce wciąż operują w szarej strefie), firmy zajmujące się międzynarodowym transportem i spedycją, a także firmy zarabiające na kryptowalutach (które w Polsce muszą zapłacić 19 proc. podatku dochodowego).
Więcej na www.admiral.tax